Czy grozi Ci rak piersi, czyli co wywołuje nowotwór?

16 18 20

Rak piersi jest jedną z tych chorób, które przy postawieniu diagnozy przez lekarza, wywołują zmieszanie, zakłopotanie i przerażenie. Czy znając czynniki wywołujące go, będziemy na to psychicznie przygotowani? Chyba nie, bo to zawsze brzmi jak wyrok, ale może będzie nam łatwiej przyjąć to do wiadomości. Dlatego zobaczmy jakie są objawy i przyczyny, na które mimo wszystko mamy wpływ.

Co wywołuje raka piersi?

Statystycznie, 12% kobiet w swoim życiu choruje na raka piersi, lecz nie ma co się tym przerażać, ponieważ znaczna część stanowi kobiety w podeszłym wieku. Uśrednione ryzyko zachorowania dla kobiet w wieku 30-40 lat wynosi 0,5%, podczas gdy kobiety w wieku 65 lat 2,5%. Jednak każda kobieta jest inna i w jej przypadku prawdopodobieństwo może być większe bądź mniejsze. Wiele czynników ma na to wpływ np. płeć, wiek czy predyspozycje genetyczne, ale niestety nie są one zależne od nas. Natomiast inne możemy kontrolować, by zmniejszyć ryzyko zachorowalności.

Czynniki ryzyka raka piersi

Czynniki, jakie możemy wyróżnić:

 1. Płeć – aż 99% przypadków chorych stanowią kobiety, a tylko 1% mężczyźni w dużej mierze ze skłonnością rodzinną.
 2. Wiek – Wraz ze wzrostem wieku, rośnie także prawdopodobieństwo zachorowania, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne mammograficzne u kobiet po 50 roku życia z częstotliwością co 12 miesięcy.
 3. Predyspozycje genetyczne – W przypadku obciążenia genetycznego, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra), kobieta powinna rozpocząć badania kontrolne piersi wcześniej i częściej, ponieważ ryzyko jest znacznie większe, a nowotwór może pojawić się znacznie wcześniej. Ryzyko może wzrosnąć, kiedy zarówno matka, jak i siostra zachorowały przed 35 rokiem życia. Uwarunkowania genetyczne odpowiadają za 10% wszystkich jego postaci. Nowotwór piersi może objawiać się także wystąpieniem innych, poza rakiem piersi: jajnika, trzonu macicy, prostaty czy jelita grubego.
 4. Rasa – najbardziej narażone są kobiety rasy białej
 5. Opuchnięta pierś, w całości lub częściowo zaczerwienioną skóra nad piersią to jedne z objawów raka piersi.

  Opuchnięta pierś, w całości lub częściowo
  zaczerwienioną skóra nad piersią to jedne z objawów raka piersi.

  Dieta – zbyt duża zawartość tłuszczów, przede wszystkim zwierzęcych z cholesterolem, który sprzyja rakowi piersi

 6. Aktywność fizyczna – niestety siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna także sprzyjają chorobie
 7. Spożywanie alkoholu w nadmiarze – wpływa na upośledzenie degradacji estrogenów w wątrobie i mieć zły wpływ na piersi
 8. Palenie papierosów
 9. Ciąża – kobiety, które nie rodziły w ogóle lub te, które urodziły pierwsze dziecko po 30 roku życia, mogą być narażone dwa razy bardziej
 10. Choroby gruczołu piersiowego – nietypowy rozrost sutka czy gwiaździsta blizna to dwie choroby rozrostowe sutka zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi, na szczęście inne tego typu choroby nie mają żadnego wpływu na nowotwór lub jedynie lekko je podnoszą.
 11. Rak drugiej piersi – niestety zwiększa ryzyko zachorowania także drugiej, zdrowej piersi
 12. Promieniowanie jonizujące – dotyczy to kobiet, które nadużywały prześwietleń przed 30 rokiem życia – sutek w tym wieku jeszcze się rozwija
 13. Zastępcza terapia hormonalna – udowodniono już, że stosowana po klimakterium, wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju raka piersi i raka szyjki macicy. Mimo wszystko terapia znacznie częściej ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak nie powinna być stosowana przez kobiety palące i obciążone genetycznie.
 14. Nadwaga – po okresie menopauzy, nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo zachorowalności na raka piersi, ponieważ tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny.

Objawy raka piersi

Warto również zwrócić uwagę na objawy, ponieważ mogą one nie być dość wyraźne, a przez to ciężkie do wykrycia. Bywają i takie guzy, których nie wyczujemy pod palcem w postaci twardych i niebolesnych zgrubień, ponieważ mogą one przyjmować także postać miękkich i okrągłych. Do innych objawów możemy zaliczyć:

 1. opuchniętą pierś, w całości lub częściowo
 2. zaczerwienioną skórę nad piersią lub jej zaciągnięcie
 3. ból i tkliwość piersi
 4. zaciągniętą brodawki
 5. wydobywające się z piersi upławy
 6. stwardnienie lub guzek pod pachą

Warto pamiętać, że kiedy zaobserwujemy u siebie, któryś z powyższych objawów, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Rak piersi nie jest chorobą, którą możemy lekceważyć, dlatego nie lekceważmy także objawów jakie mogą się pojawić. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku lekarz, który będzie wiedział, gdzie nas dalej pokierować. Nie bójmy się iść na wizytę do specjalisty tylko dlatego, że coś nam się wydaje. Dbajmy o nasz komfort i zdrowie psychiczne. Lekarz nie jest naszym wrogiem.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Czy grozi Ci rak piersi, czyli co wywołuje nowotwór? - 3.5/5. Oddano 12 głosy.
Autor artykułu: