Jesteś na:

medycyna naturalna

Ostropest plamisty – na wątrobę, włosy, odchudzanie. Ostropest w ciąży

Martyna Jaros kilka godzin temu

Święty oset, oset św. Marii i mleczny oset to inne nazwy służące do określenia ostropestu plamistego. Preparaty z ostropestu powszechnie zalecane są do leczenia schorzeń wątroby oraz regulacji trawienia, gdyż zawarta w nim sylimaryna stymuluje wydzielanie soków trawiennych i oczyszcza organizm z toksyn.

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie. Mniszek lekarski na raka

Martyna Jaros 2 dni temu

Mniszek lekarski lub pospolity to botaniczna nazwa określająca popularny mlecz lub dmuchawiec, który kwitnie w okresie letnim na łąkach. Charakteryzuje się intensywnie żółtą barwą kwiatów, a po zerwaniu, w znany każdemu z dzieciństwa sposób, wypływający z pękniętej łodygi sok barwi palce lub ubrania. Ta niepozorna i powszechnie występująca roślina posiada wysoki potencjał prozdrowotny, stąd chętnie była i jest wykorzystywana w medycynie ludowej i ziołolecznictwie.

Sok z żyworódki – jak zrobić i jak stosować?

Paulina Hetwer 3 dni temu

Sok z żyworódki pomocny jest w wielu dolegliwościach. Zastanów się nim sięgniesz po lek.

Syrop sosnowy – na kaszel, dla dzieci. Jak zrobić syrop sosnowy?

Małgorzata Mleko 4 dni temu

Syrop sosnowy stanowi naturalny środek do walki z przeziębieniem. W jaki sposób go zrobić? Czy proces ten jest bardzo skomplikowany?

Majeranek – właściwości lecznicze. Majeranek na kaszel, katar i zatoki

Paulina Hetwer 4 dni temu

Sezon przeziębień nadciąga. Jak w starciu z nimi wspomóc nas może majeranek?

Wody lecznicze – rodzaje. Leczenie wodą

Paulina Michalak tydzień temu

Wody lecznicze, pite systematycznie wspomagają leczenie lub całkowicie eliminują różne schorzenia. Na co zwrócić uwagę dobierając odpowiedni rodzaj wody dla siebie?

Zioła na trądzik hormonalny. Leczenie trądziku hormonalnego

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Nagle pojawiające się na skórze twarzy bolące wykwity trądzikowe z pewnością naruszają komfort życia niejednej przedstawicielki płci żeńskiej. Choć schorzenie to jest przeważnie kojarzone z okresem dojrzewania, w ostatnich latach obserwuje się coraz więcej przypadków występowania tzw. późnych postaci trądziku u kobiet.

Olej z wiesiołka – na trądzik, na płodność, skutki uboczne. Czy olej z wiesiołka reguluje hormony?

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Olej z wiesiołka to doskonałe źródło m.in. kwasu gamma-linolenowego. Dlaczego warto go wypróbować?

Dzika róża – sok, herbata, wino, nalewka (przepisy). Kiedy zbierać owoce dzikiej róży?

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Owoce dzikiej róży to najlepsze źródło witaminy C, ale także innych cennych składników.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, leczenie naturalne

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Schorzenia alergiczne są częstymi chorobami występującymi w obecnych czasach. Przyczyną rozwoju alergii jest nieprawidłowa i nadmierna odpowiedź układu immunologicznego, czyli reakcja na alergen. Atopowe zapalenie skóry należy do przewlekłych, dokuczliwych i niestety trudnych w leczeniu przypadłości dotykających największy narząd organizmu – skórę.

Żyworódka – właściwości lecznicze: na trądzik, na rany, na włosy

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Trudno wskazać drugą roślinę o tak wielu właściwościach – przeciwnowotworowych, przeciwreumatycznych, wspomagających leczenie kamieni żółciowych, łagodzących stany zapalne. Poznajcie żyworódkę.

Buraki – właściwości, sok z buraka. Buraki na zaparcia.

Paulina Hetwer ponad tydzień temu

Witamina C, flawonoidy, betalainy, karotenoidy i wiele innych – wszystko to zawarte w naszym rodzimym buraku.

Zespół policystycznych jajników – objawy, dieta. Leczenie naturalne PCOS

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Charakterystyczne torbiele w obrazie USG przypominające „sznur pereł” na jajnikach, zaburzenia miesiączkowania będące skutkiem rzadkich owulacji, a czasem nawet ich braku oraz krępujące dla płci żeńskiej konsekwencje hiperandrogenizacji to tylko część symptomów mogących sugerować wystąpienie zespołu policystycznych jajników. Liczne zmiany w fizycznym obrazie ciała kobiety, niemożność spełniania się w roli matki pociągają za sobą konsekwencje natury psychologicznej takie jak: niska samoocena, brak akceptacji własnego „ja”, poczucie wstydu, żalu i osamotnienia.

Hemoroidy – przyczyny, objawy, dieta. Jak leczyć hemoroidy?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Gdy dojdzie do przekrwienia guzków krwawniczych przy towarzyszącym często stanie zapalnym i pojawieniu się charakterystycznych objawów chorobowych, a lekarz na podstawie zgłaszanych objawów oraz badania proktologicznego i endoskopowego potwierdzi diagnozę, można mówić o chorobie hemoroidalnej. Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka nie tylko osoby po pięćdziesiątym roku życia, ale także kobiety w zaawansowanej ciąży, kierowców, kolarzy, pracowników biurowych.

Kozieradka – właściwości lecznicze, skutki uboczne. Jak stosować kozieradkę?

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Od zarania dziejów ludzie korzystają z darów natury i stosują wiele roślin jako panaceum na różne dolegliwości. Jednym z korzystnie działających na organizm ziół jest kozieradka pospolita, a dokładniej jej nasiona. Jakie właściwości posiada? Czy jej stosowanie może nieść za sobą niepożądane skutki uboczne? Na te i inne nurtujące pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Kora dębu – właściwości, zastosowanie, nasiadówki z kory dębu. Na co kora dębu?

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Dąb szypułkowy należy do drzew liściastych z rodziny bukowatych. Może osiągnąć wysokość nawet około 40 m. Kora tej rośliny pełni wiele ważnych funkcji w łagodzeniu wewnętrznych i zewnętrznych dolegliwości.

Olejek lawendowy w pielęgnacji twarzy i włosów. Jak zrobić olejek lawendowy?

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Lawendą zachwycano się już w starożytności. Zarówno wyglądem, zapachem, jak i olejkiem pozyskiwanym z jej kwiatów. Używano jej wtedy do perfumowania wody do kąpieli oraz jako kadzidła. Z czasem zaczęto coraz bardziej interesować się właściwościami tej rośliny.

Hibiskus i jego rola w prewencji chorób

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Hibiskus – narodowy kwiat Korei Północnej i Południowej, symbol Malezji, ozdoba godła Hawajów. Pisał o nim Adam Mickiewicz w “Panu Tadeuszu”, doceniały go nasze babcie. Co kryje w sobie ten niezwykły kwiat? Jakie właściwości wykazuje?

Tarnina – właściwości, rola w prewencji chorób, nalewka z tarniny

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Właściwości tarniny od lat znajdują zastosowanie w procesie leczenia. Owoce z krzewu tarniny były stosowane jako naturalne lekarstwo na biegunki i stany zapalne. Jakie korzyści zdrowotne możemy czerpać z tego niepozornego krzewu?

Jiaogulan – właściwości, zastosowanie, herbata, cena

Sabina Bachleda-Szeliga ponad miesiąc temu

Jiaogulan jest rośliną od lat stosowaną w medycynie chińskiej. Najczęściej spożywany jest w formie naparu, zamiast herbaty zielonej. Uważa się, że posiada on liczne właściwości prozdrowotne, niestety nie zostały one udowodnione naukowo. Nie mniej jednak, mieszkańcy południowych Chin, którzy spożywają herbatę z jiaogulanu dożywają 100 lat.