zioła

Atopowe zapalenie skóry – leczenie domowe, zioła

Paulina Grupa kilka godzin temu

Podstawą atopowego zapalenia skóry są zaburzenia w układzie immunologicznym. Przyczyna tego schorzenia nie została jak dotąd poznana. Najbardziej charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uciążliwy, silny świąd, powodujący u chorego bardzo duży dyskomfort.

Choroba wieńcowa – leczenie naturalne, dieta

Choroba wieńcowa jest schorzeniem układu krążenia, które objawia się charakterystycznym bólem w klatce piersiowej. Jest jedną z najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Główną przyczyną wystąpienia choroby wieńcowej są wady serca lub niedokrwistość. Osoby z nadwagą, podwyższonym cholesterolem oraz palące papierosy zaliczane są do grupy największego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jaką dietę należy stosować w przebiegu choroby wieńcowej?

Właściwości lecznicze Barwinka pospolitego

Barwinek pospolity jako roślina lecznicza na raka?

Helicobacter pylori – leczenie naturalne, zioła

Paulina Żukowska ponad tydzień temu

Zakażenie Helicobacter pylori – czy antybiotyki to jedyne remedium? Które zioła z domowej apteczki mogą się przydać? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Komosa piżmowa – działanie, gdzie kupić, cena

Dominika Suślik ponad tydzień temu

Komosa piżmowa to od dawna znany środek do zwalczania pasożytniczych obleńców przewodu pokarmowego. Roślina ta uznawana jest za najskuteczniejsze lekarstwo przeciwko owsikom i innym pasożytom. Na czym polega fenomen jej działania i gdzie można ją kupić?

Korzeń łopianu – właściwości. Korzeń łopianu do picia

Alicja Bławat ponad tydzień temu

Pospolicie zasiedla brzegi lasów, przydroża. Najczęściej jest wykorzystywany w problemach skórnych. Bywa pomocny przy walce z trądzikiem. Lignany w nim zawarte cechują się wielokierunkowym działaniem. Warto wiedzieć, jak można wykorzystać korzeń łopianu, bo z pewnością ma on swoje zasłużone miejsce w ziołolecznictwie.

Opium – właściwości, zastosowanie, przedawkowanie. Syrop z opium

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Opium to środek znany większości z nas ze swego narkotycznego działania, ale przecież nie zawsze tak było. Niegdyś uznawany był on za lek na wszystko i stosowany nawet w leczeniu małych dzieci i usypianiu noworodków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Kwiaty na talerzu – rodzaje jadalnych kwiatów

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Choć obecnie kwiatami jadalnymi posypujemy sałatki lub ozdabiamy potrawy, w kuchni stosowano je już w starożytności. Często spotykane są w restauracjach jako elegancki dodatek do przystawek. Decydując się na ich spożycie, należy upewnić się, że dane kwiaty można jeść. Które więc rodzaje znajdują się na liście kwiatów jadalnych?

Jaśmin – odmiany. Herbata i olejek jaśminowy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Jaśmin to roślina pochodząca z Azji, która bywa dodatkiem urozmaicającym smak i aromat różnych odmian herbat. W Polsce popularność tych naparów coraz bardziej rośnie. Jest to niezwykle pozytywna wiadomość, gdyż spożycie zarówno jaśminu, jak i herbaty jaśminowej wywołuje różnorodne korzyści zdrowotne. Co więcej, stosowanie preparatów przygotowanych z jaśminu wiąże się z upiększającym wpływem na urodę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o właściwościach tej urokliwej rośliny.

Piołun – właściwości lecznicze, zastosowanie. Piołun na pasożyty

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Piołun, absynt, wermut – każda z tych nazw to zwyczajowe określenia jednej z roślin z rodziny astrowatych. Bylica piołun – bo o niej właśnie mowa – stanowi główny składnik znanego od XVIII wieku popularnego napoju alkoholowego zwanego absyntem. Jakie właściwości i zastosowanie ma piołun?

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia, objawy, leczenie. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Chyba każdy Polak choć raz w życiu spotkał na swej drodze – świadomie lub nie – barszcz Sosnowskiego. Jakie zagrożenia mogą wynikać z kontaktu z tą rośliną?

Piołun – właściwości, przeciwwskazania, działanie uboczne

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Piołun jest rośliną niegdyś niezwykle często stosowaną w medycynie ludowej i naturalnej. Niestety w związku z kontrowersjami, jakie wywoływał, jego spożycie zostało zaniechane. Obecnie coraz częściej wraca on do łask, a jego prozdrowotne właściwości coraz bardziej doceniane. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o jego wspaniałym działaniu!

Piołun – działanie. Herbata, wino, nalewka z piołunu

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Piołun, czyli tzw. bylica piołun, to zioło od wieków stosowane w medycynie ludowej. W ostatnim czasie zaczyna być ponownie doceniane ze względu na jego prozdrowotne właściwości. Najczęściej stosuje się go u osób z problemami układu pokarmowego lub u kobiet z kłopotami menstruacyjnymi. Nie należy zapominać, że piołunu nie można stosować przez dłuższy okres. Wskazane jest też, aby przestrzegać dozwolonej ilości jego spożycia.

Żywokost – właściwości lecznicze, zastosowanie. Nalewka z żywokostu

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Na co pomaga żywokost lekarski? Czy jest skuteczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Maść z żywokostu – działanie, zastosowanie na zmarszczki. Jak zrobić maść z żywokostu?

Właściwości terapeutyczne wykazują nie tylko syntetyczne leki, ale również związki zawarte w roślinach. W fitoterapii przygotowuje się i stosuje preparaty z leczniczych roślin, które mają pozytywne działanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W medycynie ludowej od dawna ceniony jest między innymi żywokost lekarski.

Olej z żywokostu – zastosowanie. Olej żywokostowy na twarz

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Żywokost lekarski wykorzystywany jest od wieków jako niezastąpiony lek na wszelkie choroby związane z tkanką kostną. Sama nazwa rośliny wskazuje na to, że stosowany był kiedyś jako bezcenny środek wspomagający zrastanie się kości. Ze względu na swoje właściwości uważany jest za jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio użytkowany żywokost może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się olej z żywokostu, który znajduje zastosowanie w leczeniu wielu zaburzeń.

Arcydzięgiel – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić arcydzięgiel?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Ziołolecznictwo, czyli inaczej fitoterapia, jest metodą leczenia przeróżnych schorzeń za pomocą roślin, które wykazują właściwości prozdrowotne. Wykorzystuje się w tym celu rośliny o różnym stopniu przetworzenia. O ich wartości i przydatności leczniczej decyduje ilość, a także jakość zawartych w nich substancji czynnych [1]. Jedną z roślin o szerokim spektrum działania oraz korzystnym wpływie na nasze zdrowie jest arcydzięgiel. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Kocanka piaskowa – właściwości. Olej z kocanki

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Kocanka piaskowa jest to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Jej właściwości lecznicze doceniane są od wielu lat, gdyż dzięki zawartości wielu cennych substancji stanowi ona naturalne źródło ochrony organizmu przed licznymi dolegliwościami. Roślina ta popularnie występuje w Polsce, dlatego nie ma problemów z jej pozyskaniem.