Jesteś na:

choroba

Oceń
choroba - 4.2/5. Oddano 5 głosy.

choroba Mówią, że choroba nie wybiera. Jej pojawienie się jest losowe i może dopaść każdego. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście na uwarunkowania genetyczne zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak wiele chorób możemy uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna może przyczynić się również do złagodzenia objawów lub wspomóc leczenie. W artykułach poniżej znajdziecie informacje na temat wielu chorób, ich przebiegu i sposobu leczenia. Zapraszamy do lektury.

Dieta przy miażdżycy. Zioła na miażdżycę

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Wraz z rozwojem społeczeństwa rośnie dostęp do wysoko przetworzonej żywności, a także produktów typu fast food. Ciągły pośpiech skutkuje pogorszeniem sposobu odżywiania, obniżeniem poziomu aktywności fizycznej i rozwojem nowych schorzeń, nazwanych grupą chorób cywilizacyjnych. Wśród nich znajduje się m.in. miażdżyca, czyli przypadłość naczyniowa prowadząca do pogorszenia jakości życia, a nawet śmierci wielu osób na całym świecie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie!

Zaburzenia elektrolitowe. Jak uzupełnić elektrolity domowym sposobem?

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Zaburzenia elektrolitowe często powiązane są z odwodnieniem, na które szczególnie narażone są niemowlęta, małe dzieci i osoby starsze, a także osoby uprawiające intensywny sport oraz opalające się, nieuzupełniające utraconych płynów. Nie należy zapominać również o występowaniu zaburzeń elektrolitowych w przebiegu wielu chorób, m.in. nerek czy wątroby, przy anoreksji i bulimii, a także na skutek schorzeń wynikających z nieprawidłowości gospodarki hormonalnej lub przewodnienia.

Mdłości i odbijanie po jedzeniu. Sposoby na mdłości

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Mdłości i odbijanie po jedzeniu to dość często spotykane dolegliwości, zwłaszcza wśród osób spożywających posiłki nieregularnie i w pośpiechu. Mogą być również spowodowane przyjmowaniem zbyt obfitych i tłustych pokarmów.

Choroby cywilizacyjne

Zaliczamy do nich m.in. nowotwory, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie w dużej mierze zależą od odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Początkowo kojarzone były tylko z osobami dorosłymi, niestety w ostatnim czasie  zapada na nie coraz większa liczba dzieci.

Grzybica skóry – objawy. Domowe sposoby na grzybicę skóry

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Nieleczona grzybica często powraca, dlatego też warto wiedzieć, jak się jej pozbyć oraz jak zapobiec jej wystąpieniu. Może dotyczyć skóry tułowia, kończyn, a nawet twarzy. Sprawdź, jak się objawia oraz jakie są skuteczne sposoby jej leczenia!

Grypa żołądkowa w ciąży i przy karmieniu piersią. Ile trwa grypa żołądkowa?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Objawy grypy żołądkowej znane są każdemu z nas. Dodatkowo większość zdaje sobie sprawę, jak leczyć ową przypadłość i kiedy zwrócić się do specjalisty po pomoc. Problem pojawia się, kiedy schorzenie to dotyka kobiety ciężarne czy też karmiące piersią. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy stan ten jest niebezpieczny i czy niesie ze sobą jakieś konsekwencje!

Podwyższona amylaza – leczenie, dieta. Amylaza i lipaza a rak trzustki

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

O konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych wie prawie każdy. Pozwalają one na wczesne wykrycie zaburzenia w organizmie oraz sprawne i skuteczne jego leczenie. Oprócz podstawowych badań, takich jak morfologia, lipidogram oraz glukoza na czczo, warto sprawdzać również poziom enzymów trawiennych, których nadmiar może wiązać się z poważnymi zmianami chorobowymi wymagającymi natychmiastowego leczenia.

Choroba ciała a umysłu

Stan chorobowy to nie tylko nieprawidłowości zachodzące w funkcjonowaniu naszego ciała. Dotyczy to również naszego umysłu. W wielu przypadkach również istnieją powiązania, w których choroba ciała znajduje swoje źródło w złej kondycji psychicznej. Zaliczyć można do nich anoreksje, bulimię, otyłość i wiele innych.

Zapalenie przełyku – objawy, leczenie, dieta

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zapalenie przełyku może wystąpić na skutek szeregu czynników różnego pochodzenia. Jakie są objawy stanów zapalnych i jak je eliminować?

Sarkoidoza – objawy, leczenie, dieta

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Sarkoidoza to choroba doskonale znana wszystkim sympatykom słynnego serialu „Dr. House”. Jej podejrzenie stawiane było przez tytułowego lekarza w niemal co drugim odcinku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak podstępnie może rozwijać się owo schorzenie, gdyż początkowo zazwyczaj nie ukazuje ono swoich objawów lub są one niezauważalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tej immunizacyjnej chorobie!

Niedokwaśność żołądka – objawy, leczenie, dieta

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Istnieje wiele czynników mających niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Mówiąc o właściwej czynności żołądka, organu występującego między przełykiem a dwunastnicą, należy mieć na myśli jego odpowiednia motorykę oraz czynność wydzielniczą. Gdy zaburzeniu ulega wydzielanie soku żołądkowego zawierającego m.in. kwas solny i enzymy trawienne, zaburzony zostaje również cały proces uzyskiwania energii ze spożytego pokarmu.

Stres a choroba

Stresu nie można uniknąć, ale bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Przewlekły stres jest nie tylko groźny dla naszej psychiki, ale także ciała. Prowadzić może do wielu chorób w tym depresji, anoreksji, a także otyłości, problemów układu krążenia, miażdżycy i chorób serca.

Małopłytkowość – leczenie naturalne, dieta

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Małopłytkowością określany jest stan, kiedy liczba płytek krwi w mikrolitrze krwi jest zbyt niska. Czy istnieją domowe sposoby na jej leczenie?

Choroba wieńcowa – leczenie naturalne, dieta

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Choroba wieńcowa jest schorzeniem układu krążenia, które objawia się charakterystycznym bólem w klatce piersiowej. Jest jedną z najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Główną przyczyną wystąpienia choroby wieńcowej są wady serca lub niedokrwistość. Osoby z nadwagą, podwyższonym cholesterolem oraz palące papierosy zaliczane są do grupy największego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jaką dietę należy stosować w przebiegu choroby wieńcowej?

Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Nadciśnienie tętnicze występuje u około 5–10% kobiet w ciąży i stanowi jedną z ważniejszych przyczyn powstawania chorób, a nawet śmiertelności wśród matek i noworodków. Jeżeli ciśnienie przekracza wartość 140/90 mmHg i towarzyszy mu białkomocz powyżej 300 mg/dobę rozpoznaje się stan przedrzucawkowy. Jego szczególną postacią jest zespół HELLP, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla płodu. Jak go rozpoznać i leczyć, aby zredukować ryzyko zagrożeń?

Małopłytkowość – przyczyny, objawy, leczenie

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Jak rozpoznać u siebie małopłytkowość? Co należy zrobić, żeby ją wyleczyć? Sprawdź w poniższym artykule.

Zespół jelita drażliwego – leczenie domowe, zioła

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Zespół jelita drażliwego jest jedną z częstych chorób układu pokarmowego. Nie jest to jednak związany ze zmianami biochemicznymi czy organicznymi. Najczęściej objawia się zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, które zwykle połączone są z nasilającym się bólem brzucha. Objawy tej choroby bardzo często mylone są z wieloma innymi schorzeniami, dlatego rozpoznanie może być dość trudne. Choroba ta dotyka około 30% populacji.

Grypa żołądkowa – objawy. Co jest dobre na grypę żołądkową?

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Grypa żołądkowa potocznie nazywana jest grypą jelitową lub „jelitówką”. Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, które najczęściej objawia się nudnościami, wymiotami, biegunką, osłabieniem, bólem brzucha, mięśni i gorączką. U dzieci chorobę tę zazwyczaj wywołują rotawirusy, natomiast u dorosłych mogą być to zarówno zakażenia wirusowe, jak i bakteryjne.

Wymioty – przyczyny. Co jeść i pić po wymiotach? Co podawać na wymioty u dorosłych?

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Organizm ludzki zna setki naturalnych mechanizmów ochronnych, dzięki którym broni nas przed różnorodnymi infekcjami i innymi niekorzystnymi stanami. Są to m.in. posiadanie brwi czy rzęs, a także odruch kaszlowy czy katar. Oczywiście nie można zapomnieć o wymiotach, które wspomagają usuwanie szkodliwych substancji z przewodu pokarmowego, jednocześnie zapobiegając ich rozłożeniu i transportowaniu w organizmie. Nie są to jednak jedyne powody rozwoju tegoż stanu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o nim więcej!

Szkorbut – przyczyny, objawy, leczenie

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Szkorbut niegdyś był schorzeniem bardzo powszechnym, natomiast obecnie występuje niezwykle rzadko. Z tego względu niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest ta choroba, dlaczego się pojawia oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o szkorbucie i metodach jego leczenia!

Wymioty u dziecka – domowe sposoby, dieta

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Nudności i wymioty to przypadłość, która zdarza się w ciągu życia dość często. Szczególnie małe dzieci często miewają problemy z brzuszkiem, ponieważ ich układ trawienny nadal się rozwija, a one same dopiero uczą się, że niektóre potrawy w nadmiarze mogą zaszkodzić. Jednak wymioty to nie zawsze jedynie efekt przejedzenia. Niekiedy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Jak postępować, kiedy dziecko wymiotuje? Co można mu podać, żeby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Kwashiorkor – objawy i leczenie niedożywienia

Chudnięcie podczas choroby nie jest normalnym objawem i należy temu przeciwdziałać. Niedożywienie upośledza funkcjonowanie organizmu, a nawet może spowodować śmierć. Najszybciej do wyniszczenia organizmu doprowadza niedożywienie typu kwashiorkor.