Jesteś na:

niemowlę

Śluz w kale u niemowlaka – przyczyny

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Stolec niemowlaka może powiedzieć bardzo dużo rodzicom o jego stanie zdrowia. W większości przypadków różne rodzaje stolca oddawanego przez dziecko nie powinny być powodem do niepokoju. Pamiętajmy, że układ pokarmowy niemowlęcia cały czas się rozwija i pewne odstępstwa od normy są jak najbardziej naturalne.

Zatwardzenie u niemowlaka. Co stosować na zatwardzenie u niemowlaka?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Prawidłowa częstość oddawania stolca u dzieci powinna mieścić się w zakresie od 3 razy dziennie do 1 razu na 3 dni. Jeśli defekacja występuje rzadziej i wymaga dużego wysiłku, wówczas mówimy o zaparciu. Może być ono wywołane różnymi czynnikami [1].

Kasza manna dla dzieci i niemowląt. Kasza manna na śniadanie, na deser

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Fit przepisy z kaszy manny, jak wprowadzić kaszę manną do diety niemowlaka?

Trądzik niemowlęcy – leczenie. Co na trądzik niemowlęcy?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Skóra noworodków pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Znajduje się ona w stadium dojrzewania, dlatego spełnianie przez nią odpowiednich funkcji jest trudniejsze. Warstwa rogowa jest cieńsza i delikatniejsza, dlatego nie stanowi wystarczającej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Niedostatecznie rozwinięte u niemowląt są gruczoły łojowe oraz potowe. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia dziecka często pojawiają się jednostki chorobowe związane ze skórą. Do niegroźnych i przemijających objawów skórnych pojawiających się na wczesnym etapie życia zaliczamy m.in. trądzik niemowlęcy [1]. Przyjrzyjmy się mu bliżej.   

Skaza białkowa u niemowlaka – objawy. Dieta matki karmiącej

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Skaza białkowa jest to rodzaj alergii pokarmowej, który spędza sen z powiek wielu mamom, szczególnie tym mniej doświadczonym w macierzyństwie. Nieprawidłowa reakcja organizmu może rozwijać się po spożyciu nie tylko mleka, ale również innych produktów zawierających alergeny.

Uczulenie na gluten u niemowląt – objawy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Uczulenie na gluten jest tematem wartym uwagi, gdyż większość myli ją i stawia na równi z celiakią, która jest chorobą immunologiczną i przynosi zupełnie inne skutki w funkcjonowaniu organizmu, a co ważniejsze także w strukturze błony śluzowej jelita. Zagadnienie to jest istotne, gdyż dotyka coraz większą ilość osób, które niekiedy nie są świadome występowania uczulenia lub też nie łączą go z odczuwanymi objawami.

Niedobór żelaza u dzieci – przyczyny, objawy. Co jeść przy niedoborze żelaza u dzieci?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Żelazo jest pierwiastkiem uznanym za niezbędny do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu dziecka. Większość żelaza zgromadzonego w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny (barwnik krwi), która odpowiada za transport tlenu po organizmie.

Kaszki dla niemowląt – kukurydziana, ryżowa, jaglana. Od kiedy podawać kaszkę?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Kaszki zbożowe ze względu na swoją specyficzną konsystencję, stanowią przejściowy pokarm na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, pomagając mu w przejściu od diety płynnej bazującej na mleku do pokarmów o konsystencji stałej. Kaszki dla niemowląt stanowią istotny element diety dziecka w pierwszym roku życia, szczególnie polecane są na posiłek poranny.

Anemia u niemowląt – przyczyny, objawy, wskazówki dietetyczne

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

U niemowląt można wyróżnić zasadniczo trzy grupy niedokrwistości spowodowane odmiennymi czynnikami. Stawiając diagnozę anemii u niemowlaka, należy wziąć pod uwagę wiek oraz masę urodzeniową jego ciała.

Witamina C w diecie dziecka – najlepsze źródła, suplementacja

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Urozmaicona i zgodna z zaleceniami żywieniowymi dieta dziecka powinna dostarczyć niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, które warunkują prawidłowy przebieg rozmaitych procesów metabolicznych zachodzących w każdym momencie życia. Ważną rolę pełni witamina C, którą w łatwy sposób jesteś w stanie wprowadzić do diety dziecka, unikając stosowania preparatów farmaceutycznych.

Napój ryżowy – w ciąży, podczas karmienia, dla niemowląt i dzieci

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Sięgamy coraz częściej po napoje roślinne, których przykładem może być mleko ryżowe. Czy jest to dobry produkt w diecie kobiety w ciąży, mamy karmiącej oraz niemowląt i dzieci?

Metoda BLW – zalety, wady, przepisy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Wspólny stół, wspólny posiłek, rodzina… są to szczególnie ważne aspekty w życiu małego człowieka. Czas wprowadzania pokarmów uzupełniających przysparza wielu stresów zatroskanym rodzicom. Okres tysiąca pierwszych dni odgrywa kluczową rolę w programowaniu metabolicznym oraz wpływa na jakość życia dziecka, także w przyszłości.

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka – najnowsze wytyczne

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

W 2016 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaktualizowało swoje stanowisko wobec wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt. Dowiedz się, kiedy w bezpieczny sposób wprowadzić gluten do diety dziecka.

Dieta i odpowiednia waga wpływa na wzrost IQ w pierwszych miesiącach życia

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Naukowcy dowodzą, że na wzrost IQ duży wpływ ma wielkość czaszki po urodzeniu, a także jej wzrost oraz waga dziecka w pierwszych miesiącach życia. Wskazali także na produkty spożywcze, które wspomagają rozwój inteligencji u dzieci.

Zalety karmienia piersią w świetle najnowszych badań

Marta Konował ponad miesiąc temu

Najnowsze badania naukowe wskazują na coraz większy wpływ karmienia piersią na przyszły stan zdrowia matki i dziecka. Wyniki te powinny zachęcać młode mamy do karmienia swoich pociech pokarmem naturalnym.

Hydrolizaty białkowe pomocne w leczeniu dzieci z alergią pokarmową

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Niepożądana reakcja układu odpornościowego na składniki pokarmu, to częsta choroba, która w szczególności dotyczy małych dzieci. W tej sytuacji z pomocą przychodzą hydrolizaty białkowe.

Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Każdy, kto posiada dziecko, wie jak ważne jest jego bezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia nie ma czasu na szukanie pomocy w książkach czy internecie. Często o życiu i zdrowiu decydują sekundy. Dlatego dobrze wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy.