dzieci

Cielęcina – właściwości. Cielęcina dla dziecka. Jak przyrządzić cielęcinę?

Magdalena Olejnik 5 dni temu

Cielęcina w polskich domach występuje bardzo rzadko, ponieważ mięso to jest dość drogie i trudne w obróbce kulinarnej. Natomiast odpowiednio przyrządzone i przyprawione jest doskonałe w smaku. To delikatne, dietetyczne oraz lekkostrawne mięso, które częściej powinno gościć na naszych stołach.

Mononukleoza u dzieci – objawy, leczenie, dieta

Dominika Suślik ponad tydzień temu

Mononukleoza, zwana inaczej chorobą pocałunków, to częsta przypadłość dotykająca głównie dzieci. Nierzadko mylona jest z bakteryjnym zapaleniem górnych dróg oddechowych i przez to bywa nieprawidłowo leczona.

Rotawirus – objawy, leczenie domowe, dieta

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Rotawirusy stanowią istotny problem kliniczny polskich dzieci, zarówno jako pierwotna przyczyna pobytów w szpitalach, jak na skutek tych właśnie pobytów. Warto wiedzieć jak może objawiać się zakażenie rotawirusami i jakie postępowanie należy wdrożyć.

Astma dziecięca – domowe sposoby. Zioła na astmę

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Kaszel, świszczący suchy oddech, uczucie duszności, niekiedy braku powietrza… to tylko nieliczne objawy przewlekłej choroby zapalnej dróg oddechowych – nazywanej powszechnie astmą oskrzelową. Charakterystyczna sezonowość nawrotów związana ze wzmożonym kontaktem z czynnikami drażniącymi, powoduje nadreaktywność oskrzeli prowadzącą do ujawnienia się objawów chorobowych.

Woda źródlana czy mineralna? Woda źródlana dla niemowląt

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Różnica między wodą źródlaną a mineralną. Jaką wodę wybrać? Najlepsza woda dla niemowląt.

Brak apetytu u dziecka – przyczyny. Co na apetyt dla dziecka?

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Choroby układu pokarmowego często pojawiają się w wieku niemowlęcym oraz dziecięcym. Kiedy powinny budzić nasz niepokój? Do czego może doprowadzić niechęć malucha do jedzenia? Jak radzić sobie z niejadkiem i w którym momencie powinno nas to zaniepokoić?

Kwasy omega 3 – właściwości, dla dzieci, dawkowanie, źródła

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Regularne spożywanie ryb morskich stanowi jedno z najważniejszych zasad zdrowego żywienia. Ma to na celu stałe dostarczanie do organizmu kwasów omega-3, które są niezbędne do życia, a mimo to organizm sam nie potrafi ich syntezować. Takie zachowanie stanowi jeden z elementów profilaktyki chorób układu krążenia i nowotworów.  

Celiakia u dzieci – objawy, badania, przyczyny. Kiedy wprowadzić dziecku gluten?

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Niezdiagnozowana celiakia może nieść z sobą wiele powikłań zdrowotnych. Jakie są objawy celiakii u dzieci i jakie badania przeprowadzić w celu szybkiego zdiagnozowania choroby. O tym w artykule.

Naturalne suplementy dla mężczyzn, kobiet, kobiet w ciąży i seniorów

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Suplementy diety to temat trudny. Przez jednych są uwielbiane i spożywane dosłownie na wszystko, przez innych potępiane. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku wszelkich innych produktów najważniejszy jest skład oraz to z jakich źródeł pochodzą, czy są pochodzenia naturalnego, czy może wyprodukowane syntetycznie. Dowiedz się, które wybrać!

Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym – śniadanie, obiad, kolacja. Jadłospis

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Okres dzieciństwa jest czasem, kiedy kształtują się nawyki i zwyczaje żywieniowe małego człowieka, często na całe życie. Odpowiedzialność za prawidłowe żywienie spoczywa nie tylko w  rękach rodziców, lecz także opiekunów dzieci podczas ich przebywania w oddziałach przedszkolnych.

Niedobór i nadmiar jodu w organizmie. Jod w ciąży i dla dzieci

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Jod to pierwiastek obecny w morskich rybach, kapuście czy szparagach, ale przede wszystkim w nadmorskim powietrzu, z którego wchłaniany jest przez błony śluzowe układu oddechowego, a także przez skórę. Jodowana jest także powszechnie stosowana sól kuchenna. Czym grozi niedobór, a czym nadmiar jodu, jakie są powikłania związane z tymi stanami w okresie ciąży czy dzieciństwa?

Nutridrink – dla cukrzyków, dla dzieci. Nutridrink bez laktozy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Nutridrinki to stosunkowo nowe preparaty do żywienia medycznego, które opanowały apteki i szpitale, gdyż często znajdują zastosowanie wśród pacjentów leżących czy cierpiących na przypadłości utrudniające spożywanie tradycyjnej żywności, czy wywołującej skutki uboczne, m.in. utratę apetytu. Nie każdy wie, że są to produkty niezwykle istotne dla osób o szczególnych wymaganiach żywieniowych i często umożliwiają szybszy powrót do zdrowia, ze względu na usprawniony proces prawidłowego odżywienia organizmu.

Skaza białkowa – objawy, dieta i leczenie skazy białkowej

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Dużą rolę w alergii odgrywa system immunologiczny. Substancje wnikające do organizmu z zewnątrz (czyli antygeny) powodują, że układ odpornościowy produkuje przeciwciała, które łącząc się z substancją obcą, tworzą kompleksy antygen-przeciwciało. W taki sposób obca substancja po dostaniu się do organizmu zostaje zneutralizowana. Proces ten przebiega u wszystkich ludzi i z reguły nie powoduje objawów chorobowych. Jeżeli jednak organizm wytworzy zbyt dużą ilość przeciwciał, dochodzi w organizmie do reakcji zapalnych, które objawiają się alergią [1]. Jednym z przykładów takiej reakcji jest skaza białkowa.

Zaparcia u dzieci – leczenie. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zdrowie dzieci jest szczególnie ważnym aspektem dla ich rodziców. Czas pójścia do przedszkola, nauka samodzielnego korzystania z nocnika czy też ubikacji jest dla dziecka szczególnie trudnym okresem. Dzieci podobnie jak osoby dorosłe odczuwają stres, zdenerwowanie, wstyd, jednak objawiają to w odmienny sposób niż dorosłe osoby. Częstym zaburzeniem wynikającym ze stresu, złego doświadczenia lub nieprawidłowej diety są zaparcia. Jak sobie z nimi poradzić?

Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy i dieta

Marzena Kasprzak ponad miesiąc temu

Niedoczynność tarczycy to coraz powszechniej występująca jednostka chorobowa. Najczęściej kojarzy nam się z osobami dorosłymi, jednak w literaturze możemy znaleźć takie jej odmiany, które związane są z wiekiem dziecięcym lub nawet noworodkowym.

Jak pozbyć się rozstępów w ciąży i u nastolatków? Domowe sposoby na rozstępy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Rozstępy to zmora prawie każdej kobiety w ciąży, ale nie tylko. Niestety jest to również problem ludzi młodych, dotkniętych dynamicznym wzrostem, nagłym przybraniem masy ciała czy też wynikającym z zaburzeń hormonalnych. Warto wiedzieć, że pośród setek preparatów przeznaczonych stricte na rozstępy, są również te naturalne, które często znajdują się w naszych domach, a nie do końca jesteśmy świadomi ich wszechstronnego zastosowania.

Zaparcia nawykowe. Zaparcia nawykowe u dzieci

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Zaparcia to problem, który kojarzy nam się zwykle z ludźmi starszymi. Niestety okazuje się to być poważny problem dotykający sporej części ludzi na całym świecie, w tym, aż ok. 15% dzieci. Zwykle jest to trudność przysłowiowo „zamiatana pod dywan” ze względu na uczucie wstydu czy niechęci do rozmowy. Inni są zdania, że zmartwienie to jest chwilowe i samo ustąpi. Niestety bardzo ważną rolę gra tutaj odpowiedni styl żywienia i nastawienie pacjenta.