Olej kokosowy – właściwości lecznicze. Olej kokosowy na włosy, na trądzik, na zęby

16 18 20

Olej kokosowy stał się w ostatnim czasie bardzo popularny i zdążył doczekać się wielu przeciwników oraz zwolenników. Jego zdrowotne właściwości budzą kontrowersje, ale mimo tego znajduje on zastosowanie zarówno w gastronomii, jak i w kosmetyce.

Olej kokosowy

Olej kokosowy należy do tłuszczów roślinnych. Jest pozyskiwany podczas tłoczenia twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera), tzw. kopry. W temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję. W jego skład wchodzą przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, np. laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy. Oprócz tego zawiera witaminy A, B, E, wapń, fosfor, magnez, potas, sód, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, tj. oleinowy oraz linolowy.

Właściwości lecznicze oleju kokosowego

Olej kokosowy posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają wpływ na uszkodzenie warstwy lipidowej osłonki wirusów, zahamowanie ich rozwoju oraz zakłócenia przekaźnictwa sygnałów w komórkach bakteryjnych. Monolauryna, będąca składnikiem oleju kokosowego, ogranicza rozwój niekorzystnej mikroflory, m.in. szczepów Clostridium, Salmonella, Helicobacter, E. coli oraz drożdży Candida albicans, nie wpływając przy tym na pożyteczne mikroorganizmy.

Olej kokosowy odznacza się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym oraz działaniem przeciwzapalnym. Ta druga cecha jest charakterystyczna dla oleju z pierwszego tłoczenia, uzyskiwanego przez ekstrakcję na zimno. Ponadto wykazano, że wpływa on na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz polepszenie profilu lipidowego (podnosi zarówno poziom frakcji LDL cholesterolu, jak i HDL). Olej ten stanowi szybkie źródło energii dla mózgu. Istnieją także przesłanki o jego przeciwnowotworowych i hepatoprotekcyjnych właściwościach.

Mimo wielu korzyści wynikających ze spożywania oleju kokosowego, występują obawy dotyczące jego stosowania. Składa się on bowiem głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych (83 %), które uważa się za jeden z czynników rozwoju chorób układu krążenia i zaleca spożycie poniżej 10 % wartości energetycznej diety w ciągu dnia.

Olej kokosowy na włosy

Składniki zawarte w oleju kokosowym czynią go popularnym w pielęgnacji włosów. Chronią je przed uszkodzeniami, wypadaniem, łysieniem, a także utratą wilgoci i białka. Ponadto nadają im zdrowy połysk i zapobiegają elektryzowaniu się. Olej ten może być pomocny w walce z pasożytami, w tym również z wszawicą. Wystarczy wmasować go we włosy na minimum godzinę przed myciem.

Przepis na maskę do włosów z olejem kokosowym

Składniki:

 • 3 łyżeczki oleju kokosowego,
 • 1 łyżeczka oleju arganowego.

Wykonanie:

Olej kokosowy lekko podgrzej, by się stopił i zmieszaj z olejkiem arganowym. Nałóż maskę na włosy i trzymaj przez 12 godziny przed myciem. Odżywka nawilża oraz pobudza włosy do wzrostu.

rozwiń

Olej kokosowy na trądzik

Dzięki zawartości takich substancji jak witaminy A, D i E, wapń, fosfor, kwas laurynowy, palmitynowy i mirystynowy oraz wielu innych składników odżywczych, olej kokosowy ma zbawienne działanie na skórę. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo oczyszcza i regeneruje, co jest wskazane przy problemach z trądzikiem młodzieńczym jak i różowatym. Pomaga łagodzić blizny i przebarwienia oraz przyspieszać proces gojenia się krost. Oprócz tego tworzy warstwę ochronną skóry przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.

Olej można aplikować bezpośrednio na wypryski. Wystarczy go podgrzać i nakładać okrężnymi ruchami na twarz dwa razy dziennie. Widoczne efekty powinny pojawić się w przeciągu tygodnia. Inną opcję stanowi połączenie oleju kokosowego z innymi naturalnymi olejami, np. jojoba, kminkowym, które mogą wzmocnić działanie i przyspieszyć osiągnięcie wymarzonego rezultatu.

Olej kokosowy na zęby

Okazuje się, że olej kokosowy może być stosowany do mycia zębów. Zwolennicy tego sposobu higieny jamy ustnej zwracają uwagę, że w porównaniu z gotowymi pastami jest wolny od konserwantów, dodatków chemicznych i innych sztucznych środków. Codzienne stosowanie oleju kokosowego polepsza stan dziąseł, likwiduje nieświeży oddech, wybiela zęby, zmniejsza osad nazębny i redukuje ilość bakterii w jamie ustnej. Właściwości te zawdzięcza on zawartości średniołańcuchwych kwasów tłuszczowych, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze.

Przepis na pastę do mycia zębów z oleju kokosowego

Składniki:

 • 6 łyżek oleju kokosowego,
 • 6 łyżek sody oczyszczonej,
 • kilka kropel olejku eterycznego, np. miętowego.

Wykonanie:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, przechowuj w zamkniętym naczyniu, np. słoiku i stosuj jak tradycyjną pastę do zębów.

rozwiń

Podsumowując, olej kokosowy znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Doskonale nawilża włosy, zapobiega ich wypadaniu oraz pomaga w walce z trądzikiem. Wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości na organizm, jednak ze względu na czynniki, które mogłyby wpływać niekorzystnie, m.in. na rozwój chorób układu krążenia, nie powinno się go stosować w diecie bez ograniczeń.

Literatura:

 1. Agero A.L., Verallo-Rowell V.M., 2004. A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with material oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis. Dermatitis, 15, 3, 109 – 116 [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344, dostęp on-line: 21.10.2017]
 2. Banach K. 2015. Olej kokosowy – właściwości i znaczenie w diecie człowieka, Journal of NutriLife, 09, [http://www.NutriLife.pl/index.php?art=175, dostęp on-line: 21.10.2017]
 3. Jelińska M., 2005. Kwasy tłuszczowe – czynniki modyfikujące procesy nowotworowe. Biul. Wydz. Farm. AMW, 1, 1 – 9
 4. Kłosiewicz-Latoszek L., 2009. Zalecenia żywieniowe w prewencji chorób przewlekłych. Probl Hig Epidemiol, 90, 4, 447 – 450
 5. http://dieta.pl/dieta/olej-kokosowy-sprawdz-co-warto-wiedziec [dostęp on-line: 21.10.2017]
 6. http://dziecisawazne.pl/olej-kokosowy-niesamowity-wplyw-zeby/ [dostęp on-line: 21.10.2017]
 7. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/coconut-oilhttps://www.health.harvard.edu/staying-healthy/coconut-oil [dostęp on-line: 20.10.2017]
 8. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/PreventionTreatmentofHighCholesterol/Know-Your-Fats_UCM_305628_Article.jsp#.WetvdIhpHIU [dostęp on-line: 20.10.2017]
 9. http://olejenazdrowie.pl/olej-kokosowy-na-tradzik/ [dostęp on-line: 21.10.2017]
 10. http://trzymajpoziom.com.pl/wp-content/uploads/2016/02/POCZUJ-TO-NA-W%C5%81ASNEJ-SK%C3%93RZE.pdf [dostęp on-line: 21.10.2017]

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Olej kokosowy – właściwości lecznicze. Olej kokosowy na włosy, na trądzik, na zęby - 4.4/5. Oddano 5 głosy.
Autor artykułu:
, Psychodietetyk i żywieniowiec. Jest autorką bloga "Smaczna Dieta".