Jesteś na:

Uwaga na nadmiar fruktozy w diecie!

16 18 20

Z przeprowadzonych badan wynika, że fruktoza może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie, jakie ze sobą niesie.

Chcesz schudnąć przed WAKACJAMI?
Kup Teraz a 30 dniową dietę otrzymasz za darmo!
Tylko 137 zł TRIZER + indywidualna dieta

Niebezpieczna fruktoza

Stłuszczenie wątroby może wystąpić nie tylko u osób nadużywających alkoholu. Jest to choroba, która dotyka coraz większą liczę osób i w dużej mierze wiąże się z występowaniem cukrzycy typu 2 i otyłości.

Przyczyna tej choroby może leżeć w czynnikach genetycznych, nadużywaniu leków, złym stylu życia, ale także złej diecie. Naukowcy zaobserwowali zależność pomiędzy ryzykiem zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a dużym spożyciem fruktozy. W diecie, w której ok. 20% energii pochodzi z fruktozy zauważono wzrost stężenia lipidów wewnątrz hepatocytów oraz wzrostu aktywności aminotransferazy alaninowej, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie ryzyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Fruktoza, czyli cukier występujący w owocach, sokach i słodyczach wiąże się także z występowaniem cukrzycy typu 2. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą muszą szczególnie na nią uważać. Nie znaczy to jednak, że muszą rezygnować z odrobiny słodyczy. Ważne, aby wybrać odpowiednie słodkości, które nie spowodują skoków glukozy we krwi. Znajdzie się wśród nich miejsce nawet dla czekolady czy domowych wypieków.

Literatura:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3975811/

 

Oceń
Uwaga na nadmiar fruktozy w diecie! - 9.0/10. Oddano 3 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?