Jesteś na:

choroba

Oceń
choroba - 4.2/5. Oddano 5 głosy.

choroba Mówią, że choroba nie wybiera. Jej pojawienie się jest losowe i może dopaść każdego. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście na uwarunkowania genetyczne zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak wiele chorób możemy uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna może przyczynić się również do złagodzenia objawów lub wspomóc leczenie. W artykułach poniżej znajdziecie informacje na temat wielu chorób, ich przebiegu i sposobu leczenia. Zapraszamy do lektury.

Szkorbut – przyczyny, objawy, leczenie

Szkorbut niegdyś był schorzeniem bardzo powszechnym, natomiast obecnie występuje niezwykle rzadko. Z tego względu niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest ta choroba, dlaczego się pojawia oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o szkorbucie i metodach jego leczenia!

Wymioty u dziecka – domowe sposoby, dieta

Paulina Żukowska ponad tydzień temu

Nudności i wymioty to przypadłość, która zdarza się w ciągu życia dość często. Szczególnie małe dzieci często miewają problemy z brzuszkiem, ponieważ ich układ trawienny nadal się rozwija, a one same dopiero uczą się, że niektóre potrawy w nadmiarze mogą zaszkodzić. Jednak wymioty to nie zawsze jedynie efekt przejedzenia. Niekiedy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Jak postępować, kiedy dziecko wymiotuje? Co można mu podać, żeby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Kwashiorkor – objawy i leczenie niedożywienia

Chudnięcie podczas choroby nie jest normalnym objawem i należy temu przeciwdziałać. Niedożywienie upośledza funkcjonowanie organizmu, a nawet może spowodować śmierć. Najszybciej do wyniszczenia organizmu doprowadza niedożywienie typu kwashiorkor.

Choroby cywilizacyjne

Zaliczamy do nich m.in. nowotwory, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie w dużej mierze zależą od odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Początkowo kojarzone były tylko z osobami dorosłymi, niestety w ostatnim czasie  zapada na nie coraz większa liczba dzieci.

Wymiotowanie żółcią i krwią – przyczyny

Monika Kubiś dietetyk kliniczny ponad tydzień temu

Wymioty żółcią i krwią bez względu na to, czy występują równolegle czy osobno, stanowią objaw choroby przewlekłej. Niezależnie od częstości i intensywności tych epizodów, stan ten wymaga niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Białaczka – rodzaje, leczenie, dieta. Jak rozpoznać białaczkę?

Jakub Wiącek ponad tydzień temu

Choroba związana z nowotworem układu krwiotwórczego – powszechnie zwana białaczką – dotyka ludzi w każdym wieku i na całym świecie. Jakie rozróżniono rodzaje białaczki i jakie są zalecenia lecznicze i dietetyczne?

Choroba Duhringa objawy, leczenie, dieta, powikłania

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Choroba Duhringa – na czym polega? Kiedy występuje? Leczenie i dieta w chorobie.

Choroba ciała a umysłu

Stan chorobowy to nie tylko nieprawidłowości zachodzące w funkcjonowaniu naszego ciała. Dotyczy to również naszego umysłu. W wielu przypadkach również istnieją powiązania, w których choroba ciała znajduje swoje źródło w złej kondycji psychicznej. Zaliczyć można do nich anoreksje, bulimię, otyłość i wiele innych.

Motylica wątrobowa – objawy, leczenie

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Niezwykle duży odsetek populacji codziennie spożywa surowe produkty roślinne lub mięso po wykonaniu obróbki termicznej bądź surowe, lecz nie każdy wie, jakie zagrożenia mogą one nieść ze sobą. Nieprawidłowa temperatura przygotowania czy niedokładne oczyszczenie surowca może doprowadzić do rozwoju chorób powstałych w wyniku rozwoju mikroorganizmów, nawet pasożytów. Często przez spożycie bydła czy dziczyzny możemy dostarczyć do organizmu larwy motylicy wątrobowej, której zakażenia są bardzo popularne, także w Polsce. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakimi objawami charakteryzuje się to schorzenie!

Mononukleoza – objawy, leczenie, dieta, przepisy

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

„Choroba pocałunków” bywa często różnicowana z paciorkowcowym zapaleniem gardła, toksoplazmozą czy cytomegalowirusem, i z tego też względu w części przypadków jest nieprawidłowo diagnozowana i leczona. Choć u tych najmłodszych może przebiegać niezauważona w sposób bezobjawowy, samoograniczający, to u starszych dzieci i osób dorosłych prezentuje kliniczny obraz chorobowy. Niestety nadal mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż niemalże większa część naszej ludzkiej populacji jest nosicielem wirusa EBV.

Resekcja trzustki. Dieta po resekcji trzustki

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Resekcja trzustki jest zabiegiem skomplikowanym, możliwym do wykonania u niewielkiego odsetka pacjentów. W przypadku pacjentów, których trzustka została usunięta, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej diety.

Stres a choroba

Stresu nie można uniknąć, ale bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Przewlekły stres jest nie tylko groźny dla naszej psychiki, ale także ciała. Prowadzić może do wielu chorób w tym depresji, anoreksji, a także otyłości, problemów układu krążenia, miażdżycy i chorób serca.

Mononukleoza u dzieci – objawy, leczenie, dieta

Dominika Suślik ponad miesiąc temu

Mononukleoza, zwana inaczej chorobą pocałunków, to częsta przypadłość dotykająca głównie dzieci. Nierzadko mylona jest z bakteryjnym zapaleniem górnych dróg oddechowych i przez to bywa nieprawidłowo leczona.

Półpasiec – objawy, leczenie, dieta. Czy półpasiec jest zaraźliwy?

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Półpasiec wywołuje ten sam wirus, który odpowiedzialny jest za chorobę wieku dziecięcego. Najczęściej miewa on ciężki przebieg, powodując dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Szybki kontakt ze specjalistą może prowadzić do łagodniejszego przebiegu choroby.

Bakteria Clostridium difficile – objawy zakażenia, leczenie. Co jeść przy zakażeniu C. difficile?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W obecnych czasach nawet drobne i niegroźne przeziębienie atakowane jest przez nas różnorodnymi pastylkami czy antybiotykami. Przewlekłe stosowanie takich środków farmaceutycznych wyjaławia jednak florę bakteryjną jelit, co skutkuje wieloma nieprzyjemnymi skutkami, m.in. rozwojem zakażenia bakteriami szczepu Clostridium difficile. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym są te bakterie i jak leczyć wywoływane przez nie zakażenie!

Dieta przy zakażeniu Clostridium difficile, leczenie ziołami

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zakażenie Clostridium difficile stanowi jedno z najpoważniejszych zakażeń, których liczba przypadków na całym świecie w ostatniej dekadzie dynamicznie wzrastała. Jakie metody stosuje się w zwalczaniu jego skutków?

Choroba Ménière’a – leczenie ziołami. Dieta w chorobie Ménière’a

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Triada Ménière’a opisana na łamach „Gazette Mèdicale de Paris” dała podstawę do wyodrębnienia jednostki chorobowej, jaką jest choroba Ménière’a. Choć schorzenie to może ujawnić się praktycznie w każdym wieku, w największym odsetku pojawia się u osób między 40. a 60. rokiem życia.

Obrzęk limfatyczny – leczenie, dieta. Domowe sposoby na obrzęk limfatyczny

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Obrzęki limfatyczne mogą być równie niebezpieczne, jak nieprzyjemne. Warto obserwować wszelkie obrzęki w organizmie i reagować. Wczesna diagnoza i działania prewencyjne mogą poprawiać jakość życia osób borykających się z nimi.

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży – objawy, domowe sposoby

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Zapalenie pęcherza moczowego nie występuje u ciężarnych częściej niż u kobiet nie będących w ciąży, jednak ciąża zwykle jest przyczyną opóźnionego rozpoznania stanu zapalnego. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza moczowego są często podobne do dolegliwości występujących w prawidłowej ciąży.

Zapalenie stawów – objawy, dieta. Jak leczyć zapalenie stawów

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Zapalenie stawów może mieć różne przyczyny i powodować szereg objawów, a nawet upośledzać zdolność do wykonywania codziennych czynności. Czynniki wpływające na rozwój choroby obejmują uraz, nieprawidłowy metabolizm, cechy genetyczne, infekcje i dysfunkcje układu immunologicznego. Zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiednia dieta mogą poprawić funkcjonowanie, zdrowie psychiczne oraz niwelować ból.

Dieta przy dnie moczanowej – co można jeść, a czego nie jeść? Tabela produktów

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Dna moczanowa nazywana jest często podagrą bądź skazą moczanową. Dotyka najczęściej mężczyzn w średnim wieku i kobiety po menopauzie. Schorzenie to wywołane jest przez nadmiar kwasu moczowego w organizmie człowieka, który prowadzi do powstania kryształów w stawach, drogach moczowych, nerkach, a także w innych tkankach i ścianach tętnic. Prawidłowe stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi nie powinno przekraczać 7 mg/d. Zwiększenie jego stężenia może prowadzić do powstania dny. Wyższe wartości kwasu moczowego mogą być skutkiem nieodpowiedniej diety, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej rozpocząć przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania.

Domowe sposoby na dnę moczanową – sok z cytryny, zioła

Co to jest dna moczanowa? W jaki sposób można ją leczyć, szczególnie w zaciszu domowym?

Reumatoidalne zapalenie stawów – dieta i leczenie domowe

Monika Kubiś dietetyk kliniczny ponad miesiąc temu

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą dotykającą coraz młodsze osoby. Jakie są jej przyczyny? Jak, poza dietą i standardowym leczeniem, możemy łagodzić jej objawy? Czy jest uniwersalne panaceum na RZS? Zapraszam do przeczytania artykułu.