Catering dietetyczny – czy warto skorzystać z jego usług?

16 18 20

W ostatnich czasach pojawiło się wiele firm zajmujących się cateringiem dietetycznym oferujących słynne „diety pudełkowe”. Posiłki według założeń mają być atrakcyjne, różnorodne i zaplanowane przez dietetyka mającego nadzór nad wydawanymi posiłkami. Dokonując wyboru konkretnej kaloryczności bez obaw możemy wybrać odpowiedni typ diety i spożywać posiłki regularnie i w odpowiednich ilościach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy warto korzystać z ich usług!

Catering dietetyczny, czyli dieta pudełkowa

Przeglądając strony internetowe można znaleźć wiele firm oferujących jedzenie z dostawą do domu, które powinno być zdrowe, pozbawione sztucznych i przetworzonych produktów. Przede wszystkim celem diety pudełkowej jest pomoc osobom, które są zbyt zajęte codziennymi obowiązkami i nie mają chwili na przygotowanie dań. W ten sposób firmy dbają także o regularność spożywanych posiłków swoich klientów. W zależności od celu można wybrać catering dietetyczny realizujący dietę redukcyjną. To znacznie ułatwia cały proces odchudzania. Poniżej przedstawię kilka przykładowych ofert wiodących firm oferujących catering dietetyczny. Ranking ułatwi z pewnością wybór najodpowiedniejszej i zaznajomienie się z możliwościami tego rozwiązania. 

Maczfit

Firma ta oferuje wiele rodzajów diet, praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Coś co w pierwszej chwili rzuca się w oczy to niezwykle niska kaloryczność niektórych wariantów. Racje pokarmowe w kaloryczności: 1000 czy 1300 kcal są znacznie zaniżone, a taka opcja nie jest odpowiednia nawet dla osób z bardzo niską aktywnością fizyczną. Poza tym posiłki w Maczfit wyglądają bardzo apetycznie. 

Niestety moją opinię psuje fakt obecności w asortymencie programu “detox me” polegającym na rzekomej detoksykacji organizmu poprzez spożywanie wyłącznie soków. Dieta taka grozi rozregulowaniem organizmu i doprowadzić może do znacznie szybszego wzrostu tkanki tłuszczowej po powrocie do zwyczajowego jedzenia. Dodatkowo w organizmie funkcję detoksykacyjną pełni tylko i wyłącznie wątroba, a nie określone produkty spożywcze czy soki. W przypadku zatrucia konieczna jest wizyta na oddziale toksykologicznym. 

Firma ta ma w swojej ofercie również zestaw dla dzieci składający się z 3 posiłków w 2 kalorycznościach (1100 oraz 1400 kcal), przeznaczone dla starszych dzieci oraz tzw. “Petit box” składających się z 5 „przekąsek” o łącznej kaloryczności 600 kcal. 

Dużym plusem jest obecność cateringu w wielu miastach w dosłownie każdym województwie, dlatego nie powinien wystąpić żaden problem z zamówieniem dla siebie dań. Oczywiście bardzo dobrą opcją jest możliwość konsultacji z dietetykami zatrudnionymi przez firmę i rozwiania wątpliwości z doborem odpowiedniej diety. 

Opinie klientów są bardzo dobre, co świadczy o dobrym smaku i jakości potraw. Ceny są różne, poczynając od 1540 zł kończąc na 2380 zł uwzględniając okres 28 dni (zatem 4 tygodnie razem z weekendami).

Wygodna dieta

Wygodna dieta jest firmą, podobnie jak powyższa, świadcząca usługi w wielu miastach. Jednak ilość oferowanych diet jest zdecydowanie bardziej ograniczona w porównaniu do Maczfit. Dostępne są następujące:

 • Dieta niskokaloryczna,
 • Dieta wegetariańska,
 • Dieta wegetariańska + ryby,
 • Dieta bezglutenowa,
 • Dieta bezlaktozowa,
 • Dieta bez glutenu i laktozy,
 • Dieta bez ryb,
 • Dieta dla diabetyka,
 • Dieta Montignaca,
 • Dieta antycellulitowa,
 • Dieta sportowa.

Zastanawiające są niektóre warianty, np. dieta antycelulitowa czy Montignaca. Ich skuteczność może być wątpiąca. Pierwsza z nich według opisu skupia się na produktach takich jak chudy nabiał, mięso czy produkty zbożowe bogate w błonnik. W rzeczywistości powinna ona składać się z dużych ilości kwasów nienasyconych, zwłaszcza omega-3, dodatkowo witamin z grupy B. Składniki te wpływają korzystnie na metabolizm tkanek, które atakuje cellulit. 

Dieta Montignaca składa się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, co jest plusem, jednak nie skupia uwagi na podaż energii. Może to łatwo doprowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała. Warto wspomnieć, iż według jej zasad powinno się spożywać owoce oddzielnie, co nie jest wyjaśnione żadnymi dowodami naukowymi. 

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszej firmy, oferuje ona racje pokarmowe o bardzo niskiej wartości energetycznej na poziomie 1000 czy 1200 kcal, co nie jest korzystne dla organizmu człowieka, a zwłaszcza jego przemiany materii. Ceny wąchają się, w zależności od typu diety, jej kaloryczności i wielkości zamówienia, od 1400 zł do 1733 zł (przy założeniu zamówienia miesięcznego). Tak samo jak w poprzednim wypadku firma ta jest bardzo dobrze oceniana za smak i wygląd potraw, a także ich różnorodność.

Diet Box

W ofercie firmy Dieta Box widnieje o wiele mniej możliwości niż w przypadku Maczfit, jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety również zamówić można detox box, o którego „skuteczności” wspominałam wcześniej. Zatem wyróżnić można diety, takie jak:

 • Slim box,
 • Standard box,
 • Vege box,
 • Mama box,
 • Gluten & Lactose free box,
 • Sport box,
 • Lunch box,
 • Detox box.

Dostawa możliwa jest w wielu miastach i mniejszych miasteczkach w obrębie Polski. Istnieje również opcja dostawy w miejsce nie uwzględniane w rozpisce, wówczas cena dostawy ustalana jest indywidualnie. Nie ma możliwości skonsultowania się z dietetykiem, jak również nie widnieje nigdzie informacja o patronacie dietetyka nad planowanym jadłospisem. 

Bardzo ciekawym pomysłem jest oferowany Lunch Box. Składa się z trzech posiłków stanowiących alternatywę dla firmowych stołówek. Rozwiązanie to umożliwia spożycie w pracy śniadania obiadu czy kolacji.

Podobnie jak we wcześniejszych firmach i tutaj znaleźć można niebezpiecznie niskie kaloryczności diet na poziomie 1000 czy 1200 kcal. Poza tym posiłki wyglądają niezwykle atrakcyjnie i oceny konsumentów są równie wysokie jak u poprzedników. Cena również waha się od 980 złotych do 1540 zł (za 20 dni diety z weekendami).

Ż(r)yj Zdrowo

W ofercie znaleźć można najbardziej popularne i potrzebne warianty:

 • Dieta Basic,
 • Dieta Gym,
 • Dieta Sport,
 • Dieta bez glutenu i laktozy,
 • Dieta Wege,
 • Dieta Zdrowa mama,
 • Dieta Odchudzająca/Redukcyjna,
 • Dieta Oczyszczająca,
 • Dieta dla cukrzyków.

Firma Ż(r)yj Zdrowo została założona i jest kierowana przez wykwalifikowanego dietetyka. Nie ma zatem obaw o nieodpowiednio zbilansowane posiłki zarówno pod względem makroskładników, jak i mikroskładników. Plusem jest to, że kaloryczności zaczynają się dopiero od 1300 kcal. Te najniższe wartości, które są obecne w powyższych zostały wyeliminowane. 

Dużą korzyścią jest także możliwość konsultacji z firmą, a więc jednocześnie dietetykiem. Ceny są również zróżnicowane, od 1512 złotych do 2100 za 4 tygodnie (z weekendami). Posiłki wyglądają niezwykle atrakcyjnie, a oceny konsumentów są niezwykle wysokie. Jak na razie firma oferuje catering dietetyczny w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i okolicach tych miast. Ze względu, na krótki staż (jedynie rok) można domyślać się, iż w przyszłości catering rozwinie swoje usługi na większą lokalizację.

Body Chief

Catering ten oferuje swoje usługi w wielu większych miastach na terenie Polski. W ich asortymencie znajduje się:

 • Dieta Standard,
 • Dieta Sport,
 • Dieta Vege,
 • Dieta Vege + Fish,
 • Dieta Gluten free,
 • Dieta Lactose free,
 • Dieta Lactose & Gluten free,
 • Dieta Low IG,
 • Dieta Junior, 
 • Dieta Fit mummy,
 • Dieta Soft.

Oczywiście kaloryczności są różnorodne, poczynając od tych najniższych 1000, po 1500, 2000 oraz 2500 w przypadku diet nie dla sportowców oraz 1500 w przypadku diety junior. Nie ma także informacji odnośnie podziału makroskładników. Możliwa jest natomiast konsultacja z dietetykiem, który odpowiedzialny jest za nadzór nad planowaniem jadłospisów. Oceny konsumentów Body Chief są dość dobre, choć niższe w porównaniu do powyższych firm. Cena podobnie jak w przypadku innych waha się od 1344 zł do 1708 zł (w przypadku 28 dni z weekendami).

Catering dietetyczny dla sportowców

Można powiedzieć, że praktycznie każda z powyższych firm oferuje swoją opcję dla sportowców. W przypadku Maczfit jest to dieta w 3 wariantach kalorycznych (3000, 3500 oraz 4000 kcal). Zakłada ona podaż ok.25% białka w diecie, co niestety nie zawsze jest adekwatne. Ilość tego składnika jest indywidualna w zależności od dyscypliny sportowej, jednak biorąc pod uwagę, iż jest to przeznaczone do żywienia zbiorowego, można uznać tę wartość za bezpieczną. 

Wygodna dieta natomiast oferuje dietę dla aktywnych fizycznie wyłącznie w 2 kalorycznościach – 2200 oraz 2500, która może okazać się niewystarczająca dla większości sportowców. Nie ma jednak żadnej informacji o proporcjach poszczególnych makroskładników w owej diecie, w tym zawartości białka. 

Diet box natomiast oferuje już o wiele więcej wariantów kalorycznych od niezwykle niskich (wręcz niebezpiecznych, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie) na poziomie 1200 czy 1500 kcal, kończąc na wartości 3500 kcal. Niestety tutaj również nie ma informacji odnośnie proporcji makroskładników i zawartości białka w diecie. 

Ż(r)yj Zdrowo natomiast oferuje 2 typy diet: sportową przeznaczoną dla osób trenujących minimum 3 razy w tygodniu o kaloryczności 2500, 3000 oraz 3500, jak i Gym z dużą ilością mięsa (150g na porcję dla mężczyzn oraz 120g na porcję w przypadku kobiet) w 4 posiłkach i posiłku jajecznym na śniadanie. Druga opcja przeznaczona jest bardziej dla zawodników lub amatorów mięsa. Nie ma niestety również podanej zawartości białka, jednak biorąc pod uwagę, iż racja planowana jest przez dietetyka, można mieć pewność, iż znajduje się ono na odpowiednim poziomie. 

Body Chief oferuje diety w 2 wariantach kalorycznych: 3000 oraz 4000 kcal, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można bez problemu skontaktować się z dietetykiem. Nie ma niestety informacji o zawartości poszczególnych makroskładników oraz białka. Jednak podczas kontaktu z dietetykiem informację taką zapewne bez problemu można uzyskać. 

 

Podsumowując każdy z wymienionych cateringów cechuje się wyjątkowo wysokimi ocenami, nieco niższe otrzymał jedynie Body Chief. Informację odnośnie zawartości białka w przypadku diet sportowych zawiera jedynie Maczfit, jednak najprawdopodobniej informację taką bez problemu uzyskać można podczas kontaktu. Najlepszym sposobem będzie wybór tego cateringu, który ma w swoim zespole dietetyka i konsultacja z nim jest możliwa. Z wymienionych wyżej firm możliwość taką ma: Maczfit, Ż(r)yj Zdrowo oraz Body Chief. 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Paulina Chrzan
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone