Jesteś na:

elektrolity

Oceń
elektrolity - 5.0/5. Oddano 1 głosy.

elektrolity Elektrolity to jony soli, które są obecne w krwi, osoczu i płynach tkankowych naszego ciała. Ich niedobory mogą grozić zaburzeniami układu nerwowego czy zaburzeniami rytmu serca. Najwięcej elektrolitów tracimy podczas intensywnego wysiłku fizycznego i w czasie zachwianej równowagi płynów w naszym organizmie. To dlatego tak ważne jest nawodnienie ciała i picie odpowiedniej ilości wody bogatej w pierwiastki takie jak wapń, potas i magnez. W artykułach poniżej macie okazje przeczytać więcej informacji o elektrolitach, ich wpływie na organizm ludzki, skutkach niedoboru. Dla sportowców szczególnie polecamy artykuł o domowych napojach izotonicznych, które świetnie przywrócą równowagę gospodarki wodnej organizmu po intensywnych ćwiczeniach.

Zasadowica metaboliczna – objawy, leczenie

Co to jest zasadowica metaboliczna? Czym grozi? Jak ją leczyć?

Elektrolity – nie zapomnij o ich uzupełnianiu!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

W ciepłe dni, przy intensywnym treningu nie zapomnij o wodzie mineralnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu uchroni Cię przed utratą niezbędnych dla organizmu elektrolitów.

Różnice pomiędzy napojem hipotonicznym, izotonicznym i hipertonicznym

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Podstawową funkcją napojów hipotonicznych, izotonicznych i hipertonicznych, nie jest jedynie zaspokojenie pragnienia, lecz ze względu na specyficzny skład, ich zadaniem jest szybkie uzupełnienie niedoborów elektrolitów, witamin i węglowodanów oraz pobudzenie organizmu do działania.

Preparaty uzupełniające elektrolity

Są to specjalne płyny nawadniające, stosowane głownie w okresie biegunki lub wymiotów, kiedy organizm narażony jest na wzmożoną utratę cennych substancji.

Młodzież uprawiająca sport a zagrożenia zdrowotne

Aneta Pietrzak ponad miesiąc temu

Aktywność fizyczna powszechnie kojarzy się ze zdrowym trybem życia. U dzieci i młodzieży, pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Elektrolity przykłady

Elektrolitami, które najlepiej przewodzą prąd i są niezbędne dla organizmu człowieka są wapń, potas, sód i magnez.

Elektrolity a biegunka

W czasie biegunki organizm jest wyjątkowo narażony na niedobory elektrolitów. Wiąże się to z utratą wody, towarzyszącą często gorączką, stanem chorobowym. Po ustąpieniu objawów warto wykonać specjalne badania, które pokażą poziom elektrolitów w organizmie.