Jesteś na:

trzustka

Oceń
trzustka - 3.0/5. Oddano 1 głosy.

trzustka Trzustka jest głównym narządem wydzielniczym regulującym gospodarkę węglowodanową. Produkuje takie hormony jak glukagon i insulinę. Znajduje się w górnej części jamy brzusznej. Sąsiaduje ze śledzioną i dwunastnicą, z którą połączona jest głównym przewodem trzustkowym. Pęcherzyki trzustkowe są narządem zewnątrzwydzielniczym produkującym enzymy trawienne pomagające strawić spożyte pokarmy.

Przewlekłe zapalenie trzustki – objawy, leczenie, dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Właściwe dieta i styl życia w przewlekłym zapaleniu trzustki pozwolą złagodzić objawy oraz spowolnić postęp choroby.

Ostre zapalenie trzustki – postępowanie dietetyczne w chorobie samotrawienia

Justyna Maciejewska ponad miesiąc temu

Niezwykle silny, nagły ból pojawiający się w nadbrzuszu i promieniujący aż do kręgosłupa? To może być zapalenie trzystki. Dowiedz się jaką dietę stsosować!

Badanie trzustki z krwi

Badanie trzustki z krwi należy do tzw. profilu trzustkowego, czyli grupy badań z krwi i moczy pozwalające na ocenę stanu zdrowia trzustki. Badania te pozwalają także ocenić pracę wątroby i nerek. Dzięki badaniom z krwi i moczu jesteśmy w stanie wykryć i monitorować wszelkie choroby trzustki.

Przyczyny zapalenia trzustki

Do najczęstszej przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki należy nadużywanie alkoholu przy jednoczesnym paleniu papierosów. O występowaniu przewlekłego zapalenia trzustki decydują również czynniki genetyczne.

Przewlekłe zapalenie trzustki – rokowania

Rokowania przewlekłego zapalenia trzustki zależą od ilości spożywanego alkoholu, wypalanych papierosów i czynników genetycznych. U ok. 4% chorych rozwija się rak trzustki. Ok. 10 % chorych na przewlekłe zapalenie trzustki przeżywa 10 lat, a 45% przeżywa 20 lat.