zioła

Korzeń kudzu – przeciwwskazania i skutki uboczne

Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy korzeń kudzu może m.in. pomóc w zwalczaniu chorób wywołanych stanem zapalnym, leczyć alkoholizm i łagodzić objawy menopauzy. Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania oraz jakie skutki uboczne może on wywołać?

Zioła brahmi – jakie mają działanie? Jak stosować zioła brahmi?

Zioła brahmi ze względu na swoje właściwości i lecznicze działanie doceniane są przede wszystkim przez osoby mające problem z pamięcią. Preparaty na bazie tej rośliny poprawiają koncentrację, usprawniają pracę mózgu oraz wspomagają leczenie chorób neurodegeneracyjnych, m.in. Alzheimera i Parkinsona. Jak należy dawkować zioło brahmi?

Pelargonia afrykańska – jakie są jej właściwości lecznicze? Pelargonia afrykańska dla dzieci

Magdalena Olejnik ponad tydzień temu

Pelargonia afrykańska jest rośliną wykorzystywaną coraz częściej w medycynie ludowej jako środek wzmacniający odporność oraz zwalczający objawy przeziębienia i grypy. Wykazuje szerokie spektrum działania, jest skuteczna w leczeniu gruźlicy, w stanach zapalnych oskrzeli czy innych schorzeniach przewodu pokarmowego. Pelargonia afrykańska zwykle stosowana jest w postaci kropel, tabletek i syropu. Jakie właściwości wykazuje ta roślina?

Działanie czerwonej koniczyny. Przeciwwskazania i skutki uboczne czerwonej koniczyny

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Koniczyny zazwyczaj kojarzą się z trzy- lub czterolistnymi roślinami porastającymi łąki i trawniki, wszechobecnymi w Polsce. Mówi się, że czterolistne koniczyny przynoszą szczęście. A czy czerwone koniczyny mogą przynieść zdrowie?

Czym jest mydlnica lekarska? Zastosowanie korzenia mydlnicy lekarskiej

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Mydlnica lekarska jest rośliną bylinową, a oba człony nazwy odnoszą się do jej właściwości. Do czego wykorzystywana jest mydlnica i jej korzeń?

Jakie są właściwości prawoślazu lekarskiego? Działanie syropu prawoślazowego

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Ziołolecznictwo jest stosowane na całym świecie – z większą lub mniejszą skutecznością. Czy prawoślaz lekarski ma uzasadnione zastosowanie lecznicze?

Syrop z babki lancetowatej – właściwości, jak go zrobić?

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Różnorodne rośliny używane są już od prehistorycznych czasów do leczenia, a także zapobiegania wystąpieniu wielu schorzeń. Jedną z nich jest właśnie babka lancetowata, której drogocenne właściwości doceniane są do dziś. Nowym sposobem jej wykorzystania jest przygotowany na bazie surowca syrop. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o jego działaniu i sposobie przygotowania.

Pokrzywa indyjska – co to jest? Skutki uboczne forskoliny

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Pokrzywa jest produktem bardzo popularnym i cenionym w naszym kraju za swe właściwości, jednak jej indyjska odmiana dla większości jest jeszcze dość tajemnicza. Okazuje się, że jej działanie lecznicze jest równie korzystne, a dodatkowo stanowi ona szansę dla walczących z otyłością! Przeczytaj artykuł i poznaj cudowne skutki jej stosowania.

Na czym polega ziołolecznictwo? Czy leki ziołowe są skuteczne?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Po tysiącach lat stosowania w medycynie ziołolecznictwo znów wraca do łask. Jaka jest skuteczność związków chemicznych pochodzenia naturalnego?

Jakie działanie ma naparstnica. Czy naparstnica jest trująca?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Naparstnica i glikozydy jej pochodzenia towarzyszą współczesnej medycynie już od jej początków, czyli od około 240 lat, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój. Jaki wpływ naparstnica wywiera na ludzki organizm i czy jest bezpieczna?

Właściwości lecznicze kocimiętki. Działanie kocimiętki – odstrasza komary i kleszcze!

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Kocimiętka najczęściej kojarzona jest z pseudonarkotycznym działaniem wobec kotów. Jak pożytecznie wykorzystać kocimiętkę, nie poprzestając na obserwacji zabawnych zachowań pupila?

Właściwości dziewanny. Kiedy stosować syrop i nalewkę z dziewanny?

Karolina Ruszkiewicz ponad miesiąc temu

Zioła od wieków były wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń. Pierwsze dokumenty historyczne na ten temat pochodzą z Babilonii ok. 2000 lat p.n.e. Ziołolecznictwo było znane w Starożytnej Grecji i Rzymie, praktykowano je również w średniowieczu. Tak z czasem rozwinęła się farmakognozja – dziedzina nauki zajmująca się oceną substancji pochodzenia roślinnego, które są wykorzystywane jako leki.

Ziele ruty – właściwości lecznicze i zastosowanie

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Tradycyjne obyczaje ludowe nadały zielu ruty symbol czystości i dziewictwa. W wielu pieśniach sobótkowych i weselnych występuje motyw siania tej rośliny oraz robienia z niej wianków. Obok symbolicznego znaczenia ziele ruty stosowane było w medycynie ludowej do łagodzenia schorzeń przewodu pokarmowego oraz moczowego, a także przeciwbólowo.

Działanie oleju z ogórecznika. Zastosowanie oleju z ogórecznika na twarz i włosy

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Ogórecznik lekarski, z którego nasion pozyskiwany jest cenny bioolej, jest zaliczany do chwastów. Kwitnie pięknymi, drobnymi kwiatkami w kolorze błękitu, które zupełnie nie przypominają żółtych kwiatów ogórka, który mylnie przywodzi na myśl nazwa rośliny. Jakie wartościowe składniki posiada olej z ogórecznika i w jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć?

Rzepik pospolity – właściwości i zastosowanie

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Stanisław Wyspiański zachwycony kwiatem rzepiku pospolitego opisywał go jako żółty warkocz, jednak nie tylko jego złocista barwa zasługuje na uwagę. Napar z ziela warto wykorzystać przy nieżycie żołądka i jelit oraz innych schorzeniach przewodu pokarmowego. Co więcej może okazać się całkiem przydatny do płukania gardła przy infekcjach czy problemach ze skórą.  

Czarna malwa – właściwości. Czarna malwa na okres. Herbata z czarnej malwy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Czarna malwa to jeden z najczęściej stosowanych kwiatów jadalnych w przemyśle spożywczym. Cechuje ją bardzo łagodny i nieco słodkawy smak. Roślina ta od dawna doceniana była w medycynie ludowej, a obecnie przypominamy sobie o jej zbawiennych właściwościach.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie domowe, zioła

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Podstawą atopowego zapalenia skóry są zaburzenia w układzie immunologicznym. Przyczyna tego schorzenia nie została jak dotąd poznana. Najbardziej charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uciążliwy, silny świąd, powodujący u chorego bardzo duży dyskomfort.

Choroba wieńcowa – leczenie naturalne, dieta

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Choroba wieńcowa jest schorzeniem układu krążenia, które objawia się charakterystycznym bólem w klatce piersiowej. Jest jedną z najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Główną przyczyną wystąpienia choroby wieńcowej są wady serca lub niedokrwistość. Osoby z nadwagą, podwyższonym cholesterolem oraz palące papierosy zaliczane są do grupy największego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jaką dietę należy stosować w przebiegu choroby wieńcowej?

Zastosowanie facelii błękitnej. Nasiona Facelii

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Facelia błękitna – nasiona i jej zastosowanie.