Jesteś na:

choroba

Oceń
choroba - 4.2/5. Oddano 5 głosy.

choroba Mówią, że choroba nie wybiera. Jej pojawienie się jest losowe i może dopaść każdego. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście na uwarunkowania genetyczne zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak wiele chorób możemy uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna może przyczynić się również do złagodzenia objawów lub wspomóc leczenie. W artykułach poniżej znajdziecie informacje na temat wielu chorób, ich przebiegu i sposobu leczenia. Zapraszamy do lektury.

Obrzęk limfatyczny – leczenie, dieta. Domowe sposoby na obrzęk limfatyczny

Jakub Wiącek wczoraj

Obrzęki limfatyczne mogą być równie niebezpieczne, jak nieprzyjemne. Warto obserwować wszelkie obrzęki w organizmie i reagować. Wczesna diagnoza i działania prewencyjne mogą poprawiać jakość życia osób borykających się z nimi.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy, domowe sposoby

Paulina Grupa 4 dni temu

Zapalenie pęcherza moczowego nie występuje u ciężarnych częściej niż u kobiet nie będących w ciąży, jednak ciąża zwykle jest przyczyną opóźnionego rozpoznania stanu zapalnego. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza moczowego są często podobne do dolegliwości występujących w prawidłowej ciąży.

Zapalenie stawów – objawy, dieta. Jak leczyć zapalenie stawów

Zapalenie stawów może mieć różne przyczyny i powodować szereg objawów, a nawet upośledzać zdolność do wykonywania codziennych czynności. Czynniki wpływające na rozwój choroby obejmują uraz, nieprawidłowy metabolizm, cechy genetyczne, infekcje i dysfunkcje układu immunologicznego. Zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiednia dieta mogą poprawić funkcjonowanie, zdrowie psychiczne oraz niwelować ból.

Choroby cywilizacyjne

Zaliczamy do nich m.in. nowotwory, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie w dużej mierze zależą od odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Początkowo kojarzone były tylko z osobami dorosłymi, niestety w ostatnim czasie  zapada na nie coraz większa liczba dzieci.

Dieta przy dnie moczanowej – co można jeść, a czego nie jeść? Tabela produktów

Magdalena Olejnik ponad tydzień temu

Dna moczanowa nazywana jest często podagrą bądź skazą moczanową. Dotyka najczęściej mężczyzn w średnim wieku i kobiety po menopauzie. Schorzenie to wywołane jest przez nadmiar kwasu moczowego w organizmie człowieka, który prowadzi do powstania kryształów w stawach, drogach moczowych, nerkach, a także w innych tkankach i ścianach tętnic. Prawidłowe stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi nie powinno przekraczać 7 mg/d. Zwiększenie jego stężenia może prowadzić do powstania dny. Wyższe wartości kwasu moczowego mogą być skutkiem nieodpowiedniej diety, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania.

Domowe sposoby na dnę moczanową – sok z cytryny, zioła

Agnieszka Bernatowicz ponad tydzień temu

Co to jest dna moczanowa? W jaki sposób można ją leczyć, szczególnie w zaciszu domowym?

Reumatoidalne zapalenie stawów – dieta i leczenie domowe

Monika Kubiś dietetyk kliniczny ponad tydzień temu

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą dotykającą coraz młodsze osoby. Jakie są jej przyczyny? Jak, poza dietą i standardowym leczeniem, możemy łagodzić jej objawy? Czy jest uniwersalne panaceum na RZS? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Choroba ciała a umysłu

Stan chorobowy to nie tylko nieprawidłowości zachodzące w funkcjonowaniu naszego ciała. Dotyczy to również naszego umysłu. W wielu przypadkach również istnieją powiązania, w których choroba ciała znajduje swoje źródło w złej kondycji psychicznej. Zaliczyć można do nich anoreksje, bulimię, otyłość i wiele innych.

Rak przełyku – jego objawy i rokowania

Ewa Świndryk ponad tydzień temu

Rak przełyku może rozwinąć się pod wpływem wielu czynników środowiskowych. Duży udział przypisuje się tutaj stosowanej diecie, w tym przyjmowanym używkom. Sprawdź jakie objawy mogą wskazywać na rozwój choroby.

Dieta przy niedoczynności tarczycy. Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

W obecnych czasach niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Warto wspomnieć, że popularnie występujące wśród kobiet Hashimoto to również przypadłość związana z niedoczynnością gruczołu.

Rotawirus – objawy, leczenie domowe, dieta

Alicja Bławat ponad tydzień temu

Rotawirusy stanowią istotny problem kliniczny polskich dzieci, zarówno jako pierwotna przyczyna pobytów w szpitalach, jak na skutek tych właśnie pobytów. Warto wiedzieć jak może objawiać się zakażenie rotawirusami i jakie postępowanie należy wdrożyć.

Stres a choroba

Stresu nie można uniknąć, ale bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Przewlekły stres jest nie tylko groźny dla naszej psychiki, ale także ciała. Prowadzić może do wielu chorób w tym depresji, anoreksji, a także otyłości, problemów układu krążenia, miażdżycy i chorób serca.

Astma dziecięca – domowe sposoby. Zioła na astmę

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Kaszel, świszczący suchy oddech, uczucie duszności, niekiedy braku powietrza… to tylko nieliczne objawy przewlekłej choroby zapalnej dróg oddechowych – nazywanej powszechnie astmą oskrzelową. Charakterystyczna sezonowość nawrotów związana ze wzmożonym kontaktem z czynnikami drażniącymi, powoduje nadreaktywność oskrzeli prowadzącą do ujawnienia się objawów chorobowych.

Atak dny moczanowej – co robić? Jak leczyć dnę moczanową

Paulina Żukowska ponad tydzień temu

Jak sobie radzić w ataku dny moczanowej? Sprawdź co robić i jak leczyć dnę moczanową.

Kwasica metaboliczna – objawy, leczenie, dieta. Jak odkwasić organizm?

Organizm człowieka w blisko 60% składa się z wody, w której to zachodzi zdecydowana większość procesów biochemicznych. Warunki do ich zajścia są ściśle powiązane z odpowiednim odczynem kwasowo-zasadowym środowiska ustroju.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – objawy i dieta

Martyna Jaros ponad tydzień temu

W chorobach autoimmunologicznych główną rolę odgrywają dwa zjawiska równocześnie występujące w organizmie. Pierwszym jest utrata przez tkanki organizmu ich naturalnej autotolerancji. Jej elementy stają się autoantygenami i uczestniczą w reakcjach immunologicznych. Drugim procesem jest atak ze strony komórek układu odpornościowego na zmienione tkanki, czego skutkiem jest rozwój zapalenia.

Zasadowica metaboliczna – objawy, leczenie

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Co to jest zasadowica metaboliczna? Czym grozi? Jak ją leczyć?

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie. Co jeść w czasie i po zatruciu pokarmowym?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Zatrucie pokarmowe to schorzenie powszechne, szczególnie wśród małych dzieci i przedszkolaków. Nieprzyjemne objawy związane z chorobą osłabiają organizm i mogą doprowadzić do odwodnienia. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, czym jest zatrucie i jak je leczyć!

Niedrożność jelit – objawy. Dieta przy niedrożności jelit

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Niedrożności jelit towarzyszą bóle brzucha, nudności i wymioty. Przyczyn powstania tego stanu jest wiele, a sama niedrożność może być nawet śmiertelna. Sprawdź jakie objawy charakteryzuje niedrożność jelit i jak leczymy ten stan.