Jesteś na:

medycyna naturalna

Babka lancetowata – właściwości, zastosowanie, syrop. Babka lancetowata na rany

Martyna Jaros 2 dni temu

Liście babki lancetowatej są obecnie produkowane na szerszą skalę. Posiadają właściwości bakteriobójcze, ściągające i wspomagające regenerację naskórka.

Chmiel – właściwości, zastosowanie. Działanie niepożądane szyszek chmielu

Martyna Jaros 2 dni temu

Sugeruje się, że kolebką chmielu są Chiny, gdyż na terenach tego państwa odnaleziono wszystkie jego gatunki. Obecnie chmiel można spotkać w państwach strefy klimatu umiarkowanego, jednak częściej hoduje się je na większą skalę, z uwagi na szereg możliwości wykorzystania ekstraktu chmielowego do produkcji m.in. kosmetyków, piwa i leków.

Cząber – uprawa, właściwości, zastosowanie

Cząber to aromatyczna roślina o wielu cennych właściwościach kulinarnych oraz leczniczych. W jaki sposób go uprawiać? Czy jest stosowany jedynie jako przyprawa w kuchni?

Nawłoć pospolita – właściwości lecznicze

Na przełomie lata i jesieni, na łąkach i pastwiskach można spotkać rozgałęzioną roślinę zielną o żółtych kwiatach. Jest to nawłoć pospolita, której lecznicze właściwości są wykorzystywane od wieków w kuracji wielu schorzeń.

Syrop z cebuli – działanie, dawkowanie. Jak zrobić syrop z cebuli?

Dominika Guzik 3 dni temu

Od najdawniejszych czasów nasi przodkowie wykorzystywali dary natury, przekazując z pokolenia na pokolenie rozmaite sposoby leczenia, oparte na surowcach roślinnych. Wśród takowych wyróżnia się jedno z najbardziej popularnych w polskiej kuchni warzyw z rodziny czosnkowatych – cebulę. Choć niejednokrotnie kojarzona jest z palącym smakiem, hektolitrami łez wylanych podczas obróbki, w swoim skromnym wnętrzu ukrywa szereg substancji o właściwościach prozdrowotnych.

Glistnik (jaskółcze ziele) – sok, olejek, maść, nalewka. Jaskółcze ziele na kurzajki

Justyna Paroń 5 dni temu

Glistnik jaskółcze ziele to roślina występująca powszechnie w Polsce, jak i na świecie. Znalazła ona szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie alternatywnej. Dawniej glistnik uważany był za roślinę leczniczą szczególnie niwelującą dolegliwości wątrobowe. Dzisiaj jest on rzadziej wykorzystywany ze względu na trujące właściwości po spożyciu zwiększonej dawki.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości lecznicze. Nalewka z czosnku niedźwiedziego

Patrycja Nawojowska 6 dni temu

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) jest wykorzystywany w lecznictwie od dawna. Choć nie jest tak popularny jak czosnek pospolity, posiada nie mniej ważne od niego właściwości – działa m.in. kardioprotekcyjnie, przeciwnowotworowo i antybakteryjnie. Po czym go poznać, jak wykorzystać i jakie korzyści z niego czerpać?

Melisa lekarska – działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne. Nalewka z melisy

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Melisa lekarska-czy jej stosowanie jest bezpieczne? Jakie ma działanie? Kto nie powinien jej stosować?

Senes – właściwości. Herbata z senesu

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Senes jest surowcem egzotycznym, o którym można przeczytać głównie na blogach dotyczących odchudzania. Niestety większość osób stosujących tę roślinę nie szuka informacji o jej skutkach ubocznych, a nawet nie zwraca uwagi na występujące niekorzystne, a niekiedy nawet uporczywe powikłania nadmiernego stosowania. Może być to niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia, dlatego warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi senesu, zanim zdecydujemy się na jego stosowanie.

Łopian – właściwości, olejek łopianowy. Łopian na włosy

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Łopian jest rośliną którą jedni znają i cenią, inni nie nie wiedzą o niej nic. Ciekawe jest to, że nie tylko wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi oraz stężenie cholesterolu frakcji LDL, ale także wspomaga trawienie, a nawet wzmacnia włosy i pobudza cebulki włosowe. Warto dowiedzieć się o zaletach, które płyną ze spożycia rośliny, którą można łatwo zdobyć podczas spaceru w lesie lub jego okolicach.

Lubczyk – właściwości, nasiona, korzeń. Nalewka z lubczyku

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Lubczyk to roślina traktowana głównie jako przyprawa, która urozmaica smak wielu dań, m.in. mięs czy sosów. Jego właściwości zdrowotne są mało znane i niestety niedoceniane. Skuteczność wykazuje zarówno w obrębie przewodu pokarmowego, jak i moczowego. Według niektórych doniesień działa nawet jako afrodyzjak. Więcej szczegółów dotyczących tej charakterystycznej rośliny w artykule.

Problemy z nerkami – leczenie. Zioła na nerki

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Na dolegliwości nerek cierpi coraz większa liczba osób. Ważne jest skuteczne leczenie chorób, aby zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnych objawów czy powikłań, które mogą prowadzić do konieczności usunięcia narządu, a nawet do śmierci. Leczenie farmakologiczne jest niezwykle rozwinięte, jednak pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju leki, nie tylko wpływają na pogorszenie funkcji wątroby, ale niekiedy także właśnie nerek, dlatego warto wiedzieć, że istnieje wiele ziół, które nie tylko działają wspomagająco, ale również mogą całkowicie pomóc w wyleczeniu przypadłości, nie wpływając szkodliwie na osłabiony już organizm.

Skrzyp polny – właściwości, zastosowanie. Herbata ze skrzypu polnego

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Skrzyp jest rośliną znaną większości z nas. Jego działanie na włosy i paznokcie od dawna wykorzystywane jest  w domowej kosmetyce. Ciekawe są pozostałe, znacznie bardziej pożądane funkcje, jak np. łagodzenie bólów korzonkowych i reumatycznych, czy opóźnianie starzenia, a nawet zapobieganie miażdżycy i ulepszanie pracy serca czy aktywności wątroby. Warto wiedzieć, jak bogate działanie ma ten surowiec, który łatwo zdobyć podczas spaceru na łące czy w lesie.

Herbata hibiskus – właściwości, przeciwwskazania. Jak parzyć herbatę z hibiskusa?

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Hibiskus to przez niektórych lubiana, a przez innych omijana szerokim łukiem herbata, ze względu na bardzo specyficzny, kwaśny smak. Zwolennicy cenią ją za orzeźwiające właściwości, intensywnie czerwoną barwę oraz wyjątkowy i niepowtarzalny aromat. Herbatę z hibiskusa stosuje się również w celach leczniczych, które postaram się przybliżyć w poniższym artykule.

Nagietek – właściwości. Maść, herbata, olej, nalewka z nagietka

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Olej, maść, herbata z nagietka – właściwości lecznicze, na jakie schorzenia warto go stosować?

Rdest japoński – właściwości, na boreliozę. Rdest japoński w kapsułkach

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad tydzień temu

Zdaniem jej praktyków, odpowiednia i konsekwentnie prowadzona terapia zielarska może nie tylko wesprzeć system odpornościowy, ale nawet zatrzymać rozwój przewlekle występującej choroby. Z tego właśnie powodu bohaterem dzisiejszego artykułu został Rdest Japoński zwany również Rdestowcem Ostrokończystym (Reynoutria japonica). Zapraszamy do lektury!

Szałwia – odmiany, działanie, działanie uboczne. Na co pomaga szałwia?

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Szałwia – działanie zdrowotne i uboczne. Na jakie schorzenia warto ją stosować?

Domowy syrop na kaszel – z cebuli, czosnku, imbiru. Jak zrobić syrop z cebuli?

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Cebula, czosnek, czy imbir to surowce o bogatym wpływie na organizm człowieka i jego zdrowie. Oprócz działania, np. przeciwmiażdżycowego czy przeciwcukrzycowego, charakteryzują się niezwykle skutecznym wpływem na kaszel i inne objawy zakażenia dróg oddechowych. Informacje o zastosowaniu surowców i sposobie na syrop z cebuli znajdziesz w artykule.