Jesteś na:

choroba

Oceń
choroba - 4.2/5. Oddano 5 głosy.

choroba Mówią, że choroba nie wybiera. Jej pojawienie się jest losowe i może dopaść każdego. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście na uwarunkowania genetyczne zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak wiele chorób możemy uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna może przyczynić się również do złagodzenia objawów lub wspomóc leczenie. W artykułach poniżej znajdziecie informacje na temat wielu chorób, ich przebiegu i sposobu leczenia. Zapraszamy do lektury.

Życie z cukrzycą – pompa insulinowa i tabela wymienników węglowodanowych

Patrycja Nawojowska ponad tydzień temu

Cukrzyca jest chorobą, której zdiagnozowanie zmienia życie – wymaga stałych wstrzyknięć insuliny przez peny lub za pomocą pompy insulinowej, ciągłej kontroli glikemii, komponowania posiłków w oparciu o wymienniki węglowodanowe oraz obserwacji własnego organizmu. Jakie informacje przydadzą się na sam początek w walce z tą chorobą?

Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie domowe i zapobieganie. Dieta przy paradontozie

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Paradontoza to przypadłość, która bardzo rzadko ujawnia się u osób poniżej 20. roku życia. Rozwija się podstępnie początkowo nie dając widocznych objawów. Skutki choroby są bardzo poważne, gdyż wiążą się początkowo z nadwrażliwością, a w konsekwencji utratą zębów. Przerażające są statystyki mówiące, że aż 70% dorosłych Polaków dotyka ten problem.

Choroby cywilizacyjne

Zaliczamy do nich m.in. nowotwory, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie w dużej mierze zależą od odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Początkowo kojarzone były tylko z osobami dorosłymi, niestety w ostatnim czasie  zapada na nie coraz większa liczba dzieci.

Dieta niskobiałkowa – produkty, jadłospis. Pieczywo niskobiałkowe

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad tydzień temu

Niestety w szczególnych przypadkach chorobowych jak w chorobach nerek i wątroby przebiegających z niewydolnością tych narządów, wskazana jest eliminacja lub znaczne ograniczenie niektórych z nich, a w tym konkretnym przypadku białka. Dzisiejszy artykuł ma zatem charakter edukacyjny i może stanowić podpowiedź dla osób borykających się z podobnymi problemami. Zapraszamy do lektury!

Zakażenie salmonellą – objawy, leczenie. Czy salmonella jest zaraźliwa?

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad tydzień temu

Zatrucia pokarmowe będące ostrym schorzeniem żołądkowo-jelitowym powodowane są najczęściej aktywnością drobnoustrojów, które dostały się do organizmu wraz z zarażonym pożywieniem. Zjawisku temu bardzo często sprzyja okres wiosenno-letni, bowiem to właśnie wtedy obserwuje się zwiększoną liczbę odnotowanych przypadków zakażeń

Hiponatremia – przyczyny, objawy, leczenie

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad tydzień temu

Poważne zaburzenie homeostazy wywołane szeregiem czynników zarówno środowiskowych, jak i genetycznych może przyczynić się do rozwoju różnych jednostek chorobowych, niekiedy zagrażających życiu. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu jedno z takich zaburzeń, które wykazuje ścisłe powiązanie z gospodarką wodno-elektrolitową. Zapraszamy do lektury!

Choroba ciała a umysłu

Stan chorobowy to nie tylko nieprawidłowości zachodzące w funkcjonowaniu naszego ciała. Dotyczy to również naszego umysłu. W wielu przypadkach również istnieją powiązania, w których choroba ciała znajduje swoje źródło w złej kondycji psychicznej. Zaliczyć można do nich anoreksje, bulimię, otyłość i wiele innych.

Hemochromatoza – objawy, odpowiednia dieta

Marzena Kasprzak ponad tydzień temu

Zazwyczaj spotykamy problemy związane z niedoborem żelaza w organizmie, a więc z niedokrwistością. Jednak bywa i tak, że tego mikroskładnika odkłada się w organizmie zbyt dużo, co również nie wpływa dobrze na organizm i powoduje negatywne konsekwencje zdrowotne. Żelazo jako mikroskładnik jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w postaci hemoglobiny, mioglobiny i w mitochondrialnych enzymach [1].

Dieta refluksowa – jadłospis, przepisy

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Co należy jeść przy refluksie ? Jadłospis, przepisy.

Kolka wątrobowa – objawy. Dieta przy kolce wątrobowej

Patrycja Nawojowska ponad tydzień temu

Pojawienie się kolki wątrobowej (kolki żółciowej), powoduje nagły, bardzo silny ból zlokalizowany pod żebrami, który może nie ustępować nawet przez kilka godzin. Przyczyną jego wystąpienia jest zaburzona praca pęcherzyka żółciowego. Jakie objawy mogą wskazywać na atak kolki wątrobowej i co zmienić w diecie, aby jej uniknąć?

Stres a choroba

Stresu nie można uniknąć, ale bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Przewlekły stres jest nie tylko groźny dla naszej psychiki, ale także ciała. Prowadzić może do wielu chorób w tym depresji, anoreksji, a także otyłości, problemów układu krążenia, miażdżycy i chorób serca.

Zapalenie uchyłków jelita. Jadłospis w stanach zapalnych uchyłków

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Choroba uchyłkowata jelit jest coraz częściej postrzegana jako choroba cywilizacyjna, a jej patogeneza nie jest nadal do końca poznana. Na powstanie uchyłków składa się wiele czynników, w tym dieta. Sprawdź czy problem ten nie dotyczy też Ciebie!

Zespół Conna (hiperaldosteronizm) – objawy, leczenie

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad miesiąc temu

Cierpisz na przewlekłe, oporne w leczeniu nadciśnienie? W ostatnich badaniach krwi wykazano u Ciebie niskie stężenie potasu? Często oddajesz mocz? Czujesz, że Twoje mięśnie stają się słabsze mimo, że starasz się żywić prawidłowo? Skonsultuj swoje spostrzeżenia z lekarzem prowadzącym, bo być może chorujesz na zespół Conna. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym spowodowane jest to schorzenie, jakie są najczęstsze objawy i czy istnieją skuteczne sposoby leczenia. Zapraszamy do lektury!

Zakrzepica żył głębokich – objawy, leczenie domowe. Dieta przy zakrzepicy

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Szczególnie narażone na nie są osoby, u których występują czynniki ryzyka, takie jak podwyższony poziom cholesterolu, mała aktywność fizyczna, nadmierna masa ciała, palenie tytoniu czy nieodpowiednia dieta. Jedną z chorób układu krwionośnego jest zakrzepica żył głębokich. Przyjrzyjmy się temu schorzeniu bliżej.

Refluks żołądkowo-przełykowy – objawy, leczenie. Dieta przy refluksie, jadłospis

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Spora część z nas doświadczyła w swoim życiu uczucia nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, dyskomfortu, a także bólu nadbrzusza czy odbijania. Objawy z zakresu przewodu pokarmowego są jednymi z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów problemów. Omawiane    dolegliwości mogą być symptomami refluksu żołądkowo-przełykowego. Chociaż występowanie tego schorzenia jest powszechne, nie powinniśmy go bagatelizować, gdyż nieleczony refluks prowadzić może do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Choroba Hashimoto – leczenie. Dieta przy niedoczynności tarczycy Hashimoto

Marzena Kasprzak ponad miesiąc temu

Cierpi na nie ok. 700 tys. Polaków i coraz częściej jest ona diagnozowana. Ponadto nie ma chyba innej jednostki chorobowej, w ramach której narosło by tyle spekulacji oraz mitów żywieniowych. Mowa o chorobie Hashimoto – czym jest i jak nauczyć się z nią żyć?

Drożdżyca jelit – objawy, leczenie drożdżycy

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Grzybica przewodu pokarmowego jeszcze do niedawna nie była częstym schorzeniem, jednak w ostatnich latach dotyczy coraz większej liczby ludzi na świecie. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest powszechnie stosowana antybiotykoterapia przepisywana nazbyt często jako lek pierwszego wyboru w wielu stanach chorobowych. Takie postępowanie nie pozostaje jednak obojętne dla organizmu i może w perspektywie czasu być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Neutropenia – objawy, leczenie, dieta. Neutropenia u dzieci

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński ponad miesiąc temu

Neutropenia stanowi dość niespecyficzną jednostkę chorobową manifestującą się zmniejszoną zdolnością organizmu do zwalczania infekcji bakteryjnych. Przyczyn wystąpienia neutropenii może być wiele, dlatego kluczowy element w rozpoznaniu schorzenia powinna stanowić szczegółowa diagnostyka. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się Państwo m.in. czym jest neutropenia, jakimi objawami manifestuje się choroba, jak wygląda postępowanie lecznicze. Zapraszamy do lektury!

Kamienie w nerkach – objawy, dieta i zioła

Małgorzata Mleko ponad miesiąc temu

Co powinny spożywać i czego powinny unikać osoby chorujące na kamicę nerkową? W jaki sposób rozpoznać to schorzenie?