Jesteś na:

trzustka

Oceń
trzustka - 3.0/5. Oddano 1 głosy.

trzustka Trzustka jest głównym narządem wydzielniczym regulującym gospodarkę węglowodanową. Produkuje takie hormony jak glukagon i insulinę. Znajduje się w górnej części jamy brzusznej. Sąsiaduje ze śledzioną i dwunastnicą, z którą połączona jest głównym przewodem trzustkowym. Pęcherzyki trzustkowe są narządem zewnątrzwydzielniczym produkującym enzymy trawienne pomagające strawić spożyte pokarmy.

Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Zioła na trzustkę – rodzaje. Zioła na regenerację trzustki

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

W leczeniu trzustki bardzo ważną rolę odgrywają zioła. Możemy stosować je w postaci naparów, herbatek, czy ziołowych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Musimy jednak pamiętać, że zioła te są jedynie środkiem wspomagającym leczenie, nie należy zapominać o regularnym przyjmowaniu leków oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza.

Przewlekłe zapalenie trzustki – objawy, leczenie, dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Właściwe dieta i styl życia w przewlekłym zapaleniu trzustki pozwolą złagodzić objawy oraz spowolnić postęp choroby.

Badanie trzustki z krwi

Badanie trzustki z krwi należy do tzw. profilu trzustkowego, czyli grupy badań z krwi i moczy pozwalające na ocenę stanu zdrowia trzustki. Badania te pozwalają także ocenić pracę wątroby i nerek. Dzięki badaniom z krwi i moczu jesteśmy w stanie wykryć i monitorować wszelkie choroby trzustki.

Ostre zapalenie trzustki – postępowanie dietetyczne w chorobie samotrawienia

Justyna Maciejewska ponad miesiąc temu

Niezwykle silny, nagły ból pojawiający się w nadbrzuszu i promieniujący aż do kręgosłupa? To może być zapalenie trzystki. Dowiedz się jaką dietę stsosować!

Przyczyny zapalenia trzustki

Do najczęstszej przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki należy nadużywanie alkoholu przy jednoczesnym paleniu papierosów. O występowaniu przewlekłego zapalenia trzustki decydują również czynniki genetyczne.

Przewlekłe zapalenie trzustki – rokowania

Rokowania przewlekłego zapalenia trzustki zależą od ilości spożywanego alkoholu, wypalanych papierosów i czynników genetycznych. U ok. 4% chorych rozwija się rak trzustki. Ok. 10 % chorych na przewlekłe zapalenie trzustki przeżywa 10 lat, a 45% przeżywa 20 lat.