zioła

Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze. Herbata z rozmarynu

Powszechnie wiadomo, że zarówno warzywa, jak i owoce stanowią cenne źródło nie tylko witamin i składników mineralnych, ale i substancji biologicznie czynnych o prozdrowotnym wpływie na funkcjonowanie organizmu. Niestety w dalszym ciągu, obserwuje się słabą znajomość substancji zawartych w ziołach dodawanych do potraw, a ich rolę ogranicza się jedynie do celów kulinarnych, czyli nadania smaku i aromatu daniom. Warto pamiętać, że magia ziół polega na ich wysokiej aktywności przeciwutleniającej.

Hyzop lekarski – uprawa, właściwości, zastosowanie. Olejek hyzopowy

Justyna Paroń tydzień temu

Hyzop lekarski, określany również jako izap lekarski lub józefek, należy obecnie do  bardzo niedocenianych roślin, mimo posiadania licznych oraz cennych właściwości zdrowotnych. Ziele wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, dlatego zaleca się je do stosowania jako uzupełnienie leczenia tradycyjnego w licznych chorobach. 

Werbena cytrynowa – właściwości lecznicze, zastosowanie. Herbata z werbeny

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Werbena cytrynowa jest rośliną stosunkowo słabo znaną w Polsce, a jej nazwa w pierwszej chwili może przynosić skojarzenie z jedną z firm farmaceutycznych. Jest to roślina o niepowtarzalnym aromacie, wyśmienicie wzbogacającym bukiet smakowy naszych potraw. Dodatkowo charakteryzuje się szeregiem właściwości, w tym leczniczych, dlatego warto wiedzieć o niej więcej i włączyć tę przyprawę do codziennego menu.

Lepsza bazylia świeża czy suszona? Uprawa bazylii

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Bazylia jest przyprawą popularną wśród miłośników kuchni śródziemnomorskiej i nie tylko. Jej właściwości odżywcze są znane są większości. Niekiedy jednak zadajemy sobie pytanie kiedy, jaka bazylia jest lepsza – ta świeża z marketu czy ryneczku, czy może jednak ta suszona kupowana w saszetkach. Dokonanie wyboru jest niekiedy problematyczne, a wszelkie wątpliwości powinien rozwiać poniższy artykuł.

Widłak goździsty i jego skutki uboczne

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Widłak goździsty to podobna do tradycyjnego i pospolitego mchu roślina, która rośnie na zacienionych terenach leśnych i na wrzosowiskach. Ta wiecznie zielona roślina w języku ludowym określana jest bardzo ciekawymi nazwami jak niedźwiedzia łapa, morzybab, pas św. Jana czy też włóczęga. W medycynie ludowej, widłaka wykorzystuje się jako antidotum na szereg dolegliwości. Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne zażywanie tej rośliny?

Wrotycz – właściwości, na pasożyty, kleszcze. Nalewka z wrotyczu

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Niegdyś powszechnie stosowany jako cudowne lekarstwo, dziś w Unii Europejskiej uchodzi  za roślinę toksyczną. Złocistożółte kwitnące ziele wrotyczu pospolitego w naszym kraju jest dość pospolite, jak również często obecne w sierpniowych bukietach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele składników  biologicznie czynnych kryją surowce Tanacetum vulgare.

Babka lancetowata – właściwości, zastosowanie, syrop. Babka lancetowata na rany

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Liście babki lancetowatej są obecnie produkowane na szerszą skalę. Posiadają właściwości bakteriobójcze, ściągające i wspomagające regenerację naskórka.

Chmiel – właściwości, zastosowanie. Działanie niepożądane szyszek chmielu

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Sugeruje się, że kolebką chmielu są Chiny, gdyż na terenach tego państwa odnaleziono wszystkie jego gatunki. Obecnie chmiel można spotkać w państwach strefy klimatu umiarkowanego, jednak częściej hoduje się je na większą skalę, z uwagi na szereg możliwości wykorzystania ekstraktu chmielowego do produkcji m.in. kosmetyków, piwa i leków.

Cząber – uprawa, właściwości, zastosowanie

Małgorzata Mleko ponad tydzień temu

Cząber to aromatyczna roślina o wielu cennych właściwościach kulinarnych oraz leczniczych. W jaki sposób go uprawiać? Czy jest stosowany jedynie jako przyprawa w kuchni?

Nawłoć pospolita – właściwości lecznicze

Małgorzata Mleko ponad tydzień temu

Na przełomie lata i jesieni, na łąkach i pastwiskach można spotkać rozgałęzioną roślinę zielną o żółtych kwiatach. Jest to nawłoć pospolita, której lecznicze właściwości są wykorzystywane od wieków w kuracji wielu schorzeń.

Glistnik (jaskółcze ziele) – sok, olejek, maść, nalewka. Jaskółcze ziele na kurzajki

Justyna Paroń ponad tydzień temu

Glistnik jaskółcze ziele to roślina występująca powszechnie w Polsce, jak i na świecie. Znalazła ona szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie alternatywnej. Dawniej glistnik uważany był za roślinę leczniczą szczególnie niwelującą dolegliwości wątrobowe. Dzisiaj jest on rzadziej wykorzystywany ze względu na trujące właściwości po spożyciu zwiększonej dawki.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości lecznicze. Nalewka z czosnku niedźwiedziego

Patrycja Nawojowska ponad tydzień temu

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) jest wykorzystywany w lecznictwie od dawna. Choć nie jest tak popularny jak czosnek pospolity, posiada nie mniej ważne od niego właściwości – działa m.in. kardioprotekcyjnie, przeciwnowotworowo i antybakteryjnie. Po czym go poznać, jak wykorzystać i jakie korzyści z niego czerpać?

Melisa lekarska – działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne. Nalewka z melisy

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Melisa lekarska-czy jej stosowanie jest bezpieczne? Jakie ma działanie? Kto nie powinien jej stosować?

Senes – właściwości. Herbata z senesu

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Senes jest surowcem egzotycznym, o którym można przeczytać głównie na blogach dotyczących odchudzania. Niestety większość osób stosujących tę roślinę nie szuka informacji o jej skutkach ubocznych, a nawet nie zwraca uwagi na występujące niekorzystne, a niekiedy nawet uporczywe powikłania nadmiernego stosowania. Może być to niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia, dlatego warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi senesu, zanim zdecydujemy się na jego stosowanie.

Łopian – właściwości, olejek łopianowy. Łopian na włosy

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Łopian jest rośliną którą jedni znają i cenią, inni nie nie wiedzą o niej nic. Ciekawe jest to, że nie tylko wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi oraz stężenie cholesterolu frakcji LDL, ale także wspomaga trawienie, a nawet wzmacnia włosy i pobudza cebulki włosowe. Warto dowiedzieć się o zaletach, które płyną ze spożycia rośliny, którą można łatwo zdobyć podczas spaceru w lesie lub jego okolicach.

Lubczyk – właściwości, nasiona, korzeń. Nalewka z lubczyku

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Lubczyk to roślina traktowana głównie jako przyprawa, która urozmaica smak wielu dań, m.in. mięs czy sosów. Jego właściwości zdrowotne są mało znane i niestety niedoceniane. Skuteczność wykazuje zarówno w obrębie przewodu pokarmowego, jak i moczowego. Według niektórych doniesień działa nawet jako afrodyzjak. Więcej szczegółów dotyczących tej charakterystycznej rośliny w artykule.

Problemy z nerkami – leczenie. Zioła na nerki

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Na dolegliwości nerek cierpi coraz większa liczba osób. Ważne jest skuteczne leczenie chorób, aby zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnych objawów czy powikłań, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia narządu, a nawet do śmierci. Leczenie farmakologiczne jest niezwykle rozwinięte, jednak pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju leki, nie tylko wpływają na pogorszenie funkcji wątroby, ale niekiedy także właśnie nerek, dlatego warto wiedzieć, że istnieje wiele ziół, które nie tylko działają wspomagająco, ale również mogą całkowicie pomóc w wyleczeniu przypadłości, nie wpływając szkodliwie na osłabiony już organizm.

Skrzyp polny – właściwości, zastosowanie. Herbata ze skrzypu polnego

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Skrzyp jest rośliną znaną większości z nas. Jego działanie na włosy i paznokcie od dawna wykorzystywane jest  w domowej kosmetyce. Ciekawe są pozostałe, znacznie bardziej pożądane funkcje, jak np. łagodzenie bólów korzonkowych i reumatycznych, czy opóźnianie starzenia, a nawet zapobieganie miażdżycy i ulepszanie pracy serca czy aktywności wątroby. Warto wiedzieć, jak bogate działanie ma ten surowiec, który łatwo zdobyć podczas spaceru na łące czy w lesie.

Nagietek – właściwości. Maść, herbata, olej, nalewka z nagietka

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Olej, maść, herbata z nagietka – właściwości lecznicze, na jakie schorzenia warto go stosować?