zioła

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia, objawy, leczenie. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Jakub Wiącek kilka godzin temu

Chyba każdy Polak choć raz w życiu spotkał na swej drodze – świadomie lub nie – barszcz Sosnowskiego. Jakie zagrożenia mogą wynikać z kontaktu z tą rośliną?

Piołun – właściwości, przeciwwskazania, działanie uboczne

Paulina Chrzan 4 dni temu

Piołun jest rośliną niegdyś niezwykle często stosowaną w medycynie ludowej i naturalnej. Niestety w związku z kontrowersjami, jakie wywoływał, jego spożycie zostało zaniechane. Obecnie coraz częściej wraca on do łask, a jego prozdrowotne właściwości coraz bardziej doceniane. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o jego wspaniałym działaniu!

Piołun – działanie. Herbata, wino, nalewka z piołunu

Magdalena Olejnik 6 dni temu

Piołun, czyli tzw. bylica piołun, to zioło od wieków stosowane w medycynie ludowej. W ostatnim czasie zaczyna być ponownie doceniane ze względu na jego prozdrowotne właściwości. Najczęściej stosuje się go u osób z problemami układu pokarmowego lub u kobiet z kłopotami menstruacyjnymi. Nie należy zapominać, że piołunu nie można stosować przez dłuższy okres. Wskazane jest też, aby przestrzegać dozwolonej ilości jego spożycia.

Żywokost – właściwości lecznicze, zastosowanie. Nalewka z żywokostu

Paulina Żukowska ponad tydzień temu

Na co pomaga żywokost lekarski? Czy jest skuteczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Maść z żywokostu – działanie, zastosowanie na zmarszczki. Jak zrobić maść z żywokostu?

Agnieszka Bernatowicz, dietetyk ponad tydzień temu

Właściwości terapeutyczne wykazują nie tylko syntetyczne leki, ale również związki zawarte w roślinach. W fitoterapii przygotowuje się i stosuje preparaty z leczniczych roślin, które mają pozytywne działanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W medycynie ludowej od dawna ceniony jest między innymi żywokost lekarski.

Olej z żywokostu – zastosowanie. Olej żywokostowy na twarz

Justyna Paroń ponad tydzień temu

Żywokost lekarski wykorzystywany jest od wieków jako niezastąpiony lek na wszelkie choroby związane z tkanką kostną. Sama nazwa rośliny wskazuje na to, że stosowany był kiedyś jako bezcenny środek wspomagający zrastanie się kości. Ze względu na swoje właściwości uważany jest za jedną z najcenniejszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio użytkowany żywokost może być niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się olej z żywokostu, który znajduje zastosowanie w leczeniu wielu zaburzeń.

Arcydzięgiel – właściwości i zastosowanie. Gdzie kupić arcydzięgiel?

Agnieszka Pankowska ponad tydzień temu

Ziołolecznictwo, czyli inaczej fitoterapia, jest metodą leczenia przeróżnych schorzeń za pomocą roślin, które wykazują właściwości prozdrowotne. Wykorzystuje się w tym celu rośliny o różnym stopniu przetworzenia. O ich wartości i przydatności leczniczej decyduje ilość, a także jakość zawartych w nich substancji czynnych [1]. Jedną z roślin o szerokim spektrum działania oraz korzystnym wpływie na nasze zdrowie jest arcydzięgiel. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Kocanka piaskowa – właściwości. Olej z kocanki

Magdalena Olejnik ponad tydzień temu

Kocanka piaskowa jest to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Jej właściwości lecznicze doceniane są od wielu lat, gdyż dzięki zawartości wielu cennych substancji stanowi ona naturalne źródło ochrony organizmu przed licznymi dolegliwościami. Roślina ta popularnie występuje w Polsce, dlatego nie ma problemów z jej pozyskaniem.

Goryczka. Działanie i zastosowanie korzenia goryczki

Paulina Grupa ponad tydzień temu

Korzeń goryczki żółtej jest rośliną cenioną w ziołolecznictwie od zarania dziejów. Często stosowany jest na poprawę trawienia. Jest to jednak tylko jedna z wielu leczniczych właściwości, jakie wykazuje goryczka.

Zioła na wątrobę – oczyszczanie i regeneracja. Jakie zioła na wątrobę?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Wytwarza żółć biorącą udział w trawieniu tłuszczów, gromadzi, a następnie uwalnia węglowodany, wytwarza białka osocza. Bierze również udział w metabolizmie cholesterolu, inaktywowaniu niektórych hormonów, syntezie prowitaminy D, a także uczestniczy w detoksyfikacji wielu substancji (m.in. alkoholu, leków) [1]. Jak widzimy wątroba jest bardzo ważnym narządem. Jej prawidłową pracę możemy wesprzeć poprzez zdrową dietę, ale również dzięki zastosowaniu odpowiednich ziół.

Zioła na potencję. Problemy z potencją – domowe sposoby

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

O ile kobiecej sferze seksualnej poświęca się obecnie więcej uwagi, tak można zauważyć, że problemy z potencją u mężczyzn w dalszym ciągu owiane są tajemniczą sferą tabu. Czym są oraz gdzie należy dopatrywać się przyczyn kłopotów erekcyjnych wśród mężczyzn? Czy zioła mogą okazać się skutecznym antidotum na poprawę jakości życia seksualnego u panów?

Zioła szwedzkie – skład, zastosowanie, przeciwwskazania

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zioła szwedzkie od setek lat figurują w medycznych pozycjach literaturowych. Jest to mieszanka ekstraktów różnych ziół, a głównym jej składnikiem jest aloes. Jakie właściwości mogą mieć poszczególne składniki?

Zioła na trzustkę – rodzaje. Zioła na regenerację trzustki

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

W leczeniu trzustki bardzo ważną rolę odgrywają zioła. Możemy stosować je w postaci naparów, herbatek, czy ziołowych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Musimy jednak pamiętać, że zioła te są jedynie środkiem wspomagającym leczenie, nie należy zapominać o regularnym przyjmowaniu leków oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza.

Zioła prowansalskie – skład, właściwości. Do czego użyć ziół prowansalskich?

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Skład ziół prowansalskich i ich właściwości. Do jakich potraw warto ich użyć?

Czystek – przeciwwskazania i skutki uboczne. Czystek w ciąży i przy karmieniu

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Czystek to krzew o białych, czerwonych lub różowych kwiatach, pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego. Najczęściej ziele czystka możemy spotkać na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji, a także we Włoszech. Czystek dzięki swoim właściwościom leczniczym stał się bardzo popularną herbatą ziołową. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, antywirusowym oraz antybakteryjnym. Jest doskonałym rozwiązaniem, aby wzmocnić odporność organizmu. Czystek zawiera dużą ilość polifenoli, które należą do silnych związków przeciwutleniających. Ich zadaniem jest hamowanie powstawania i rozwoju stanów zapalnych organizmu, poprzez zwalczanie wolnych rodników.

Balsam peruwiański – właściwości, zastosowanie, alergia

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Wykorzystywany jako składnik o właściwościach zapachowych i antybakteryjnych. Wbrew pozorom nie pochodzi z Peru. Aktualnie rzadziej stosowany ze względu na występujące alergie kontaktowe. Czego powinny obawiać się osoby z alergią na balsam peruwiański?