Nowotwór wątroby – objawy, leczenie, rokowania. Dieta przy nowotworze wątroby

16 18 20

Nowotwór wątroby co roku rozpoznawany jest u około pół miliona osób na świecie, w tym około 80% zachorowań przypada na kraje azjatyckie. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowań na raka wątroby zmniejsza w pewnym stopniu odpowiednia dieta.

Nowotwór wątroby – objawy

Wątroba posiada bardzo dużą tzw. rezerwę funkcjonalną. Oznacza to, że nawet uszkodzona wątroba może w pełni zachować swoje funkcje. Nawet, gdy narząd ten jest już w dużym stopniu zniszczony, zmiany nowotworowe przez dłuższy czas mogą nie dawać żadnych oznak. Do najczęstszych objawów, które mogą wystąpić w przebiegu nowotworu wątroby możemy zaliczyć pogorszenie czynności wątroby z wystąpieniem żółtaczki, encefalopatię, wodobrzusze, średnio nasilony ból lub wyczuwalny guz w prawym podżebrzu oraz uczucie pełności w nadbrzuszu. Czasami mogą wystąpić osłabienie, stan podgorączkowy, utrata apetytu, bolesne kurcze mięśni czy spadek masy ciała. W trakcie rozwoju nowotworu możemy zauważyć również zmiany skórne, tj. rogowacenie słoneczne, łupież okrągły oraz zapalenie skórno-mięśniowe.

Nowotwór wątroby – leczenie

Wybór metody leczenia nowotworu wątroby zależy przede wszystkim od stanu ogólnego chorego oraz od zaawansowania klinicznego choroby. Jedyną efektywną metodą, która może prowadzić do wyleczenia, jest leczenie operacyjne polegające na wycięciu guza lub transplantacji wątroby. Niestety do leczenia chirurgicznego kwalifikuje się zaledwie 30% pacjentów, u których został rozpoznany rak. W sytuacji, gdy nie ma możliwości leczenia operacyjnego, nowotwory wątroby mogą być poddane terapii za pomocą metod alternatywnych, m.in. krioablacji, chemioembolizacji dotętniczej, termicznej ablacji oraz radioterapii. Natomiast największe efekty osiąga się, stosując leczenie miejscowe w skojarzeniu z chemioterapią. Badania kliniczne dowodzą, że u pacjentów leczonych lekiem o działaniu antyproliferacyjnym, sorafenibem, zaobserwowano wydłużenie życia.

Do metod leczenia nowotworu wątroby możemy zaliczyć również alkoholizację, która polega na wstrzykiwaniu alkoholu bezpośrednio do guza. Ten zabieg wykorzystywany jest w przypadku, gdy zmiany osiągają średnicę do 5 cm. Należy go powtarzać kilkakrotnie. Aktualnie trwają intensywne badania nad kolejnymi substancjami biologicznymi, które niosą nadzieję chorym na nowotwór wątroby i nie tylko.

Nowotwór wątroby – rokowania

Chorzy bardzo często zadają pytanie, czy można wyleczyć raka wątroby. Natomiast pacjenci w zaawansowanym stadium choroby pytają o rokowania oraz czas przeżycia. Bardzo dużo zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wydolności pozostałych układów, narządów. Chorzy poddani od razu leczeniu chirurgicznemu rokują lepiej. Jednak specjaliści wycinają wyłącznie guz, który nie nacieka na sąsiednie narządy. Badania wykazały, że lekarze doprowadzili do wyleczenia około 20-25% chorych. Proces leczenia nowotworu wątroby jest wówczas skojarzony. Po operacji do leczenia włącza się radioterapię lub chemioterapię. Przyjmuje się, że nawet połowa osób poddana terapii złożonej ma szansę wyzdrowieć. Jak w przypadku każdego nowotworu ogromne znaczenie ma stopień zaawansowania choroby. Zmiany w postaci rozrastającego się guza ocenia się w skali TNM. Opis taki najczęściej możemy znaleźć na wypisie ze szpitala lub w karcie chorego. Badania kliniczne dowodzą, że jeśli rak atakuje okoliczne węzły chłonne, to szanse na przeżycie ma do 40% chorych. Należy jednak zaznaczyć, że w rokowaniu raka wątroby duże znaczenie odgrywają przerzuty.

Dieta przy nowotworze wątroby

Zdrowa wątroba odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Dlatego, gdy choruje, potrzebuje odpowiedniego leczenia oraz prawidłowo zbilansowanej diety. Co można więc jeść, a czego należy unikać w przypadku nowotworu wątroby? Dieta chorego powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Nowotworowi wątroby towarzyszą liczne objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. nudności, wymioty, brak łaknienia, które należy uwzględnić przy układaniu jadłospisu pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, aby codziennie śledzić reakcje swojego organizmu na stosowaną dietę. Planując dietę, należy pamiętać o odpowiedniej podaży składników odżywczych. Jadłospis powinien być urozmaicony zarówno pod względem produktów, jak i kolorystyki, zapachu i smaku, oraz zachęcać pacjenta do jedzenia.W ciągu dnia powinno spożywać się około 4-6 posiłków o niewielkiej objętości.

W żywieniu osób z nowotworem wątroby bardzo ważną rolę odgrywa sposób przygotowywania potraw, ponieważ wpływa on na wartość odżywczą, przyswajalność pokarmu oraz na stopień strawności. Kiedy wątroba staje się niewydolna, traci zdolność do magazynowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), dlatego w diecie pacjenta powinny znaleźć się odpowiednie warzywa i owoce. Do zalecanych warzyw możemy zaliczyć m.in. marchew, seler, pietruszkę, pomidory, dynię i wszystkie odmiany sałat. Unikać powinniśmy natomiast warzyw strączkowych, cebuli, czosnku, świeżej kapusty czy kalafiora. Z owoców wskazane są owoce drobnopestkowe takie jak banany i jabłka.

Nie należy zapominać też o pełnowartościowym białku, które możemy znaleźć w mięsie i rybach. Zaleca się spożywanie chudych rodzajów tych produktów, takich jak. drób, cielęcina, mintaj, dorsz. Dodatkiem do dań mięsnych mogą być lekkie sosy na bazie mleka czy warzyw. W codziennym jadłospisie bardzo ważny jest również nabiał ze względu na jego wysoką wartość odżywczą. Chorzy mogą spożywać odtłuszczone mleko, jogurty, biały ser oraz kefir. Nie zaleca się natomiast serów żółtych i pleśniowych. Pieczywo powinno być jasne, najlepiej z mąki pszennej, czerstwe. Pacjenci ze swojej diety powinni całkowicie wyeliminować alkohol, a także mocną herbatę oraz kawę.

Wątroba jest niezwykle ważnym dla nas narządem, dlatego należy o nią szczególnie dbać poprzez prawidłowo skomponowaną dietę oraz odpowiednie leczenie. Właściwe odżywianie odgrywa niezwykle ważną rolę zarówno w prewencji choroby, jak i przy w jej zwalczaniu.

Literatura:

  1. M. Krzakowski, K. Zieniewicz, A. Habior i in., „Rak wątrobowokomórkowy – rozpoznanie i leczenie”, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 2009, 5(4), 125–140,
  2. P. Małkowski, M. Pacholczyk, B. Łągiewska i in., „Rak wątrobowokomórkowy – epidemiologia i leczenie”, Przegl. Epidemiol 2006, 60, 731–740,
  3. J. Gawęcki, „Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nowotwór wątroby – objawy, leczenie, rokowania. Dieta przy nowotworze wątroby - 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu:
Magdalena Olejnik
, Dyplomowany dietetyk. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną. Jej pasją jest opracowywanie smacznych i dietetycznych potraw.