Jesteś na:

Zanieczyszczenia powietrza – filtry najlepsze do użytku domowego

16 18 20

Dużą część życia spędzamy w domu. Oprócz przytulnego wystroju pomieszczeń powinniśmy zadbać także o jakość powietrza, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Oddychanie to proces automatyczny, któremu nie poświęca się należytej uwagi – nic więc dziwnego, że zdarza się nam tę ważną kwestię pomijać.  

Zanieczyszczenia powietrza w twoim domu

Wiele mówi się o zanieczyszczeniach środowiska, smogu i szkodliwości dymu. Dokąd uciec, jeżeli jakość powietrza w naszych domach również może pozostawiać wiele do życzenia? Jakość powietrza obniżona zostaje przez obecność wielu związków, takich jak:

  • dwutlenek i tlenek węgla,
  • tlenki azotu (jego źródłem są kuchenki i piecyki gazowe),
  • lotne związki organiczne (ich obecność powodowana jest używaniem kosmetyków, rozpuszczalników, farb, środków grzybobójczych, ale także gotowaniem, pieczeniem),
  • formaldehyd,
  • azbest,
  • ołów, mangan, kadm (dym nikotynowy).

Zanieczyszczenia obecne w naszych domach pochodzą zarówno z używanych przez nas produktów, jak również ze środowiska zewnętrznego, na które także mamy wpływ, choć w stopniu niewielkim. W dzisiejszych czasach pojawiają się nowe zespoły chorób związane z przebywaniem w niesprzyjającym środowisku pomieszczeń nieprzemysłowych – tak zwane Building Related Illnesses. Możemy do nich zaliczyć m.in. – gorączkę klimatyzacyjną czy zatrucie tlenkiem węgla. Nie jest natomiast nowym odkryciem, że narażenie na dym tytoniowy zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Można poprawić jakość powietrza w swoim domu stosując różnego rodzaju oczyszczacze.

Zanieczyszczenia powietrza – rodzaje filtrów

W zależności od potrzeb rynek oferuje nam kilka rodzajów oczyszczaczy powietrza. Wśród nich znajdą się modele polecane dla alergików, które najlepiej zbierają kurz i inne alergeny, a także modele nastawione na eliminację bakterii i wirusów, które najlepiej sprawdzają się w przychodniach i szpitalach. 

Filtr powietrza HEPA

Dla alergików szczególnie poleca się filtr HEPA – wysokosprawny filtr powietrza, który zatrzymuje i rozprasza małe cząsteczki o średnicy nie mniejszej niż 0,3 mikrona. Oznacza to, że skutecznie filtruje powietrze z pyłków, pleśni, bakterii, roztocza. Nie jest skuteczny w wyłapywaniu wirusów, ponieważ ich rozmiary są mniejsze od 0,3 mikrona. Dysponując filtrem HEPA nie należy zapominać, że istnieje ryzyko namnażania złapanych bakterii. Nie jest on też skuteczny w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, czego nie można powiedzieć o stosowanych filtrach z węglem aktywnym.

Filtr węglowy do okapu

Węgiel aktywny jest bardzo chłonny i dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym na jego powierzchni zatrzymuje w swoich porach wybrane związki chemiczne.

Filtr jonowy

Równie skuteczny w ochronie przed alergenami (ale także bakteriami, wirusami, dymem tytoniowym) jest filtr jonowy. Mechanizm jego działania wykorzystuje reakcje przyciągania się jonów o ujemnych ładunkach do jonów o ładunkach dodatnich, to znaczy anionów i kationów. Filtr emituje strumień anionów, które łączą się z cząsteczkami kurzu i alergenami (kationami), co sprawia że połączone pary opadają na ziemię. Nie jest to jednak urządzenie szczególnie polecane ze względu na wytwarzanie ozonu, który jest gazem toksycznym.

Ewa , 23 lata
Podczas 3 miesięcznego odchudzania z Trizerem udało mi się schudnąć 15 kg. Straciłam 5 cm w udach, 13 w biodrach, 11 w talii oraz 2 w bicepsie. Przyjmowałam Trizer 3 razy dziennie przed głównymi posiłkami...

Filtr UV

Często goszczącym na terenie szpitali i kuchni jest filtr generujący promieniowanie UV. Jak wiadomo, promieniowanie to zabija bakterie i wirusy poprzez niszczenie ich materiału genetycznego. W związku z tym, jeśli trapią cię częste przeziębienia może okazać się skuteczny w zapobieganiu im. Nie przynosi jednak większej korzyści alergikom, ponieważ nie eliminuje kurzu i innych potencjalnych alergenów.

W zależności od tego, na czym zależy nam najbardziej – czy jest to eliminacja bakterii i wirusów, oczyszczenie powietrza z alergenów i kurzu, czy też pozbycie się nieprzyjemnych zapachów – dobieramy odpowiedni rodzaj filtra. Zdarza się, że potrzeb jest więcej – w takiej sytuacji warto wybrać jednocześnie kilka rodzajów.

Literatura:

  • Józef S. Pastuszka Śląska Akademia Medyczna, Wydział Zdrowia Publicznego, Zakład Zdrowia Środowiskowego; ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA POMIESZCZEŃ;
  • Zdrowy-dom.com

Oceń
Zanieczyszczenia powietrza – filtry najlepsze do użytku domowego - 8.7/10. Oddano 3 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?