Słabe strony antyoksydantów. Czy rzeczywiście chronią przed nowotworami?

16 18 20

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców nad rozprzestrzenianiem się komórek ujawniają nowe odkrycia dotyczące działania antyoksydantów. Jak pokazują ich właściwości zwalczania wolnych rodników nie zawsze są pożądane.

Antyoksydanty a nowotwór

Dotąd najbardziej pożądaną cechą przeciwutleniaczy była ich zdolność do zwalczania wolnych rodników, które określano, jako jedną z przyczyn występowania nowotworów. Dzięki temu antyoksydanty chroniły organizm przed zmianami rakotwórczymi, a także hamowały starzenie się skóry. Jednak, jak pokazują badania, istnieje wiele odmian wolnych rodników i nie wszystkie mają negatywne działanie. Pozbycie się wszystkich wolnych rodników z organizmu może przyczynić się do szybszego rozprzestrzeniania się komórek rakowych po całym organizmie.

Naukowcy z King’s College London wyodrębnili dwa białka w budowie skóry, które miały znaczący wpływ na ruchliwość komórek rakowych. Były to Rac i Rho. Większa ilość Rho niż Rac powodowała większą ruchliwość komórek rakowych, dzięki czemu szybciej mogły przedostawać się po całym organizmie.

Naukowcy na specjalnie wyhodowanym czerniaku badali oddziaływanie antyoksydantów. Po ich zaaplikowaniu i zwalczeniu wolnych rodników zaobserwowano większą ilość białka Rho. Powodowało to szybsze rozprzestrzenianie się komórek rakowych. Po użyciu substancji zmniejszających poziom Rho zaobserwowano zwiększenie ilości białka Rac i wolnych rodników. Spowodowało to również aktywowanie molekuły p53, która zwalcza komórki rakowe, a także białka PGI3, które wspomaga regenerację DNA.

Badanie te pokazują, że zmniejszenie poziomu białka Rho i zwiększenie ilości wolnych rodników w organizmie może zmniejszyć ryzyko przerzutów. Jak widać przeciwutleniacze nie zawsze mogą chronić nas przed nowotworami, a wolne rodniki mają również swoje dobre strony. Antyoksydanty nadal posiadają wiele pozytywnych właściwości, jednak w przypadku już zaistniałego nowotworu mogą nie pomagać, a bardziej szkodzić w leczeniu.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Słabe strony antyoksydantów. Czy rzeczywiście chronią przed nowotworami? - 3.5/5. Oddano 8 głosy.
Autor artykułu: