Jesteś na:

Wpływ żywienia na objawy autyzmu

16 18 20

Pierwszy raz o autyzmie usłyszeliśmy 72 lata temu od Leo Kannera, rok później Hans Asperger opisał łagodniejszą formę tego schorzenia nazwaną zespołem Aspergera. Obecnie mówimy o  „zaburzeniach ze spektrum autyzmu”. Co tak naprawdę kryje się pod tymi hasłami? Czy mamy wpływ na rozwój i przebieg choroby? Coraz więcej słyszymy o zbawiennym wpływie żywienia, czy to rzeczywiście prawda?

Czym jest autyzm?

Autyzm należy do zaburzeń neurorozwojowych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem i rozwojem mózgu we wczesnym dzieciństwie, są to tzw. zaburzenia ze spektrum autyzmu (autism spectrum discorders – ASD).  Dzieci mają problem w interakcjach międzyludzkich (np. brak wspólnego pola uwagi ), wykazują zaburzenia w komunikacji (np. nie korzystają z mimiki twarzy w celu kompensacji przekazu werbalnego), nabywają nieprawidłowe wzorce zachowań (np. monotonia zachowania, nieumiejętność podejmowania zabawy „na niby”). Do ujawnienia choroby dochodzi najczęściej około 3 roku życia dziecka.  U chłopców zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są obecnie prawie 5 razy częściej niż u dziewczynek. W przeciągu ostatnich 20 lat ponad 10 krotnie wzrosła częstość występowania choroby, do około 1/100 dzieci. Szeroko rozumiana analiza zaburzeń ze spektrum autyzmu nasuwa tezę, iż na wzrost odsetka zachorowań oprócz poszerzenia samej definicji autyzmu, duży wpływ ma zmieniające się środowisko.

Ewa , 23 lata
Podczas 3 miesięcznego odchudzania z Trizerem udało mi się schudnąć 15 kg. Straciłam 5 cm w udach, 13 w biodrach, 11 w talii oraz 2 w bicepsie. Przyjmowałam Trizer 3 razy dziennie przed głównymi posiłkami...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...

Jak dieta może pomóc w leczeniu autyzmu?

Wszystko co jemy składa się z różnych substancji tj. białka, tłuszczów, węglowodanów (cukry), składników mineralnych oraz witamin. Proces trawienia (rozkładu) w naszym organizmie powala na przyswojenie przez każdą komórkę naszego ciała poszczególnych składników. U znacznej większości dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu występują niedobory enzymów uczestniczących w trawieniu, dotyczy to głównie kazeiny – białka występującego w mleku oraz glutenu – białka zbóż. W wyniku tego rozkładane są one jedynie do peptydów (a powinny zostać rozłożone na najmniejsze jednostki jakimi są aminokwasy), które u osób zdrowych nie byłyby wchłonięte przez organizm. W większości przypadków u chorych diagnozuje się nieszczelność jelit, co prowadzi do przenikania patogennych peptydów do krwiobiegu i następnie do poszczególnych narządów, również do mózgu. Dysbioza jelit wynika głównie z występowania drożdżycy w układzie pokarmowym, przeważnie Candidy albican. Patogenami są tak zwane opiaty (gliado- i kaomorfiny), które w mózgu działają w taki sam sposób jak morfina, posiadająca właściwości psychoaktywne. Dotarcie ich do mózgu wywołuje podobny efekt jak po zażyciu narkotyku. To powoduje, że dzieci są uzależnione i przywiązane do konkretnych potraw. Fakt ten potwierdza większość rodziców dzieci z autyzmem. Dzieci chciałyby ograniczyć swoją dietę do np. mleka, chleba, pizzy, ciastek, sera czy jogurtu.

Pod wpływem narażenia organizmu na ich działanie dochodzi do trudności w nauce, koncentracji, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, w związku z czym eliminując źródło toksyn możemy zmniejszyć objawy autyzmu. Właśnie z uwagi na ten mechanizm badacze zaproponowali dietę bezmleczną i bezglutenową, a często też bezcukrową jako skuteczny sposób w walce z rozwojem autyzmu. Sposobem na wyciszenie bądź zmniejszenie nasilających się objawów autyzmu jest często wprowadzenie diety rotacyjnej. Wskazaniem do zastosowania odpowiedniego sposobu żywienia jest wykonanie konkretnych badań po konsultacji lekarskiej wraz z rozpoznaniem alergenów żywności w celu ich wykluczenia. Pierwszym podstawowym krokiem rodziny jest zapoznanie się z produktami , które koniecznie trzeba wykluczyć z diety dziecka. Poniżej w tabeli zamieszczone są produkty, które niestety na osoby autystyczne wpływają niekorzystnie.

Produkty zabronione w diecie beglutenowej i bezmlecznej
mleko i produkty mleczne: jogurty, sery, lody, budynie, śmietana;
wszelkiego rodzaju zboża: pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz itp.;Amarantus nie posiada glutenu i z powodzeniem może zastąpić tradycyjne zboże.
Chleb, ciastka i ciasta, makarony i produkty na bazie maki
(naleśniki, kluski, placki);kasza manna, kuskus, soja, kakao i czekolada
kostki rosołowe, gotowe buliony itp.;
słodziki, utwardzacze, barwniki
Ukryte źródła glutenu w żywności
Zupy w proszku lub z puszki;
mleko ryżowe z jęczmieniem;
niektóre przetwory mięsne jak: kiełbasa, szynka, pasztet itp.;
proteina roślinna;
skrobia modyfikowana i roślinna

Warto skorzystać z konsultacji i porady dietetyka w celu ustalenia prawidłowego żywienia chorego oraz zbilansowania, na ile to możliwe, makroskładników, składników mineralnych jak i witamin w codziennym menu dziecka. Mamy możliwość sprawdzenia skuteczności wdrożonej diety poprzez wykonanie badania na peptydy w moczu. Badanie to powinno się wykonać na obecność różnego rodzaju peptydów opioidowych pochodzenia pokarmowego.

Zmieniające się środowisko jak i postęp medycyny oczywiście mają duży wpływ na diagnozowanie oraz rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu. Pamiętajmy jednak, że wiedza rodziców i opiekunów na temat żywności i jej wpływu na organizm dziecka autystycznego ma ogromne znaczenie i może oddziaływać na jego dalsze życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Rozpoznanie patogenów i alergenów, a następnie wykluczenie ich z codziennej diety może znacznie poprawić dotychczasowe życie chorych.

 

Oceń
Wpływ żywienia na objawy autyzmu - 6.5/10. Oddano 10 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?