Jesteś na:

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy, zioła, domowe sposoby

16 18 20

Pęcherz moczowy jest strukturą mieszczącą się w obrębie miednicy mniejszej. Jego zadaniem jest magazynowanie moczu, który spływa do niego moczowodami z nerek. Następnie mocz wydalany jest na zewnątrz poprzez cewkę moczową[1]. W prawidłowych warunkach mocz znajdujący się w pęcherzu moczowym jest jałowy. Obecność drobnoustrojów w drogach moczowych może jednak powodować powstanie zakażenia[2].

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego należy do zakażeń dolnego odcinka układu moczowego. W większości przypadków spowodowane jest zakażeniami bakteryjnymi. Z klinicznego punktu widzenia, zapalenia pęcherza dzielimy na ostre oraz przewlekłe[3].

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

W większości przypadków za powstanie stanu zapalnego odpowiedzialne są bakterie Escherichia coli. Wchodzą one w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. Kiedy jednak przedostaną się do układu moczowego, powodują jego zakażenie [4]. Budowa anatomiczna kobiecego ciała sprawia, że to u nich częściej pojawiają się schorzenia pęcherza. Panie mają krótszą cewkę moczową, co powoduje, że drobnoustrojom łatwiej jest dostać się do środka, gdzie mogą powodować stany zapalne [5].

Zapaleniu pęcherza sprzyjają stany chorobowe, w których występuje zaleganie moczu w pęcherzu (np. przerost gruczołu krokowego). Również brak higieny osobistej oraz zabiegi obejmujące okolice cewki moczowej zwiększają ryzyko powstania stanu zapalnego.

Do czynników ryzyka rozwoju schorzenia należą także cukrzyca, hospitalizacje, cewnik w pęcherzu moczowym, terapia preparatami osłabiającymi odpowiedź układu immunologicznego, a także ciąża oraz połóg [6].

Objawy zapalenia pęcherza

Po czym możemy poznać, że doszło do zapalenia w pęcherzu moczowym? Do głównych objawów zapalenia pęcherza należą:

 • bolesne, częste parcie na mocz połączone z oddawaniem niewielkiej ilości moczu
 • dyskomfort podczas oddawania moczu,
 • uczucie pieczenia,
 • ból w okolicy podbrzusza,
 • zapaleniu towarzyszyć może również gorączka[7].

Zioła na zapalenie pęcherza

Medycyna naturalna dysponuje bogatym wyborem ziół o działaniu moczopędnym oraz oczyszczającym układ  moczowy. Dodatkowo wykazują one często właściwości przeciwzapalne.

Zioła moczopędne, czyli zwiększające ilość wydalanego moczu, przyczyniają się do poprawy funkcjonowania organizmu. Wraz z moczem usuwane są szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii.

Przyjrzyjmy się najważniejszym ziołom, które dzięki swoim właściwościom wspierają prawidłową pracę pęcherza moczowego.

Napar ze skrzypu polnego. Zioło to już od wieków uznawane jest jako środek odtruwający oraz moczopędny. Dzięki zawartości flawonoidów, saponiny, fenolokwasów i fitosteroli znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu m.in. schorzeń układu moczowego. Napar ze skrzypu polnego doskonale sprawdza się w przypadku zapalenia pęcherza.

Działanie moczopędne wykazuje również ziele rdestu plamistego.

Tradycyjnym środkiem stosowanym przy problemach z układem moczowym jest pokrzywa. Napary i soki z pokrzywy hamują wchłanianie zwrotne mocznika oraz chlorku sodu w  kanalikach nerkowych. Dzięki temu zwiększa się ich wydalanie wraz z moczem. Dodatkowo pokrzywa wykazuje działanie immunostymulujące, czyli wspomagające pracę układu odpornościowego.

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego wsparciem może być również wyciąg z pączków brzozowych. Wykazuje on bowiem działanie moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, odtruwające oraz oczyszczające drogi moczowe. Preparaty z pączków  brzozowych zwiększają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii wraz z potem i moczem.

W produkcji preparatów moczopędnych znajduje zastosowanie także ekstrakt z korzenia pietruszki. Wykazuje on dodatkowo działanie odkażające drogi moczowe [8].

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza moczowego zaleca się picie co najmniej 1,52 litrów płynów dziennie. W głównej mierze spożywać należy wodę. Bardzo dobrze sprawdzą się także herbaty ziołowe.

Wśród domowych sposobów walki z zapaleniem pęcherza wymienia się przykładanie termoforu z gorącą wodą do brzucha, noszenie ciepłej bielizny [9].

Warto sięgnąć również po żurawinę. Ten niepozorny, niewielki owoc posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Od wieków stosuje się żurawinę w profilaktyce i leczeniu chorób pęcherza moczowego. Hamuje ona przyleganie bakterii Escherichia coli do ścian komórkowych dróg moczowych, ograniczając jednocześnie ich namnażanie. Co więcej, w badaniach klinicznych wykazano, iż spożywanie żurawiny znacząco wpływa na zmniejszenie nawrotów zapaleń pęcherza. Szczególnie popularne są preparaty połączenia żurawiny z witaminą C, która dodatkowo wpływa na zakwaszenie moczu tworząc mniej sprzyjające bakteriom środowisko [10].

Wśród zaleceń ogólnych dla pacjentów z zapaleniem pęcherza moczowego wymienia się również odpoczynek, który ma wspomóc powrót chorego do pełnego zdrowia [11].

Nie powinniśmy bagatelizować zakażeń układu moczowego. Istotne jest likwidowanie pojawiających się stanów zapalnych dolnego odcinka dróg moczowych tak, aby nie dopuścić do powstawania przewlekłych stanów zapalnych. Warto w pierwszej kolejności skorzystać z domowych sposobów łagodzenia zapalenia czy z bogatej oferty ziół. Niemniej jednak wskazana jest również konsultacja z lekarzem. Prawidłowe leczenie zapobiega bowiem nawrotom choroby w przyszłości [12].

 

Literatura:

 • http://www.anatomia24.pl/pecherz-moczowy.htm
 • Interna Szczeklika mały podręcznik, Wydanie VI, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014, 826
 • Domowy Poradnik Medyczny pod redakcją prof. dr hab. med. Kazimierza Janickiego, wydanie V, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 355-356
 • Domowy Poradnik Medyczny pod redakcją prof. dr hab. med. Kazimierza Janickiego, wydanie V, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 355-356
 • http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1093
 • http://www.interna.com.pl/zakazenia_ukladu_moczowego.htm
 • Domowy Poradnik Medyczny pod redakcją prof. dr hab. med. Kazimierza Janickiego, wydanie V, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 355-356
 • http://espz.pl/materialy/urotropica.pdf
 • Domowy Poradnik Medyczny pod redakcją prof. dr hab. med. Kazimierza Janickiego, Wydanie V, Warszawa Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 355-356
 • Jepson RG, Williams G, Craig JC. Cranberries for preventing urinary tract infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 10. Art. No.: CD001321. DOI: 10.1002/14651858.CD001321.pub5
 • Interna Szczeklika mały podręcznik, Wydanie VI, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014, 828-829
 • http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdf

Dietę za 20zł

Kup w kilka minut przez internet
Oceń
Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy, zioła, domowe sposoby - 10.0/10. Oddano 1 głosy.
Agnieszka Pankowska
ponad miesiąc temu Pasjonatka zdrowego stylu życia. Studentka dietetyki na wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z zamiłowania trener personalny oraz instruktor form body&mind. 

Opinie

 • maja 13.12.2017, 11:35

  z ziól to robiłam sobie nasiadówki z kory dębu, oprocz tego pilam dużo rumianku, to trochę pomagało ale i tak nie obylo się bez urofuraginum max, nigdy jakoś ziolami nie mogłam się tak solidnie doleczyć i szybko te infekcje wracaly

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?