Jesteś na:

choroba

Oceń
choroba - 4.2/5. Oddano 5 głosy.

choroba Mówią, że choroba nie wybiera. Jej pojawienie się jest losowe i może dopaść każdego. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście na uwarunkowania genetyczne zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak wiele chorób możemy uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna może przyczynić się również do złagodzenia objawów lub wspomóc leczenie. W artykułach poniżej znajdziecie informacje na temat wielu chorób, ich przebiegu i sposobu leczenia. Zapraszamy do lektury.

Kamienie w nerkach – objawy, dieta i zioła

Co powinny spożywać i czego powinny unikać osoby chorujące na kamicę nerkową? W jaki sposób rozpoznać to schorzenie?

Choroby cywilizacyjne

Zaliczamy do nich m.in. nowotwory, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie w dużej mierze zależą od odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Początkowo kojarzone były tylko z osobami dorosłymi, niestety w ostatnim czasie  zapada na nie coraz większa liczba dzieci.

Hipoglikemia – objawy, przyczyny, leczenie, dieta

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński 5 dni temu

W dzisiejszym artykule nakreślimy m.in. co bywa najczęstszą przyczyną hipoglikemii, czym manifestuje się ten stan oraz czy istnieje skuteczny sposób walki z niedocukrzeniem. Zapraszamy do lektury!

Kłębuszkowe zapalenie nerek – objawy, dieta

Katarzyna Urbańska tydzień temu

Jak rozpoznać kłębuszkowe zapalenie nerek? – objawy, dieta

Choroba ciała a umysłu

Stan chorobowy to nie tylko nieprawidłowości zachodzące w funkcjonowaniu naszego ciała. Dotyczy to również naszego umysłu. W wielu przypadkach również istnieją powiązania, w których choroba ciała znajduje swoje źródło w złej kondycji psychicznej. Zaliczyć można do nich anoreksje, bulimię, otyłość i wiele innych.

Torbiele w piersiach – objawy, dieta. Zioła na torbiele w piersiach

Agnieszka Pankowska ponad tydzień temu

Spora część kobiet zauważa w pewnym momencie swojego życia zmiany pojawiające się na piersiach. Większość z tych zmian jest łagodna i nie zagraża życiu ani zdrowiu. Istnieje kilka typów łagodnych guzów piersi, których powody powstania są różne. Przyjrzyjmy się bliżej torbielom w piersiach [1].

Candida – dieta, leczenie ziołami. Co to jest candida?

Ewa Świndryk ponad tydzień temu

Candida albicans, jest grzybem fizjologicznie występującym na naszym ciele i w przewodzie pokarmowym, jednak jego nadmierny rozrost może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak rodzić sobie z zakażeniem? Odpowiedź znajdziecie w artykule!

Niedoczynność tarczycy u dzieci – objawy i skutki, leczenie

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Tarczyca jest gruczołem położonym w okolicy szyi po obu stronach tchawicy. Rolą tarczycy jest produkowanie hormonów tyroksyny (T3) i trójjodotyroniny (T4), które odpowiadają za prawidłowy metabolizm energetyczny organizmu. Prawidłowe działanie tarczycy jest uzależnione od funkcjonowania podwzgórza oraz przysadki mózgowej. Gdy dojdzie do zaburzenia działania tarczycy, podwzgórza lub przysadki stwierdza się nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Stres a choroba

Stresu nie można uniknąć, ale bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Przewlekły stres jest nie tylko groźny dla naszej psychiki, ale także ciała. Prowadzić może do wielu chorób w tym depresji, anoreksji, a także otyłości, problemów układu krążenia, miażdżycy i chorób serca.

Zajady – przyczyny, leczenie. Co na zajady?

Alicja Bławat ponad tydzień temu

Sezon jesienno-zimowy to czas nasilonego zachorowania na zapalenie kącików ust. Występowanie zajadów stanowi powszechny problem, który dotyczy wielu ludzi, niezależnie od płci, wieku. Różne natomiast mogą być przyczyny. Ich trafne rozpoznanie z pewnością pomoże w odpowiednio szybkim uporaniu się ze schorzeniem.

Domowy syrop na kaszel – z cebuli, czosnku, imbiru. Jak zrobić syrop z cebuli?

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Cebula, czosnek, czy imbir to surowce o bogatym wpływie na organizm człowieka i jego zdrowie. Oprócz działania, np. przeciwmiażdżycowego czy przeciwcukrzycowego, charakteryzują się niezwykle skutecznym wpływem na kaszel i inne objawy zakażenia dróg oddechowych. Informacje o zastosowaniu surowców i sposobie na syrop z cebuli znajdziesz w artykule.

Objawy celiakii – skórne, neurologiczne. Jakie badania na celiakię?

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Celiakia to choroba, w wyniku której dochodzi do zaniku kosmków jelitowych oraz poważnych zaburzeń czynności układu pokarmowego. Obecnie cierpi na nią ok. 1% populacji europejskiej. Niestety zachorowalność na celiakię z roku na rok jest coraz większa. Jak rozpoznać ją u siebie lub też jakie badania wykonać w celu jej potwierdzenia? Wskazówki w artykule.

Fas (alkoholowy zespół płodowy) – objawy leczenie. Alkohol w ciąży

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Ciąża to okres w życiu kobiety, kiedy w szczególny sposób powinna zwrócić uwagę na to, co spożywa oraz w jakiej ilości, gdyż nie pozostaje to bez wpływu na rozwijający się w jej łonie płód. Spożywanie w trakcie ciąży alkoholu wiąże się z ryzykiem rozwoju wielu poważnych chorób, do których zalicza się FAS.

Hipoglikemia reaktywna – objawy, dieta

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Podczas gdy stężenie glukozy w osoczu krwi spadnie poniżej normy (< 50–55 mg/dl), a wraz z nim wystąpią charakterystyczne symptomy neuroglikopenii to znak, iż mamy do czynienia z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Choć stan niedocukrzenia jest charakterystyczny dla osób z cukrzycą, ta postać hipoglikemii może dotknąć nie tylko diabetyków.

Nadciśnienie w ciąży – zioła na nadciśnienie. Jak leczyć nadciśnienie?

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Nadciśnienie tętnicze w ciąży diagnozuje się, gdy wartość trzykrotnie zmierzonego ciśnienia wynosi minimum 140 i/lub 90 mm Hg. Obecnie mówi się, że problem dotyczy ok. 5–10% kobiet ciężarnych i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn powikłanej ciąży, śmierci matki lub płodu.

Miażdżyca – objawy, przyczyny, dieta. Jak leczyć miażdżycę?

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Prawie każdy z nas lepiej lub gorzej potrafi wytłumaczyć, czym jest miażdżyca. Pomimo tej świadomości, rutynowe badania omijamy szerokim łukiem, odrzucając fakt, że problem może dotyczyć też nas. Brak diagnozy i odpowiedniego leczenia prowadzi do poważnych powikłań. Koniecznie sprawdź, czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka i dowiedz się, jak chronić swój układ krążenia.

Refluks – objawy, zioła. Jadłospis przy refluksie

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Czy często doświadczasz uczucia pieczenia w nadbrzuszu lub kwaśnego odbijania po spożytym posiłku? Te objawy mogą świadczyć o chorobie refleksowej przełyku. Koniecznie sprawdź czy problem ten nie dotyczy też Ciebie!

Wrzody żołądka – zioła, domowe sposoby. Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Piekące bóle w nadbrzuszu, uczucie dyskomfortu i pełności po posiłku? Objawy te często bagatelizujemy, a mogą być początkiem choroby wrzodowej żołądka. Sprawdź czy problem ten nie dotyczy też Ciebie!