Jesteś na:

żywność wysoko przetworzona

Azotyn sodu w żywności – szkodliwość

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W większości składów produktów mięsnych konserwowanych czy wędzonych możemy znaleźć azotyn sodu (E250). Chcesz wiedzieć, czym on jest i jakie skutki przynosi jego spożywanie? Przeczytaj koniecznie artykuł i dowiedz się więcej!

Dodatki do żywności – naturalne i chemiczne. Szkodliwość dodatków do żywności

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Większość produktów spożywczych w swoim składzie zawiera od kilku do nawet kilkunastu substancji dodatkowych, które zabezpieczają ją przed szybkim psuciem się, czy też zwiększają atrakcyjność produktu. Jest to doskonałe wyjście dla producentów, którzy bez wątpienia zyskują na takim procesie, ale najważniejszym pytaniem jest to czy są to środki korzystne dla nas – konsumentów, czy może są szkodliwe i powinniśmy ich całkowicie unikać?

Substancje rakotwórcze – dieta zwiększająca ryzyko nowotworu

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Jak wygląda dieta zmniejszająca ryzyko zachorowania na raka? Poznaj najważniejsze substancje rakotwórcze.

Guma ksantanowa – zastosowanie i szkodliwość

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Guma ksantanowa to bardzo popularny składnik do żywności. Na rynku znajduje się szereg rodzajów przemysłowo przetworzonej żywności, w których skład wchodzi właśnie ona. Na próżno szukać jej w produktach ekologicznych, zdrowych, czy tych pochodzących z gospodarstwa domowego. Niewiele osób wie do jakich celów jest stosowana i jakie przynosi skutki. Dodatkowo jej oznaczenie przez literkę E wzbudza kontrowersje, przez co zwykle uważana jest za szkodliwą, ale czy słusznie?

Fosforany – w żywności, w moczu. Szkodliwość fosforanów

Marzena Kasprzak ponad miesiąc temu

Naturalna żywność to niejednokrotnie marzenie. Producenci bowiem, aby zwiększyć jej cechy estetyczne oraz trwałość posiłkują się chemią. Czy aby na pewno jest ona dla nas odpowiednia? Czy podczas nadmiernego spożywania poszczególnych produktów to, co miało pomoc, nie szkodzi naszemu zdrowiu?

Wędliny – produkcja, skład, przepisy

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Przetwory mięsne od zawsze cieszą się dużą popularnością. W sklepach możemy dostać najróżniejsze rodzaje wędlin, a dla niektórych stanowią one nieodłączny element codziennej diety. Czym właściwe są wędliny i czy warto je spożywać?

Ekstruzja i ekspandowanie zbóż – czy ekspandowany amarantus jest lepszy?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Rozwój technologii spożywczych z roku na rok posuwa się naprzód oferując klientom produkty wytworzone nowymi metodami. Dzięki temu na sklepowych półkach nie znajdziemy tylko jednego rodzaju makaronu, kaszy i ryżu, a szereg dostępnych możliwości w postaci rozmaitych mąk, preparowanych zbóż, płatków zbożowych i różnokształtnych makaronów może zadziwić niejednego poszukiwacza kulinarnych nowości.

Akrylamid – występowanie w żywności, wpływ na zdrowie

Marta Gzyl ponad miesiąc temu

Akrylamid jest stosowany w przemyśle, ale powstaje także w niektórych produktach żywnościowych. Gdzie znajduje się ten związek, jak powstaje oraz czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Kokumi – źródła i zastosowanie nowego smaku

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Japończycy słowo “kokumi” tłumaczą jako „smakowitość” lub „pycha”. Kokumi to druga substancja obok „umami”, odkryta przez mieszkańców Japonii. Wykorzystują ją jako wzmacniacz niektórych substancji smakowych zawartych w pożywieniu. Zawartość pewnych nukleotydów wpływa na wyostrzenie i wytworzenie pełnego aromatu w końcowym produkcie, co po jego spożyciu daje wrażenie pełności i kompletności smaku.

Dieta odchudzająca McDonald’s – czy to możliwe?

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Wszystko to wydaje się oczywiste, do czasu poznania historii Johna Cisny – nauczyciela z Iowa, który postanowił schudnąć, jedząc w restauracji McDonald’s. Jakie były efekty fast foodowej diety i co o tym wszystkim sądzi dietetyk?

Dieta whole30 – czyli jak zmienić swoje życie w 30 dni

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Zasady diety whole 30 mogą okazać się pomocne w walce ze złymi przyzwyczajeniami. Pojawia się jednak pytanie o zasadność niektórych jej elementów i czy efekty gwarantowane przez autorów są możliwe do osiągnięcia?

Dieta biblijna – zasady, produkty, efekty i skutki uboczne

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Bierzcie i jedzcie… to, co jadali ludzie Starego Testamentu. Kefir, baranina i chleb ze skiełkowanych ziaren to tylko niektóre pozycje w menu diety biblijnej. Do tego obietnica utraty 10 kg w czterdzieści – bynajmniej nie postnych – dni. Uwierzysz w cud, czy pozostaniesz niedowiarkiem?

Inspiracje współczesnej dietetyki żywieniem człowieka pierwotnego

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Cywilizacja wciąż się rozwija co ma swoje zalety i wady. Wiele osób jednak dostrzega zgubny wpływ rozwoju cywilizacyjnego na żywienie człowieka. Z tego powodu propagują powrót do sposobu żywienia pierwotnego człowieka, czyli zgodnego z naturą.

Wafle ryżowe – produkcja, wartości odżywcze, zalety oraz wady

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Wafle ryżowe to synonim zdrowej przekąski, dobry element zbilansowanej diety i produkt, po który chętnie i bez wyrzutów sumienia sięgamy. Czy słusznie pozyskały sobie tak duże grono wielbicieli? Z czego i jak powstają? Czy ta pozornie idealna przekąska może mieć jakieś wady? Czas rozgryźć zagadkę wafli ryżowych!

Czym zastąpić sól, aby potrawy nadal były smaczne?

Marta Konował ponad miesiąc temu

Badania wskazują na to, że Polacy spożywają zbyt dużo soli, co może mieć wiele niepożądanych konsekwencji. Warto więc ograniczyć jej spożycie w naszej codziennej diecie. Pojawia się jedynie pytanie, czym można sól zastąpić, aby potrawy nadal były smaczne?