Jesteś na:

niemowlę

Skaza białkowa u niemowlaka – objawy. Dieta matki karmiącej

Justyna Paroń 5 dni temu

Skaza białkowa jest to rodzaj alergii pokarmowej, który spędza sen z powiek wielu mamom, szczególnie tym mniej doświadczonym w macierzyństwie. Nieprawidłowa reakcja organizmu może rozwijać się po spożyciu nie tylko mleka, ale również innych produktów zawierających alergeny.

Uczulenie na gluten u niemowląt – objawy

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Uczulenie na gluten jest tematem wartym uwagi, gdyż większość myli ją i stawia na równi z celiakią, która jest chorobą immunologiczną i przynosi zupełnie inne skutki w funkcjonowaniu organizmu, a co ważniejsze także w strukturze błony śluzowej jelita. Zagadnienie to jest istotne, gdyż dotyka coraz większą ilość osób, które niekiedy nie są świadome występowania uczulenia lub też nie łączą go z odczuwanymi objawami.

Niedobór żelaza u dzieci – przyczyny, objawy. Co jeść przy niedoborze żelaza u dzieci?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Żelazo jest pierwiastkiem uznanym za niezbędny do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu dziecka. Większość żelaza zgromadzonego w organizmie wchodzi w skład hemoglobiny (barwnik krwi), która odpowiada za transport tlenu po organizmie.

Kaszki dla niemowląt – kukurydziana, ryżowa, jaglana. Od kiedy podawać kaszkę?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Kaszki zbożowe ze względu na swoją specyficzną konsystencję, stanowią przejściowy pokarm na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, pomagając mu w przejściu od diety płynnej bazującej na mleku do pokarmów o konsystencji stałej. Kaszki dla niemowląt stanowią istotny element diety dziecka w pierwszym roku życia, szczególnie polecane są na posiłek poranny.

Anemia u niemowląt – przyczyny, objawy, wskazówki dietetyczne

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

U niemowląt można wyróżnić zasadniczo trzy grupy niedokrwistości spowodowane odmiennymi czynnikami. Stawiając diagnozę anemii u niemowlaka, należy wziąć pod uwagę wiek oraz masę urodzeniową jego ciała.

Witamina C w diecie dziecka – najlepsze źródła, suplementacja

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Urozmaicona i zgodna z zaleceniami żywieniowymi dieta dziecka powinna dostarczyć niezbędnych witamin oraz składników mineralnych, które warunkują prawidłowy przebieg rozmaitych procesów metabolicznych zachodzących w każdym momencie życia. Ważną rolę pełni witamina C, którą w łatwy sposób jesteś w stanie wprowadzić do diety dziecka, unikając stosowania preparatów farmaceutycznych.

Napój ryżowy – w ciąży, podczas karmienia, dla niemowląt i dzieci

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Sięgamy coraz częściej po napoje roślinne, których przykładem może być mleko ryżowe. Czy jest to dobry produkt w diecie kobiety w ciąży, mamy karmiącej oraz niemowląt i dzieci?

Metoda BLW – zalety, wady, przepisy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Wspólny stół, wspólny posiłek, rodzina… są to szczególnie ważne aspekty w życiu małego człowieka. Czas wprowadzania pokarmów uzupełniających przysparza wielu stresów zatroskanym rodzicom. Okres tysiąca pierwszych dni odgrywa kluczową rolę w programowaniu metabolicznym oraz wpływa na jakość życia dziecka, także w przyszłości.

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka – najnowsze wytyczne

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

W 2016 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaktualizowało swoje stanowisko wobec wprowadzania nowych produktów do diety niemowląt. Dowiedz się, kiedy w bezpieczny sposób wprowadzić gluten do diety dziecka.

Dieta i odpowiednia waga wpływa na wzrost IQ w pierwszych miesiącach życia

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Naukowcy dowodzą, że na wzrost IQ duży wpływ ma wielkość czaszki po urodzeniu, a także jej wzrost oraz waga dziecka w pierwszych miesiącach życia. Wskazali także na produkty spożywcze, które wspomagają rozwój inteligencji u dzieci.

Zalety karmienia piersią w świetle najnowszych badań

Marta Konował ponad miesiąc temu

Najnowsze badania naukowe wskazują na coraz większy wpływ karmienia piersią na przyszły stan zdrowia matki i dziecka. Wyniki te powinny zachęcać młode mamy do karmienia swoich pociech pokarmem naturalnym.

Leczenie żywieniowe osób chorych na fenyloketonurię

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Fenyloketonuria to choroba bardzo rzadka, jednak wymagająca ścisłej diety już od chwili jej zdiagnozowania. Poznaj produkty, które powinny na stałe zostać wykluczone z diety osób chorych.

Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Każdy, kto posiada dziecko, wie jak ważne jest jego bezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia nie ma czasu na szukanie pomocy w książkach czy internecie. Często o życiu i zdrowiu decydują sekundy. Dlatego dobrze wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy.

Alergia pokarmowa u dzieci – objawy, przyczyny i leczenie uciążliwej choroby

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Ostatnie lata pokazują znaczący wzrost zapadalności na alergie pokarmowe u dzieci. Problem alergii coraz częściej dotyczy tych najmłodszych pociech.

Fenyloketonuria. Objawy, przyczyny, leczenie i odpowiednia dieta

Magdalena Wilk ponad miesiąc temu

Fenyloketonuria to nieuleczalna, wrodzona choroba, która wymaga odpowiedniej diety. Co warto o niej wiedzieć?

Karmienie piersią – zalety dla matki i dziecka

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Karmienie piersią nie tylko dostarcza małemu organizmu potrzebnych składników odżywczych, ale także buduje unikalną więź między mamą a dzieckiem.

Fundamentalne zasady rodzicielstwa i bliskości

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Rodzicielstwo to jeden z najpiękniejszych momentów życia. Troska i miłość okazana dziecku tworzy szczególną więź, która procentuje w przyszłości.

Prawidłowe karmienie piersią – poznaj niezawodne techniki

Marta Florczak ponad miesiąc temu

Jesteś świeżo upieczoną mamą? A może spodziewasz się maleństwa? Sprawdź w jakich pozycjach i kiedy karmić dziecko, by przynosiło korzyści zarówno tobie, jak i jemu.

Leczenie żywieniowe dzieci, również tych przedwcześnie urodzonych

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Leczenie żywieniowe jest częścią terapii osób, u których żywienie drogą naturalną jest niemożliwe lub niewystarczające. Coraz częściej w tej grupie chorych znajdują się dzieci.

Dzieci i niemowlęta również mogą cierpieć na zaparcia. Można je leczyć!

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Za zaparcie uważa się oddawanie mniej niż 3 stolców w ciągu tygodnia lub oddawanie stolców twardych, zbitych, z wysiłkiem, któremu towarzyszy ból, płacz.