Jesteś na:

układ pokarmowy

układ pokarmowy Na układ pokarmowy składają się narządy umożliwiające pobieranie, trawienie, wchłanianie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek. W skład układu pokarmowego wchodzą przewód pokarmowy (jama gębowa, jelito cienkie, jelito grube, odbyt), gruczoły (wątroba, trzustka, ślinianki), a także narządy dodatkowe takie jak zęby czy język.

Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Bakteria Clostridium difficile – objawy zakażenia, leczenie. Co jeść przy zakażeniu C. difficile?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W obecnych czasach nawet drobne i niegroźne przeziębienie atakowane jest przez nas różnorodnymi pastylkami czy antybiotykami. Przewlekłe stosowanie takich środków farmaceutycznych wyjaławia jednak florę bakteryjną jelit, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi skutkami, m.in. rozwojem zakażenia bakteriami szczepu Clostridium difficile. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są te bakterie i jak leczyć wywoływane przez nie zakażenie!

Dieta przy zakażeniu Clostridium difficile, leczenie ziołami

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zakażenie Clostridium difficile stanowi jedno z najpoważniejszych zakażeń, których liczba przypadków na całym świecie w ostatniej dekadzie dynamicznie wzrastała. Jakie metody stosuje się w zwalczaniu jego skutków?

Funkcje układu pokarmowego

Głównym zadaniem układu pokarmowego jest przekształcanie spożywanego pokarmu, w energię i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Wpływa także na pracę układu nerwowego, odpornościowego i hormonalnego.

Kolka żółciowa – objawy. Co na atak kolki żółciowej?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Ból bądź dyskomfort w nadbrzuszu o różnym stopniu nasilenia to jeden z najczęstszych symptomów choroby jamy brzusznej – kamicy żółciowej. W piśmiennictwie polskim czynniki ryzyka tego schorzenia określane się jako 5 x P, co w praktyce oznacza kolejno płeć piękną, puszystą, płodną, jak i  w pełni wieku (po czterdziestce). Choć kamica na ogół przebiega bezobjawowo, i tylko niewielki procent (0,5–4%) przypadków przechodzi w objawową postać, pierwszym symptomem, którego nie da się nie zauważyć jest atak kolki żółciowej.

Czkawka – przyczyny. Jak pozbyć się czkawki?

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów dotyczących organizmu człowieka jest czkawka. Zjawisko to w większości przypadków pojawia się nagle, ale i przechodzi w krótkim odstępie czasu. Występowanie czkawki jest objawem powszechnym oraz fizjologicznym, jednak czasami uporczywa czkawka może być objawem wynikającym z choroby, która rozwija się w organizmie, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Jak dbać o układ pokarmowy

Podstawową zasadą dbania o układ pokarmowy jest zdrowa dieta dostarczająca odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także błonnika. Wszelkie używki jak alkohol czy spożywanie wysokoprzetworzonych produktów mogą znacznie osłabić i zaburzyć funkcjonowanie poszczególnych narządów i całego układu pokarmowego.

Przepuklina brzuszna – objawy, operacja, dieta

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Co to jest przepuklina brzuszna? Kiedy występuje? Jak jej zapobiec? Dieta w przepuklinie.

Flora bakteryjna – objawy zaburzenia, badania i jej odbudowa

Patrycja Nawojowska ponad miesiąc temu

Mikroflora jelitowa zmieniała się wraz z ewolucją człowieka od milionów lat.  Dziś symbioza ta jest zakłócana przez zmiany w stylu życia i środowiska, w którym żyjemy. Jak objawia się zaburzenie mikroflory bakteryjnej, do czego może ono prowadzić i czy możemy temu przeciwdziałać?

Refluks żołądkowo-przełykowy – objawy, leczenie. Dieta przy refluksie, jadłospis

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Spora część z nas doświadczyła w swoim życiu uczucia nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, dyskomfortu, a także bólu nadbrzusza czy odbijania. Objawy z zakresu przewodu pokarmowego są jednymi z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów problemów. Omawiane    dolegliwości mogą być symptomami refluksu żołądkowo-przełykowego. Chociaż występowanie tego schorzenia jest powszechne, nie powinniśmy go bagatelizować, gdyż nieleczony refluks prowadzić może do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Pasożyty układu pokarmowego

Układ pokarmowy narażony jest także na zakażenia pasożytami. Przyczyną najczęściej jest nieodpowiednia higiena (niedostateczne mycie rąk, owoców i warzyw). W układzie pokarmowym człowieka najczęściej osiedlają się robaki (tasiemce i obleńce). Ich obecność w organizmie może wywołać groźne powikłania dla zdrowia a nawet życia człowieka.  

Drożdżyca jelit – objawy, leczenie drożdżycy

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Grzybica przewodu pokarmowego jeszcze do niedawna nie była częstym schorzeniem, jednak w ostatnich latach dotyczy coraz większej liczby ludzi na świecie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest powszechnie stosowana antybiotykoterapia przepisywana nazbyt często jako lek pierwszego wyboru w wielu stanach chorobowych. Takie postępowanie nie pozostaje jednak obojętne dla organizmu i może w perspektywie czasu być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Objawy celiakii – skórne, neurologiczne. Jakie badania na celiakię?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Celiakia to choroba, w wyniku której dochodzi do zaniku kosmków jelitowych oraz poważnych zaburzeń czynności układu pokarmowego. Obecnie cierpi na nią ok. 1% populacji europejskiej. Niestety zachorowalność na celiakię z roku na rok jest coraz większa. Jak rozpoznać ją u siebie lub też jakie badania wykonać w celu jej potwierdzenia? Wskazówki w artykule.

Synbiotyk – preparaty, dla dzieci. Synbiotyk a probiotyk

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Przewód pokarmowy zdrowego człowieka jest skolonizowany przez ogromną liczbę bakterii określonych jako flora jelitowa. Jakość flory jelitowej w dużym stopniu zależy od równowagi pomiędzy zasiedlającymi jelita gatunkami bakterii. Równowaga może zostać zaburzona m.in. poprzez nieodpowiednią dietę, antybiotykoterapię, długotrwały stres, chemioterapię czy zakażenia wirusowe. Na poprawę równowagi mikroflory jelitowej wpływ mają probiotyki, czyli żywe organizmy, które po dostaniu się do jelita grubego, osiedlają się w nim i namnażają oddziałując pozytywnie nie tylko na przewód pokarmowy, ale również na stan zdrowia całego organizmu [1].

Refluks żółciowy – objawy, leczenie, domowe sposoby

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Aktualne dane dotyczące nadciśnienia tętniczego są alarmujące – choroba ta dotyka blisko 30 % społeczeństwa większości krajów, natomiast osób nieświadomych podwyższonego ciśnienia krwi może być nawet ok. 50%. Budzący nadzieję jest fakt, iż dieta nazywana w skrócie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) ma udowodnione naukowo działanie i przynosi widoczne efekty u osób ją stosujących. Jakie są zasady jej stosowania i jakie rezultaty można z nią osiągnąć?

Refluks – objawy, zioła. Jadłospis przy refluksie

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Czy często doświadczasz uczucia pieczenia w nadbrzuszu lub kwaśnego odbijania po spożytym posiłku? Te objawy mogą świadczyć o chorobie refleksowej przełyku. Koniecznie sprawdź czy problem ten nie dotyczy też Ciebie!

Dieta przy wrzodach dwunastnicy. Objawy i leczenie wrzodów

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Gniotące lub piekące bóle w nadbrzuszu po kilku godzinach od zjedzenia posiłku, wzdęcia, uczucie przepełnienia i zgaga to objawy wrzodów dwunastnicy, których nie należy bagatelizować. Jak leczyć wrzody? Jaką dietę stosować, by zmniejszyć dokuczliwe objawy?

Rak żołądka – objawy wczesne, rokowania, dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Rak żołądka to choroba bardzo często diagnozowana zbyt późno. Jakie objawy powinny nas zaalarmować?

Stomia – jelita grubego, jelita cienkiego. Dieta przy stomii

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Do głównych przyczyn prowadzących do wykonania ileostomii zaliczamy nieswoiste choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Glistnica – objawy, leczenie i dieta. Glistnica u dzieci

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Kaszel, duszności, biegunka, bóle głowy mogą być objawami glistnicy. Jest to najczęstsza choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego, powodowana przez zakażenie jelita cienkiego glistą ludzką (Ascaris lumbricoides). Najczęściej chorują na nią dzieci.

Zapalenie jelita grubego – objawy, leczenie, dieta

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Zapalenia jelita mogą mieć różne podłoże i obraz kliniczny. Zawsze jednak charakteryzują się występowaniem stanu zapalnego, który skutkuje dyskomfortem i dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, wymagającymi szybkiego podjęcia leczenia. Jakie są formy zapaleń jelita grubego, czym się objawiają i jak przebiega ich leczenie?