zioła

Jakie właściwości ma dziki bez? Syrop, sok i nalewka z dzikiego bzu

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Dziki bez dobrze znany jest ze swojego specyficznego, cierpkiego smaku oraz działania prozdrowotnego. Jakie właściwości ma ten owoc i jego przetwory?

Właściwości lecznicze jasnoty białej – pomoże w leczeniu trądziku i nie tylko

Magdalena Olejnik ponad tydzień temu

Jasnota biała, zwana również białą, głuchą lub martwą pokrzywą, charakteryzuje się naprzemianległymi liśćmi oraz białymi kwiatami, będącymi cennym surowcem zielarskim. Od wieków wykorzystywane są one w medycynie ludowej do łagodzenia bolesnych miesiączek, przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym czy w leczeniu trądziku młodzieńczego. Jakimi innymi właściwościami odznacza się jasnota biała?

Kanabidiol (cannabidiol, CBD) – działanie. Czy kannabidiol jest legalny w Polsce?

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Leczenie za pomocą medycznej marihuany budzi liczne kontrowersje wśród społeczeństwa. Przyjrzyjmy się kannabidiolowi, czyli jednej z najlepiej dotychczas przebadanej substancji występującej w konopiach siewnych.

Podbiał pospolity – właściwości. Kiedy stosować liście podbiału i syrop z podbiału?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Podbiał pospolity to roślina stosowana w wielu domach do celów leczniczych. Jest to także częsty składnik wielu preparatów farmaceutycznych stosowanych m.in. w celu leczenia uporczywego kaszlu. Znany również jako ośla stopa czy koński kwiat jest stosunkowo słabo popularny, a szkoda, gdyż jego właściwości są zbawienne! Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie.

Działanie żywokostu lekarskiego. Żywokost na stawy i żylaki. Jak zrobić maść z żywokostu?

Dominika Suślik ponad miesiąc temu

Żywokost lekarski od dawna stosowany była w tradycyjnej medycynie do leczenia tępych urazów, takich jak kontuzje czy nadwyrężenia mięśni i ścięgien. Ekstrakty z żywokostu mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i gojące rany. Pod jaką postacią najlepiej stosować tę roślinę, by przynosiła pożądany efekt, a jakiej bezwzględnie unikać, aby sobie nie zaszkodzić?

Skrzyp polny – właściwości lecznicze. Skrzyp polny do picia

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Skrzyp polny doceniany jest od dawna za swoje właściwości lecznicze. W ostatnich czasach diametralnie wzrasta liczba schorzeń, nie tylko cywilizacyjnych, które wpływają znacząco na pogorszenie jakości życia ludzi na całym świecie, a także prowadzą do śmierci. Ceny farmaceutyków z roku na rok rosną, a same preparaty wpływają niekiedy na organizm równie toksycznie. Właśnie z tego powodu rośnie popularność fitoterapii. Jedną z roślin niezwykle docenianych z leczniczego punktu widzenia jest właśnie skrzyp polny, jednak cechuje się on o wiele szerszymi właściwościami. Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie!

Dieta przy miażdżycy. Zioła na miażdżycę

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Wraz z rozwojem społeczeństwa rośnie dostęp do wysoko przetworzonej żywności, a także produktów typu fast food. Ciągły pośpiech skutkuje pogorszeniem sposobu odżywiania, obniżeniem poziomu aktywności fizycznej i rozwojem nowych schorzeń, nazwanych grupą chorób cywilizacyjnych. Wśród nich znajduje się m.in. miażdżyca, czyli przypadłość naczyniowa prowadząca do pogorszenia jakości życia, a nawet śmierci wielu osób na całym świecie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie!

Korzeń kudzu – przeciwwskazania i skutki uboczne

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy korzeń kudzu może m.in. pomóc w zwalczaniu chorób wywołanych stanem zapalnym, leczyć alkoholizm i łagodzić objawy menopauzy. Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania oraz jakie skutki uboczne może on wywołać?

Zioła brahmi – jakie mają działanie? Jak stosować zioła brahmi?

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Zioła brahmi ze względu na swoje właściwości i lecznicze działanie doceniane są przede wszystkim przez osoby mające problem z pamięcią. Preparaty na bazie tej rośliny poprawiają koncentrację, usprawniają pracę mózgu oraz wspomagają leczenie chorób neurodegeneracyjnych, m.in. Alzheimera i Parkinsona. Jak należy dawkować zioło brahmi?

Pelargonia afrykańska – jakie są jej właściwości lecznicze? Pelargonia afrykańska dla dzieci

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Pelargonia afrykańska jest rośliną wykorzystywaną coraz częściej w medycynie ludowej jako środek wzmacniający odporność oraz zwalczający objawy przeziębienia i grypy. Wykazuje szerokie spektrum działania, jest skuteczna w leczeniu gruźlicy, w stanach zapalnych oskrzeli czy innych schorzeniach przewodu pokarmowego. Pelargonia afrykańska zwykle stosowana jest w postaci kropel, tabletek i syropu. Jakie właściwości wykazuje ta roślina?

Działanie czerwonej koniczyny. Przeciwwskazania i skutki uboczne czerwonej koniczyny

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Koniczyny zazwyczaj kojarzą się z trzy- lub czterolistnymi roślinami porastającymi łąki i trawniki, wszechobecnymi w Polsce. Mówi się, że czterolistne koniczyny przynoszą szczęście. A czy czerwone koniczyny mogą przynieść zdrowie?

Czym jest mydlnica lekarska? Zastosowanie korzenia mydlnicy lekarskiej

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Mydlnica lekarska jest rośliną bylinową, a oba człony nazwy odnoszą się do jej właściwości. Do czego wykorzystywana jest mydlnica i jej korzeń?

Jakie są właściwości prawoślazu lekarskiego? Działanie syropu prawoślazowego

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Ziołolecznictwo jest stosowane na całym świecie – z większą lub mniejszą skutecznością. Czy prawoślaz lekarski ma uzasadnione zastosowanie lecznicze?

Syrop z babki lancetowatej – właściwości, jak go zrobić?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Różnorodne rośliny używane są już od prehistorycznych czasów do leczenia, a także zapobiegania wystąpieniu wielu schorzeń. Jedną z nich jest właśnie babka lancetowata, której drogocenne właściwości doceniane są do dziś. Nowym sposobem jej wykorzystania jest przygotowany na bazie surowca syrop. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o jego działaniu i sposobie przygotowania.

Pokrzywa indyjska – co to jest? Skutki uboczne forskoliny

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Pokrzywa jest produktem bardzo popularnym i cenionym w naszym kraju za swe właściwości, jednak jej indyjska odmiana dla większości jest jeszcze dość tajemnicza. Okazuje się, że jej działanie lecznicze jest równie korzystne, a dodatkowo stanowi ona szansę dla walczących z otyłością! Przeczytaj artykuł i poznaj cudowne skutki jej stosowania.

Na czym polega ziołolecznictwo? Czy leki ziołowe są skuteczne?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Po tysiącach lat stosowania w medycynie ziołolecznictwo znów wraca do łask. Jaka jest skuteczność związków chemicznych pochodzenia naturalnego?

Jakie działanie ma naparstnica. Czy naparstnica jest trująca?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Naparstnica i glikozydy jej pochodzenia towarzyszą współczesnej medycynie już od jej początków, czyli od około 240 lat, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój. Jaki wpływ naparstnica wywiera na ludzki organizm i czy jest bezpieczna?