Diety dla cukrzyka

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta cukrzycowa? Jakie produkty są wskazane, a jakich należy unikać, by zadbać o swoje zdrowie? W przypadku cukrzycy odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz dobrego samopoczucia. Co ważne, dieta dla cukrzyka powinna być przede wszystkim przystosowana przez specjalistę, odpowiednio do typu cukrzycy. Cukrzyca typu 1 lub cukrzyca typu 2 to podstawowe rodzaje - w obu przypadkach należy kontrolować przede wszystkim ilość spożywanych węglowodanów, białek, tłuszczy i dokładnie planować poszczególne posiłki. Czy ścisła dieta dla cukrzyków może być również smaczna? Przekonaj się, co warto wiedzieć o diecie cukrzycowej.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym – efekty, jadłospis, przepisy

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Żywienie ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka zdrowego, ale i w wielu chorobach. Jednym ze schorzeń, w których odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie jest cukrzyca. Jak się żywić, żeby utrzymać chorobę w ryzach?

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść. Jadłospis

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Cukrzyca ciążowa jest jedną z jednostek chorobowych występujących w ciąży, których nieodpowiednie leczenie przyczynia się do szeregu konsekwencji zdrowotnych nie tylko dla matki, ale i dla płodu. Kluczowym elementem w leczeniu ciężarnej jest indywidualnie zbilansowana dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna, które wpływają na wyrównanie glikemii we krwi ciężarnej i zapobiegają powikłaniom zdrowotnym.

Jakie produkty ograniczyć w diecie cukrzycowej?

 

Aby cukrzyca nie niosła za sobą powikłań, dieta powinna być skomponowana starannie, z wykluczeniem pewnych produktów. Przede wszystkim dieta cukrzycowa wymaga ograniczenia spożywania:

 

 • węglowodanów, które wchłaniają się szybko,
 • tłuszczy nasyconych.

 

Wśród produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie dla cukrzyka są:

 

 • ziemniaki,
 • białe pieczywo,
 • słodycze,
 • napoje gazowane,
 • alkohol,
 • tłuste mięsa,
 • tłusty nabiał,
 • potrawy smażone,
 • fast-foody.

 

Dieta cukrzycowa w przypadku cukrzycy typu 2, zgodna z powyższymi zaleceniami pozwoli skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów i zadbać o zdrowie w odpowiedni sposób.

 

Chcesz poznać przykładowy jadłospis diety dla cukrzyka? A może zastanawiasz się, jak powinna dokładnie wyglądać dieta w cukrzycy typu 2 lub dieta na cukrzycę w ciąży? Więcej informacji o cukrzycy i diecie znajdziesz w poniższych artykułach.

Indeks glikemiczny – produkty o wysokim i niskim IG. Dla kogo jest dieta glikemiczna?

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Indeks glikemiczny pozwala ocenić jaki wpływ na glikemię będzie miał dany produkt. Jak się okazuje – wskaźnik ten ma niebagatelne znaczenie w codziennej diecie.

Dieta osób starszych z cukrzycą typu 2

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Dieta to kluczowy element leczenia cukrzycy typu II niezależnie od wieku. Mimo to osoby po przejściu wieku średniego napotykają na liczne dodatkowe trudności.

Dieta cukrzycowa – produkty zalecane i zakazane

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Niegdyś zwana dietą cukrzycową. Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów jest jednym z najważniejszych elementów terapii cukrzycy typu II.

Wymienniki węglowodanowe w cukrzycy – stosowanie oraz obliczanie

Karolina Kowalska ponad miesiąc temu

W przypadku cukrzycy polecana jest dieta z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów. Ważny jest w niej zarówno dobór, jak i ilość produktów. Jednak jeśli nie jest się dietetykiem ciężko jest ustalić poprawny jadłospis, zwłaszcza dla osób, które dopiero dowiedziały się o swojej chorobie i nie mają jeszcze żadnej wiedzy na ten temat. Aby ułatwić poprawne komponowanie diety opracowano wymienniki węglowodanowe.

Dieta niskowęglowodanowa w cukrzycy i PCOS

Dominika Maj ponad miesiąc temu

Dieta niskowęglowodanowa jest jedną z wielu popularnych metod walki z nadprogramowymi kilogramami. Czy oprócz redukcji tkanki tłuszczowej niesie za sobą inne dobroczynne dla naszego zdrowia skutki? Jak obniżona ilość cukru wpływa na osoby cierpiące na cukrzycę i PCOS?

Wpływ diety wegetariańskiej na cukrzycę i niedoczynność tarczycy

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Jak dieta wegetariańska wpływa na stan zdrowia osób z cukrzycą i niedoczynnością tarczycy? Czy może wspierać leczenie wymienionych chorób, czy też jest niewskazana w ich przypadku?

Cukrzyca ciążowa a Wigilia - czego unikać, a na co można sobie pozwolić?

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Wigilia kojarzy nam się z wielką ucztą, pysznym jedzeniem, na które każdy z nas czeka cały rok. Ale co zrobić, gdy musisz uważać na to, co jesz?

Dieta przy cukrzycy typu 1 i typu 2 nie musi być wcale nudna!

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Każdy posiłek, który spożywasz dostarcza energii naszemu ciału. Glukoza to natomiast podstawowe „paliwo” organizmu, pochodzi głównie z pokarmu i krąży we krwi. Co jednak jeśli „niespalona” glukoza gromadzi się we krwi, a jej ilość zwiększa się z każdym posiłkiem?

Glikemia żywienia - indeks glikemiczny produktów a odchudzanie

Barbara Kalita ponad miesiąc temu

Jak żywność wpływa na poziom glukozy we krwi? Które produkty spożywcze wybrać podczas odchudzania?

Cukrzyca i podstawy diety

 

W przypadku cukrzycy typu 1 niezwykle istotne jest skomponowanie diety na cukrzycę przez specjalistę, z uwzględnieniem odpowiedniej dawki insuliny oraz wymienników węglowodanowych. Z kolei cukrzyca typu 2 to przypadłość osób dorosłych, najczęściej zmagających się z nadwagą i nadciśnieniem. W tym przypadku wraz z chorobą zwiększa się masa ciała. Odpowiednia dieta dla cukrzyka typu 2 pozwoli jednocześnie zadbać o zdrowię, jak i o wagę.

 

Oznaczająca podwyższony poziom glukozy we krwi, cukrzyca wymaga, aby dieta była skomponowana w taki sposób, by skutecznie wyrównywać poziom glikemii. Samą dietę dla cukrzyków, należy postrzegać jako długotrwały sposób odżywiania, pozwalający pokryć zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dlatego też dieta cukrzycowa powinna być różnorodna i opierać się o:

 

 • surowe warzywa i owoce,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • chude mięsa,
 • oleje roślinne.

 

Produkty z tych kategorii, dostarczają do organizmu odpowiednią ilość oraz odpowiedni rodzaj węglowodanów - dieta dla cukrzyka powinna uwzględniać przede wszystkim węglowodany, które są wchłaniane wolno. Ponadto, pozwalają także zadbać, aby dieta dla cukrzyków była bogata w białko i tłuszcze nienasycone. Warto pamiętać, że dieta na cukrzycę powinna uwzględniać zarówno kontrolę poziomu spożywanych węglowodanów, jak i tłuszczy - ich nadmiar powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi.