Surowce roślinne wspomagające leczenie nowotworów

16 18 20

W leczeniu nowotworów bardzo ważne jest szybkie reagowanie – rozpoznanie raka na wczesnym stadium choroby, daje duże możliwości wyleczenia oraz dobre rokowania na przyszłość.

Istnieją naturalne sposoby, które tę ciężką walkę z chorobą mogą wspomagać. Oto niektóre z nich.

Naturalne sposoby na raka

Kłącze kurkumy

Kurkuma działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. Obecnie poddawana jest licznym badaniom. Naukowcy twierdzą, że może posiadać właściwości zwalczające komórki nowotworowe, nawet te bardzo oporne.

Jagody Goji

Bardzo zdrowe owoce, które włączane są w tzw. dietę antyrakową. Posiadają bardzo silne przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, cenne witaminy i minerały, a przede wszystkim antyrakowe wtórne substancje roślinne, które są produkowane przez rośliny z barwników, substancji smakowych i zapachowych. To właśnie z nich został wyizolowany związek, któremu przypisuje się zdolności stymulujące śmierć komórek nowotworowych.

Jagody acai

Jagody acai posiadają bardzo wysoki potencjał antyoksydacyjny, uważane są za jedne z najbardziej wartościowych owoców na świecie. W swym bogatym składzie zawierają cenny związek – kwas ellagowy, który jest bardzo silnym antyoksydantem oraz substancją działającą antynowotworowo. Posiada zdolność hamowania mutacji komórek DNA oraz może wywoływać śmierć komórek nowotworowych. Dzięki temu jagody acai polecane są w leczeniu chorób nowotworowych. Dodatkowo jagody acai świetnie wpływają na sylwetkę.

Morwa indyjska (Noni)

Dobroczynny krzew ma wiele właściwości leczniczych. Wywodzi się z południowej części Azji. Ma bardzo szerokie zastosowanie m.in. działa przeciwwymiotnie, co sprawdza się w ostrych terapiach przeciwnowotworowych. Morwa indyjska stanowi przedmiot badań wielu naukowców. Wyizolowano z rośliny wiele substancji aktywnych. Ekstrakt z morwy wykazuje potencjalne działanie antynowotworowe. Określono możliwości hamowania czynników wzrostu komórek nowotworowych oraz działanie cytotoksyczne w przypadku raka wątroby. Sok z Noni prawdopodobnie hamuje rozrost naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych.

Kłącze imbiru

Jedno z niedawno przeprowadzonych badań, wskazuje na imbir jako naturalny środek wspomagający walkę z rakiem. Wykazano bowiem, że obok właściwości przeciwzapalnych, kłącze imbiru może powodować obumieranie i hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Badania wskazują na raka prostaty jako sztandarowy przykład właściwości antyrakowych imbiru.

Czosnek

Wyniki wielu badań potwierdzają przeciwnowotworowe właściwości ząbków czosnku. Aktywne substancje zawarte w czosnku, jak pokazują testy laboratoryjne, mogą być w stanie zahamować rozwój komórek rakowych niektórych typów nowotworów, a w szczególności nowotworów przewodu pokarmowego, głównie jelita. Naukowcy zgodni są co do tego, że czosnek powinien być składnikiem diety w profilaktyce antynowotworowej. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, jednak jego nadmiar może również szkodzić.

Zielona herbata

Właściwości antyutleniające zielonej herbaty od dawna cenione są na całym świecie. Na uwagę zasługuje tutaj związek czynny w zielonej herbacie – galusan epigallokatechiny, który może powodować zahamowanie rozwoju nowotworu, zmieniając metabolizm jego komórek i zakłócając ich prawidłowe funkcjonowanie. Badania nad aktywnymi składnikami zielonej herbaty przeciwdziałającymi rakowi, skupiają się głównie na nowotworze trzustki.

Vilcacora

Uncaria tomentosa- w Polsce znana pod nazwą koci pazur. Dość kontrowersyjna roślina ze względu na właściwości jakie się jej przypisuje – leczenia raka, które jednak nie zostały udowodnione. Naukowcy zgodnie twierdzą, że zioło nie może zastępować konwencjonalnej metody leczenia nowotworu, jednak korzystnie wpływa na wspomaganie takiego leczenia i uzupełnia terapię antyrakową. Roślina zawiera wiele cennych substancji o charakterze leczniczym. Między innymi wspomaga układ odpornościowy i walkę z chorobą nowotworową.

Leczenie i walka z chorobą nowotworową jest ciężkim okresem. Warto więc na ten czas, zwrócić szczególną uwagę na naturalne surowce, które mogą wspomagać terapię. Nie tylko zawierają one cenne składniki odżywcze i posiadają właściwości lecznicze, ale w wielu badaniach wykazano ich korzystny wpływ na hamowanie rozwoju komórek nowotworowych.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Surowce roślinne wspomagające leczenie nowotworów - 3.8/5. Oddano 14 głosy.
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.