Jesteś na:

choroba

Oceń
choroba - 4.2/5. Oddano 5 głosy.

choroba Mówią, że choroba nie wybiera. Jej pojawienie się jest losowe i może dopaść każdego. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście na uwarunkowania genetyczne zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak wiele chorób możemy uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna może przyczynić się również do złagodzenia objawów lub wspomóc leczenie. W artykułach poniżej znajdziecie informacje na temat wielu chorób, ich przebiegu i sposobu leczenia. Zapraszamy do lektury.

Zespół Pica – przyczyny i leczenie łaknienia spaczonego

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Osoby, u których zdiagnozowano zespół Pica, odczuwają wewnętrzne pragnienie spożycia produktu, który nie jest zaliczany do żywnościowych artykułów spożywczych. Piasek, glina, węgiel, kreda czy ziemia to związki, których nie kojarzymy z żywnością. Skąd więc u osób z zespołem Pica, biorą się zachcianki na niekiedy szkodliwe dla zdrowia substancje?

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit (PMC) – objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Antybiotykoterapia może przyczyniać się do zaburzenia mikroflory jelitowej i przerostu patologicznych szczepów bakterii. Jednym z nich może być Clostridium difficile, które z kolei jest najczęstszą przyczyną rozwoju Rzekomobłoniastego Zapalenia Jelit. Jak objawia się PMC i jak go wyleczyć?

Gastropareza – objawy, przyczyny i dieta przy zaburzeniach opróżniania żołądka

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Zaburzenia opróżniania żołądka mogą wynikać z kilku przyczyn, najczęściej występującą jest jednak cukrzyca.

Choroby cywilizacyjne

Zaliczamy do nich m.in. nowotwory, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie w dużej mierze zależą od odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Początkowo kojarzone były tylko z osobami dorosłymi, niestety w ostatnim czasie  zapada na nie coraz większa liczba dzieci.

Dieta w zespole nerczycowym – produkty zalecane i zakazane oraz przykładowy jadłospis

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Zespołem nerczycowym określamy schorzenie, które polega na uszkodzeniu błony filtracyjnej kłębuszków nerkowych. Skutkiem owej dysfunkcji jest utrata dużej ilości białka wraz z moczem oraz składników mineralnych, które nie zostają zwrotnie wchłonięte do krwiobiegu.

SIBO – zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Nierzadko okazuje się, iż syndrom ZJD mylony jest z podobnym w objawach SIBO – przerostem bakterii w obrębie jelita cienkiego. Jak prawidłowo zdiagnozować to zjawisko? Jakie są jego przyczyny i objawy. Co robić, by wyleczyć SIBO?

Nerczyca – przyczyny, objawy oraz zasady diety w zespole nerczycowym

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Zespół nerczycowy to przewlekła choroba wieku młodzieńczego, polegająca na dysfunkcji nerek. Schorzenie to wymaga wprowadzenia przez chorego specjalnej diety, która przyczyni się do osiągnięcia stanu remisji i oszczędzenia chorego narządu przed jego niewydolnością.

Choroba ciała a umysłu

Stan chorobowy to nie tylko nieprawidłowości zachodzące w funkcjonowaniu naszego ciała. Dotyczy to również naszego umysłu. W wielu przypadkach również istnieją powiązania, w których choroba ciała znajduje swoje źródło w złej kondycji psychicznej. Zaliczyć można do nich anoreksje, bulimię, otyłość i wiele innych.

Fawizm, czyli kto powinien unikać bobu

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Bób z reguły nie powinien szkodzić organizmowi. Istnieje jednak pewne schorzenie określanie mianem fawizmu, które powoduje, że bób staje się trucizną!

Dieta w zatruciach pokarmowych – produkty zalecane i zakazane

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym, jakie produkty spożywać, a które należy wykluczyć z diety?

Dieta podczas i po antybiotykoterapii

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Antybiotykoterapia jest koniecznym sposobem na wyleczenie wielu chorób, lekarze często przepisują nam antybiotyki z zaleceniem przyjmowania ich od 3 do nawet 14 dni. Jednakże niewielu z nich jest w stanie zalecić nam odpowiednią dietę oraz podać nam wskazówki żywieniowe – takie, które nie dopuszczą do znacznych strat w organizmie i wspomogą powrót do pełnego zdrowia po przebytej chorobie.

Stres a choroba

Stresu nie można uniknąć, ale bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Przewlekły stres jest nie tylko groźny dla naszej psychiki, ale także ciała. Prowadzić może do wielu chorób w tym depresji, anoreksji, a także otyłości, problemów układu krążenia, miażdżycy i chorób serca.

Dieta w gorączce – zasady, produkty zalecane i zakazane

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Choć gorączka to proces wspomagający walkę z chorobą, może doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji. Wiele zależy od tego, czy dostarczymy organizmowi wszystkiego co konieczne.

DNA – czy może samo dzielnie neutralizować choroby genetyczne?

Justyna Piekara ponad miesiąc temu

Według doniesień opublikowanych w serwisie „Nature Biotechnology”, u pewnych osób DNA prawdopodobnie potrafi samodzielnie neutralizować choroby genetyczne.

Dieta przy uchyłkach jelita grubego – produkty zalecane i zakazane

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Uchyłki jelita grubego – co zrobić, aby ich uniknąć? Jak postępować, kiedy problem już wystąpił?

Dieta w chorobie Ménière'a – zasady, produkty zalecane i zakazane oraz efekty

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

O tym jak za pomocą diety zapobiegać atakom w chorobie Ménière'a.

Czerwienica prawdziwa a dieta – zasady, produkty zalecane i zakazane oraz efekty

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Czerwienica prawdziwa to choroba zaliczana do nowotworowych o przewlekłym przebiegu. Leczenie można wspomóc dietoterapią, której celem jest obniżenie wystąpienia ryzyka zakrzepów.

Zespół Menkesa – objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Miedź to pierwiastek, któremu nie poświęca się nadmiernej uwagi. Dobitnie podkreśla jej znaczenie w organizmie stan permanentnego niedoboru – Zespół Menkesa.

Osteoporoza – objawy, przyczyny, leczenie

Damian Adamiak ponad miesiąc temu

Osteoporoza staje się schorzeniem dotykającym coraz większą liczbę ludzi na świecie. Jej objawy trudno od razu dostrzec, ale leczenie lub sposoby zapobiegania jej nie są wcale skomplikowane i kosztowne.

Angina – co jeść, aby złagodzić bolesne objawy choroby?

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Angina jest uciążliwą i bolesną chorobą, jedną z postaci zapalenia gardła. Co jeść, aby szybciej wrócić do zdrowia i zminimalizować towarzyszący jej ból?

Alkohoreksja – przyczyny, objawy i leczenie

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Alkohoreksja jest mało znaną odmianą anoreksji, która przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie widnieje w klasyfikacji ICD-10, natomiast objawy schorzenia są specyficzne i charakterystyczne, toteż warto je poznać bliżej, by móc zareagować, gdy zauważymy niepokojące objawy wśród dzieci, znajomych czy przyjaciół.

Znaczenie diety w atopowym zapaleniu skóry (AZS) – produkty zalecane i zakazane

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Postępowanie terapeutyczne w Atopowym zapaleniu skóry sprowadza się często jedynie do leczenia farmakologicznego i objawowego łagodzenia dolegliwości, tymczasem dieta okazuje się mieć istotny wpływ na remisję objawów choroby. Jakie produkty wyeliminować w jadłospisie chorego na AZS, a które warto włączyć do diety?

Dieta przy zakrzepicy – ogólne zasady, produkty wskazane i niedozwolone

Sonia Walla ponad miesiąc temu

W przebiegu zakrzepicy należy zwrócić uwagę na dietę, ogólne zasady żywienia i grupy produktów, które przyczyniają się lub zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Jak więc powinno wyglądać żywienie w tej jednostce chorobowej?