zioła

Arnika – właściwości. Maść arnikowa i olej z arniki

Patrycja Nawojowska kilka godzin temu

Choć arnika od wielu lat znana jest jako zioło lecznicze, nadal nie wiemy o niej wszystkiego. Nie znajdzie się jej na przypadkowej łące, w przeciwieństwie do niektórych ziół, ale dzięki specjalnym uprawom może być pozyskiwana i stosowana w środkach leczniczych – maść arnikową na stłuczenia i siniaki znają prawie wszyscy. Czy ma jeszcze inne przeznaczenie?

Leczenie miażdżycy – dieta, zioła. Leczenie naturalne miażdżycy

Paulina Chrzan 4 dni temu

Miażdżyca tętnic jest chorobą wartą uwagi, gdyż blisko połowa zgonów na całym świecie jest spowodowana właśnie przez nią. Rozwija się powoli i niepostrzeżenie, gdyż początkowe fazy są praktycznie bezobjawowe. Warto wiedzieć, że wdrożenie prawidłowego żywienia i aktywnego trybu życia może całkowicie zniwelować ryzyko wystąpienia tej przypadłości. Dodatkowo, istnieją preparaty roślinne, obecne w każdej kuchni, które działają terapeutycznie i zgodnie z badaniami, doprowadzają nawet do eliminacji farmakoterapii.

Lapacho – właściwości. Kora i herbata lapacho

Paulina Chrzan 5 dni temu

Lapacho to stosunkowo słabo znane drzewo pochodzące z rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Podobnie jak w przypadku popularniejszej już yerba mate, słynie ze swojego zdrowotnego wpływu na organizm człowieka. Coraz powszechniej jest stosowana nie tylko w rejonach rodzimych, ale na całym świecie. Wśród korzyści leczniczych wymienia się m.in. pomoc w walce z nowotworami, a także działanie łagodzące reumatyzm.

Herbata z lipy – właściwości, skutki uboczne. Herbata z lipy w ciąży, dla dziecka

Alicja Bławat tydzień temu

Z jej dobrodziejstw korzystano już w starożytności, polecana jest również dzisiaj. Wykazuje działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Zawarty w niej olejek eteryczny uspokaja i relaksuje. Zdecydowanie warto poznać bliżej herbatę z lipy i przekonać się jakie ma właściwości.

Krwawnik – działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Herbata z krwawnika

Alicja Bławat tydzień temu

Powszechnie występująca roślina, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów. Nazywana „lekiem na wszystkie choroby”. Krwawnik pospolity ułatwia gojenie ran, ma działanie spazmolityczne i przeciwzapalne, spełnia również szereg innych funkcji, o których warto wiedzieć.

Głóg – właściwości. Nalewka, herbata, przetwory z głogu

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Głóg i jego działanie lecznicze. Czy warto go stosować? Przepisy z owoców głogu

Głóg – dwuszyjkowy i jednoszyjkowy, Działanie głogu i przeciwwskazania

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Wiosną zachwyca pięknem białych bądź bladoróżowych kwiatów, jesienią zaś czerwienią owoców wzbogaca krajobraz pól, bezdroży, parków i ogrodów… Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż Crataegus sp. w kulturze Zachodu od setek lat uznawany jest za jedną z najstarszych roślin farmaceutycznych.

Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze, na torbiele, na okres. Działanie uboczne krwawnika

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Krwawnik pospolity – na jakie dolegliwości pomaga? Czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Aloes – sok, nalewka, maść, syrop. Przepis na nalewkę z aloesu

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Aloes słynie ze swoich silnie nawilżających właściwości. Wspomaga leczenie ran oraz jest skutecznym antidotum na oparzenia słoneczne. Sok z aloesu zawiera w sobie szereg drogocennych substancji, które w korzystny sposób oddziałują na organizm człowieka.

Ruszczyk kolczasty – właściwości i skutki uboczne. Preparaty z ruszczyka kolczastego

Paulina Michalak ponad tydzień temu

Jeśli cierpisz na obrzęki nóg, a przy okazji zmagasz się z cellulitem i dodatkowo kondycja Twojej skóry pozostawia wiele do życzenia – to preparaty z wyciągiem ruszczyka są właśnie dla Ciebie!

Syrop z mniszka lekarskiego – właściwości lecznicze, w ciąży. Jak zrobić syrop z mniszka?

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Dmuchawiec, lwi ząb, mlecz, podróżnik mleczowaty … to tylko nieliczne nazwy znanej, choć nie do końca docenianej w naszym kraju rośliny z rodziny Asteraceae. Charakterystycznie ułożone w rozetę liście, intensywnie żółte kwiaty, które po dojrzeniu tworzą puszysty aparat lotny nazywany powszechnie dmuchawcem, szczególnie wiosną stanowią niebanalną część polskiego krajobrazu.

Mniszek lekarski – działanie. Miód, herbata, nalewka, wino z mniszka lekarskiego

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Mniszek lekarski – znana na całym świecie, łatwo dostępna roślina o wielu właściwościach.

Majeranek – właściwości, na odchudzanie. Inhalacje z majeranku

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Majeran ogrodowy, majoran, marjanek, lebiodka majerankowa, ziele kiełbasiane, kiełbaśnik, kołdunowe ziele…, albo po prostu majeranek, z pewnością zadomowił się w niejednej kuchni, a jego lecznicze właściwości wykorzystywano niemalże od zarania dziejów. Już w starożytnej Grecji Origanum majorana L. syn. Majorana hortensis uznawano za ziele bóstwa wegetacji i wiosennego odrodzenia przyrody, zaś w okresie średniowiecza stosowano go jako antidotum na ukąszenia i jad skorpionów.

Skrzyp polny – właściwości, przeciwwskazania. Skrzyp polny na włosy

Patrycja Nawojowska ponad tydzień temu

Skrzyp polny – jedna z najstarszych roślin na świecie do dziś znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii. Chętnie sięgają po niego kobiety w celu pielęgnacji włosów, paznokci czy cery. Pomaga także w niektórych schorzeniach m.in. dróg moczowych. Co czyni go tak przydatnym i czy można stosować go bez ograniczeń?

Korzeń mniszka lekarskiego – właściwości, herbata, lek na raka

Ewa Świndryk ponad tydzień temu

Mniszek lekarski, popularnie nazywany mleczem (lecz błędnie!), przez niektórych postrzegany jest jako niepotrzebny chwast. Jak się okazuje roślina ta niesie w sobie moc właściwości leczniczych. Sprawdź jakich!

Ostropest plamisty – na wątrobę, włosy, odchudzanie. Ostropest w ciąży

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Święty oset, oset św. Marii i mleczny oset to inne nazwy służące do określenia ostropestu plamistego. Preparaty z ostropestu powszechnie zalecane są do leczenia schorzeń wątroby oraz regulacji trawienia, gdyż zawarta w nim sylimaryna stymuluje wydzielanie soków trawiennych i oczyszcza organizm z toksyn.

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie. Mniszek lekarski na raka

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Mniszek lekarski lub pospolity to botaniczna nazwa określająca popularny mlecz lub dmuchawiec, który kwitnie w okresie letnim na łąkach. Charakteryzuje się intensywnie żółtą barwą kwiatów, a po zerwaniu, w znany każdemu z dzieciństwa sposób, wypływający z pękniętej łodygi sok barwi palce lub ubrania. Ta niepozorna i powszechnie występująca roślina posiada wysoki potencjał prozdrowotny, stąd chętnie była i jest wykorzystywana w medycynie ludowej i ziołolecznictwie.

Sok z żyworódki – jak zrobić i jak stosować?

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Sok z żyworódki pomocny jest w wielu dolegliwościach. Zastanów się nim sięgniesz po lek.

Syrop sosnowy – na kaszel, dla dzieci. Jak zrobić syrop sosnowy?

Małgorzata Mleko ponad tydzień temu

Syrop sosnowy stanowi naturalny środek do walki z przeziębieniem. W jaki sposób go zrobić? Czy proces ten jest bardzo skomplikowany?

Majeranek – właściwości lecznicze. Majeranek na kaszel, katar i zatoki

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Sezon przeziębień nadciąga. Jak w starciu z nimi wspomóc nas może majeranek?