Jesteś na:

ciąża

Jakie są właściwości prawoślazu lekarskiego? Działanie syropu prawoślazowego

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Ziołolecznictwo jest stosowane na całym świecie – z większą lub mniejszą skutecznością. Czy prawoślaz lekarski ma uzasadnione zastosowanie lecznicze?

Grypa żołądkowa w ciąży i przy karmieniu piersią. Ile trwa grypa żołądkowa?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Objawy grypy żołądkowej znane są każdemu z nas. Dodatkowo większość zdaje sobie sprawę, jak leczyć ową przypadłość i kiedy zwrócić się do specjalisty po pomoc. Problem pojawia się, kiedy schorzenie to dotyka kobiety ciężarne czy też karmiące piersią. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy stan ten jest niebezpieczny i czy niesie ze sobą jakieś konsekwencje!

Palenie w ciąży – skutki. Jak rzucić palenie w ciąży?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Palenie tytoniu znane jest w Europie już od XV wieku. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie na świecie pali 1,1 miliarda osób. Oznacza to, że problem dotyczy 1/3 populacji po 15 roku życia [1]. Palenie papierosów jest najczęściej występującym nałogiem wśród kobiet ciężarnych zarówno na świecie, jak i w Polsce. Szacuje się, że ok 20% kobiet w ciąży pali, a aż 60% narażonych jest na bierne wdychanie tytoniowego dymu. Podaje się, iż ta bierna ekspozycja na dym odpowiada wypaleniu jednego papierosa dziennie.

Witaminy dla kobiet w ciąży – jakie przed a jakie w ciąży?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Prawidłowe przygotowanie się do ciąży, a także zdrowy styl życia w trakcie jej trwania wywierają duży wpływ na zdrowie dziecka. Jeszcze przed zajściem w ciążę organizm kobiety potrzebuje około 3 miesięcy, aby zaadoptować się do nowej roli. Może w tym czasie zgromadzić zapasy potrzebnych witamin, jak również pozbyć się szkodliwych substancji [1]. Po jakie witaminy sięgnąć przed i w trakcie ciąży, aby zapewnić zdrowie zarówno matce, jak i dziecku?

Do czego użyć kolendry? Uprawa kolendry

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Kolendra jest powszechnie stosowana w kuchniach na całym świecie pod wieloma postaciami. Do czego można jej użyć i jak jest uprawiana?

Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Nadciśnienie tętnicze występuje u około 5–10% kobiet w ciąży i stanowi jedną z ważniejszych przyczyn powstawania chorób, a nawet śmiertelności wśród matek i noworodków. Jeżeli ciśnienie przekracza wartość 140/90 mmHg i towarzyszy mu białkomocz powyżej 300 mg/dobę rozpoznaje się stan przedrzucawkowy. Jego szczególną postacią jest zespół HELLP, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu. Jak go rozpoznać i leczyć, aby zredukować ryzyko zagrożeń?

Karmienie po cesarce – dieta. Jak pobudzić laktację po cesarce?

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Problemy związane z karmieniem mogą dotknąć każdą kobietę, nie tylko tę, która urodziła drogą cesarskiego cięcia. Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka. Faktem jest, że przystawienie niemowlęcia do piersi po takim zabiegu odbywa się zwykle później niż po porodzie siłami natury. Jednak nie oznacza to, że kobieta, która urodziła dziecko przez cesarskie cięcie, nie będzie mogła wykarmić go piersią.

Dieta wegetariańska w ciąży – wady i zalety, jadłospis

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym musi ona zwrócić szczególną uwagę na jakość stosowanej diety. Ważne jest, aby dostarczyć wszystkich, niezbędnych dla rozwijającego się dziecka składników odżywczych. Czy będąc na diecie wegetariańskiej podczas ciąży, można sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu żywieniowemu?

Zachcianki w ciąży – apetyt na słodkie, kwaśne. Zachcianki w ciąży a płeć dziecka

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Sposób żywienia kobiet ciężarnych zaliczany jest do najważniejszych czynników środowiskowych, które odpowiadają zarówno za prawidłowy przebieg ciąży, jak i za rozwój dziecka w okresie płodowym. Wpływa także na stan zdrowia dziecka w okresie dzieciństwa, a nawet w życiu dorosłym. Nie pozostaje również bez znaczenia, jeśli chodzi o zdrowie matki oraz jej funkcjonowanie po porodzie. Dlatego dla przyszłej mamy szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na to, co znajduje się na jej talerzu [1].

Jak nie przytyć w ciąży? Przybieranie na wadze w ciąży

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Nie przytyć w ciąży? To możliwe! Wskazówki znajdziesz w tym artykule.

Cukrzyca ciążowa – rozpoznanie, zagrożenia. Stan przedcukrzycowy w ciąży

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Zmiany metabolizmu węglowodanów, jak również zaburzenia procesów adaptacyjnych w organizmie przyszłej matki wraz ze wzrastającą w kolejnych okresach ciąży insulinoopornością, leżą u podstaw rozwoju cukrzycy ciążowej [1]. Choć epidemiologia tego schorzenia nie została dostatecznie wyjaśniona, to na przestrzeni ostatnich lat GDM stała się najczęstszym powikłaniem metabolicznym wikłającym ciążę.

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść. Jadłospis

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Cukrzyca ciążowa jest jedną z jednostek chorobowych występujących w ciąży, których nieodpowiednie leczenie przyczynia się do szeregu konsekwencji zdrowotnych nie tylko dla matki, ale i dla płodu. Kluczowym elementem w leczeniu ciężarnej jest indywidualnie zbilansowana dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna, które wpływają na wyrównanie glikemii we krwi ciężarnej i zapobiegają powikłaniom zdrowotnym.

Naturalne suplementy dla mężczyzn, kobiet, kobiet w ciąży i seniorów

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Suplementy diety to temat trudny. Przez jednych są uwielbiane i spożywane dosłownie na wszystko, przez innych potępiane. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku wszelkich innych produktów najważniejszy jest skład oraz to z jakich źródeł pochodzą, czy są pochodzenia naturalnego, czy może wyprodukowane syntetycznie. Dowiedz się, które wybrać!

Niedobór i nadmiar jodu w organizmie. Jod w ciąży i dla dzieci

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Jod to pierwiastek obecny w morskich rybach, kapuście czy szparagach, ale przede wszystkim w nadmorskim powietrzu, z którego wchłaniany jest przez błony śluzowe układu oddechowego, a także przez skórę. Jodowana jest także powszechnie stosowana sól kuchenna. Czym grozi niedobór, a czym nadmiar jodu, jakie są powikłania związane z tymi stanami w okresie ciąży czy dzieciństwa?

Czego nie można jeść w ciąży? Zioła zakazane w ciąży

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Okres ciąży to czas niezwykły…czas, w którym w organizmie kobiety rozwija się mały człowiek. Jednakże jest to również czas, kiedy kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie, bowiem już w życiu płodowym ma swój początek proces programowania metabolicznego, a dieta przyszłej mamy odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka teraz i w przyszłości.

Jak pozbyć się rozstępów w ciąży i u nastolatków? Domowe sposoby na rozstępy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Rozstępy to zmora prawie każdej kobiety w ciąży, ale nie tylko. Niestety jest to również problem ludzi młodych, dotkniętych dynamicznym wzrostem, nagłym przybraniem masy ciała czy też wynikającym z zaburzeń hormonalnych. Warto wiedzieć, że pośród setek preparatów przeznaczonych stricte na rozstępy, są również te naturalne, które często znajdują się w naszych domach, a nie do końca jesteśmy świadomi ich wszechstronnego zastosowania.

Zaparcia w ciąży. Co na zaparcia w ciąży?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W okresie ciąży, bez względu na to czy przebiega ona prawidłowo czy też z problemami, kobiety często mają do czynienia z różnego rodzaju dolegliwościami. Zaparcia są jednym z głównych problemów dotykających matki w pierwszym okresie ciąży i sprawiają, że czas, który powinien być jednym z najpiękniejszych w życiu kobiety, staje się czymś bolesnym, powodującym dyskomfort i utrudniającym funkcjonowanie.

Hashimoto – objawy. Choroba Hashimoto a ciąża

Marzena Kasprzak ponad miesiąc temu

Choroba Hashimoto sieje spustoszenie nie tylko w sferze wewnętrznej organizmu, ale i psychice chorego. Niejednokrotnie pacjenci opisują ją jako stan nie poznawania siebie i reakcji swojego organizmu. Jak więc rozpoznać Hashimoto? I jak przyszłe mamy chorujące na tę chorobę mogą przygotować się do przyjścia na świat nowego życia? Hashimoto – objawy Niedoczynność tarczycy Hashimoto rozpoznać można po bardzo charakterystycznych objawach, do których należą: zmęczenie, zaburzenie koncentracji, wzrost masy ciała, zaparcia, obniżenie sprawności fizycznej, depresyjny nastrój, rozdrażnienie, lęk, suchość i szorstkość skóry, łamliwość włosów [1,2]. Jeśli takie objawy wystąpią należy zgłosić się do lekarza endokrynologa. Wykona lub zleci on badania, które pozwolą określić, czy i w jakim stopniu tarczyca działa nieprawidłowo. Podejmie również dalszą diagnostykę obejmującą określenie dawki leku, a także sprawdzenia, czy nie występują inne, współistniejące jednostki chorobowe wynikające również