Jesteś na:

układ pokarmowy

układ pokarmowy Na układ pokarmowy składają się narządy umożliwiające pobieranie, trawienie, wchłanianie pokarmu i wydalanie niestrawionych resztek. W skład układu pokarmowego wchodzą przewód pokarmowy (jama gębowa, jelito cienkie, jelito grube, odbyt), gruczoły (wątroba, trzustka, ślinianki), a także narządy dodatkowe takie jak zęby czy język.

Grypa żołądkowa w ciąży i przy karmieniu piersią. Ile trwa grypa żołądkowa?

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Objawy grypy żołądkowej znane są każdemu z nas. Dodatkowo większość zdaje sobie sprawę, jak leczyć ową przypadłość i kiedy zwrócić się do specjalisty po pomoc. Problem pojawia się, kiedy schorzenie to dotyka kobiety ciężarne czy też karmiące piersią. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy stan ten jest niebezpieczny i czy niesie ze sobą jakieś konsekwencje!

Zapalenie przełyku – objawy, leczenie, dieta

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Zapalenie przełyku może wystąpić na skutek szeregu czynników różnego pochodzenia. Jakie są objawy stanów zapalnych i jak je eliminować?

Niedokwaśność żołądka – objawy, leczenie, dieta

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Istnieje wiele czynników mających niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Mówiąc o właściwej czynności żołądka, organu występującego między przełykiem a dwunastnicą, należy mieć na myśli jego odpowiednia motorykę oraz czynność wydzielniczą. Gdy zaburzeniu ulega wydzielanie soku żołądkowego zawierającego m.in. kwas solny i enzymy trawienne, zaburzony zostaje również cały proces uzyskiwania energii ze spożytego pokarmu.

Funkcje układu pokarmowego

Głównym zadaniem układu pokarmowego jest przekształcanie spożywanego pokarmu, w energię i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Wpływa także na pracę układu nerwowego, odpornościowego i hormonalnego.

Woda różana – właściwości, zastosowanie. Jak zrobić wodę różaną?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Woda różana – właściwości, zastosowanie, jak wykonać ją samemu?

Jak dbać o układ pokarmowy

Podstawową zasadą dbania o układ pokarmowy jest zdrowa dieta dostarczająca odpowiedniej ilości składników odżywczych, a także błonnika. Wszelkie używki jak alkohol czy spożywanie wysokoprzetworzonych produktów mogą znacznie osłabić i zaburzyć funkcjonowanie poszczególnych narządów i całego układu pokarmowego.

Dieta GAPS – zasady, przepisy, efekty

Karolina Ruszkiewicz ponad miesiąc temu

Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS (z ang. Gut and Psychology Syndrome) jest próbą wyjaśnienia związku między układem trawiennym a występowaniem niektórych dysfunkcji o podłożu neurologicznym, takich jak ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej), dysleksja (trudność w nauce czytania i pisania), dyspraksja (trudności w wykonywaniu ruchów), zaburzenia łaknienia a nawet ciężkie choroby psychiczne – schizofrenia czy psychoza maniakalno-depresyjna.

Zespół jelita drażliwego – leczenie domowe, zioła

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Zespół jelita drażliwego jest jedną z częstych chorób układu pokarmowego. Nie jest to jednak związany ze zmianami biochemicznymi czy organicznymi. Najczęściej objawia się zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, które zwykle połączone są z nasilającym się bólem brzucha. Objawy tej choroby bardzo często mylone są z wieloma innymi schorzeniami, dlatego rozpoznanie może być dość trudne. Choroba ta dotyka około 30% populacji.

Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Pasożyty układu pokarmowego

Układ pokarmowy narażony jest także na zakażenia pasożytami. Przyczyną najczęściej jest nieodpowiednia higiena (niedostateczne mycie rąk, owoców i warzyw). W układzie pokarmowym człowieka najczęściej osiedlają się robaki (tasiemce i obleńce). Ich obecność w organizmie może wywołać groźne powikłania dla zdrowia a nawet życia człowieka.  

Bakteria Clostridium difficile – objawy zakażenia, leczenie. Co jeść przy zakażeniu C. difficile?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W obecnych czasach nawet drobne i niegroźne przeziębienie atakowane jest przez nas różnorodnymi pastylkami czy antybiotykami. Przewlekłe stosowanie takich środków farmaceutycznych wyjaławia jednak florę bakteryjną jelit, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi skutkami, m.in. rozwojem zakażenia bakteriami szczepu Clostridium difficile. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są te bakterie i jak leczyć wywoływane przez nie zakażenie!

Dieta przy zakażeniu Clostridium difficile, leczenie ziołami

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zakażenie Clostridium difficile stanowi jedno z najpoważniejszych zakażeń, których liczba przypadków na całym świecie w ostatniej dekadzie dynamicznie wzrastała. Jakie metody stosuje się w zwalczaniu jego skutków?

Kolka żółciowa – objawy. Co na atak kolki żółciowej?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Ból bądź dyskomfort w nadbrzuszu o różnym stopniu nasilenia to jeden z najczęstszych symptomów choroby jamy brzusznej – kamicy żółciowej. W piśmiennictwie polskim czynniki ryzyka tego schorzenia określane się jako 5 x P, co w praktyce oznacza kolejno płeć piękną, puszystą, płodną, jak i  w pełni wieku (po czterdziestce). Choć kamica na ogół przebiega bezobjawowo, i tylko niewielki procent (0,5–4%) przypadków przechodzi w objawową postać, pierwszym symptomem, którego nie da się nie zauważyć jest atak kolki żółciowej.

Czkawka – przyczyny. Jak pozbyć się czkawki?

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów dotyczących organizmu człowieka jest czkawka. Zjawisko to w większości przypadków pojawia się nagle, ale i przechodzi w krótkim odstępie czasu. Występowanie czkawki jest objawem powszechnym oraz fizjologicznym, jednak czasami uporczywa czkawka może być objawem wynikającym z choroby, która rozwija się w organizmie, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Przepuklina brzuszna – objawy, operacja, dieta

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Co to jest przepuklina brzuszna? Kiedy występuje? Jak jej zapobiec? Dieta w przepuklinie.

Flora bakteryjna – objawy zaburzenia, badania i jej odbudowa

Patrycja Nawojowska ponad miesiąc temu

Mikroflora jelitowa zmieniała się wraz z ewolucją człowieka od milionów lat.  Dziś symbioza ta jest zakłócana przez zmiany w stylu życia i środowiska, w którym żyjemy. Jak objawia się zaburzenie mikroflory bakteryjnej, do czego może ono prowadzić i czy możemy temu przeciwdziałać?

Refluks żołądkowo-przełykowy – objawy, leczenie. Dieta przy refluksie, jadłospis

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Spora część z nas doświadczyła w swoim życiu uczucia nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, dyskomfortu, a także bólu nadbrzusza czy odbijania. Objawy z zakresu przewodu pokarmowego są jednymi z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów problemów. Omawiane    dolegliwości mogą być symptomami refluksu żołądkowo-przełykowego. Chociaż występowanie tego schorzenia jest powszechne, nie powinniśmy go bagatelizować, gdyż nieleczony refluks prowadzić może do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Drożdżyca jelit – objawy, leczenie drożdżycy

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Grzybica przewodu pokarmowego jeszcze do niedawna nie była częstym schorzeniem, jednak w ostatnich latach dotyczy coraz większej liczby ludzi na świecie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest powszechnie stosowana antybiotykoterapia przepisywana nazbyt często jako lek pierwszego wyboru w wielu stanach chorobowych. Takie postępowanie nie pozostaje jednak obojętne dla organizmu i może w perspektywie czasu być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Objawy celiakii – skórne, neurologiczne. Jakie badania na celiakię?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Celiakia to choroba, w wyniku której dochodzi do zaniku kosmków jelitowych oraz poważnych zaburzeń czynności układu pokarmowego. Obecnie cierpi na nią ok. 1% populacji europejskiej. Niestety zachorowalność na celiakię z roku na rok jest coraz większa. Jak rozpoznać ją u siebie lub też jakie badania wykonać w celu jej potwierdzenia? Wskazówki w artykule.