Jesteś na:

badania

Glukoza – norma, we krwi, w moczu. Podwyższona glukoza we krwi

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Glukoza jest czynnikiem mówiącym wiele o naszym organizmie. Zarówno jej obniżone stężenie, jak i podwyższone, świadczy o patologii w funkcjonowaniu niektórych układów. Oznaczanie jej poziomu jest badaniem nieskomplikowanym i nie wymagającym dużych nakładów finansowych, które można przeprowadzić przy okazji wykonywania morfologii krwi. Wykonując jej pomiar profilaktycznie co rok, czy w przypadku osób narażonych genetycznie co pół roku, możemy być pewni, że nawet, jeżeli jakaś choroba u nas się pojawi, szybko znajdziemy przyczynę problemu.

Kreatynina – badanie, norma, podwyższona i niska, dieta

Ewa Świndryk ponad miesiąc temu

Na podstawie badania krwi możemy uzyskać wiele informacji dotyczących naszego stanu zdrowia. Jednym z parametrów mierzonych w diagnostyce jest poziom stężenia kreatyniny w osoczu. Jakie informacje płyną z takiego badania i jakie mogą być przyczyny odchyleń uzyskanego wyniku od normy?

Badania krwi, które pomogą uniknąć chorób serca

Sabina Bachleda-Szeliga ponad miesiąc temu

Obecnie z powodu chorób układu krążenia w Polsce umiera około 50% społeczeństwa. Świadomość populacji na temat ryzyka wystąpienia tych chorób niestety nadal nie jest satysfakcjonująca. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że wykonując regularnie podstawowe badania krwi są w stanie uniknąć wielu poważnych chorób. Jakie zatem badania warto wykonywać?

Analiza pierwiastkowa włosa – interpretacja wyników

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Ta metoda diagnostyczna wykazuje dużą wiarygodność i jest bardzo pomocna w ułożeniu indywidualnie dostosowanego planu dietetyczno-żywieniowego pacjenta. Aby prawidłowo odczytać wyniki badań analizy pierwiastkowej włosa, warto znać kilka ważnych zależności pomiędzy poszczególnymi stężeniami składników mineralnych i skutkami zaburzeń proporcji między nimi.

Analiza pierwiastkowa włosa – dobra metoda diagnostyczna czy chwyt marketingowy?

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Z pomocą ma wtedy przychodzić analiza pierwiastkowa włosa, która promowana jest jako najlepsza metoda diagnostyczna składników mineralnych zgromadzonych w organizmie. Czy skan minerałów zawartych we włosie faktycznie lepiej odzwierciedla magazyn poszczególnych pierwiastków, czy jest to jedynie chwyt marketingowy uszczuplający zasoby naszego portfela?

Diagnostyka celiakii – wymagane badania

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Jakie badania powinno się wykonać w celu potwierdzenia choroby?

Laboratoryjny „must have”, czyli badania, które należy wykonać przed wizytą u dietetyka

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Dziś wiemy, że równie ważnym – o ile nie ważniejszym – wskaźnikiem stanu odżywienia są wyniki badań laboratoryjnych, do których dietetycy przywiązują coraz większą wagę. Które z nich są najbardziej istotne? Które warto wykonać, by nasza dieta była jak najlepiej dopasowana do naszego stanu zdrowia?

Molekularna gastronomia rozpoczyna rewolucję w kuchni!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Gotowanie może stać się przedmiotem nauki. Molekularna gastronomia dzięki swoim badaniom zmienia nasze przyzwyczajenia kuchenne, a także smakowe. Jej odkrycia mogą przyczynić się do powstania jeszcze zdrowszych sposobów przygotowywania posiłków. A wszystko oparte na naukowych badaniach!

Badania – najważniejszy krok w prewencji i leczeniu chorób

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Badania lekarskie są niezwykle ważnym elementem prewencji wielu chorób, a także pierwszym krokiem, na drodze do podjęcia prawidłowego leczenia.

Niebezpieczeństwo zbyt częstego wykonywania usg u kobiet w ciąży

Anna Mielczarek ponad miesiąc temu

Nadgorliwe badanie płodu za pomocą usg może być niebezpieczne dla rozwoju małego człowieka, zwłaszcza dla jego układu nerwowego i mózgu. Dowiedzcie się, dlaczego.

Wykluczenie chleba a zalecenia zdrowej i zbilansowanej diety

Iwona Jędrzejczyk ponad miesiąc temu

Wiele osób przechodząc na diety odchudzające w pierwszej kolejności rezygnują z pieczywa. Czy słusznie?

Wolna wola – jesteśmy sprawcami czy obserwatorami własnych czynów?

Tomasz Starczewski ponad miesiąc temu

Czym własciwie jest wolna wola? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w świetle nauk bilogicznych, psychologii i neurologii. Czy człowiek może być odpowiedzialny za własne czyny?

Obniżony nastrój a nadmierna waga ciała

Agnieszka Galas-Konsor ponad miesiąc temu

Co było pierwsze depresja, a później nadwaga czy nadwaga wywołująca depresję? Dowiedz się, jakie są relację pomiędzy obniżonym nastrojem, a nadwagą.

Zalety karmienia piersią w świetle najnowszych badań

Marta Konował ponad miesiąc temu

Najnowsze badania naukowe wskazują na coraz większy wpływ karmienia piersią na przyszły stan zdrowia matki i dziecka. Wyniki te powinny zachęcać młode mamy do karmienia swoich pociech pokarmem naturalnym.

Terapia śmiechem i joga śmiechu – efekty

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Przysłowie mówi – śmiech to zdrowie. I rzeczywiście coś w tym jest!

Ciekawostki psychologiczne – najnowsze odkrycia i obalone mity

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Ludzka psychika nadal pozostaje sferą nie do końca zgłębioną przez naukowców. Im więcej jednak o niej wiemy tym lepiej kontrolujemy swoje działania i nie poddajemy się manipulacjom.

Postęp nauki w dziedzinie zwalczania chorób nowotworowych

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Choroby nowotworowe nadal są najczęstszą przyczyną śmierci milionów ludzi na całym świecie. Medycyna nie pozostaje jednak na tę sytuację obojętna. Wciąż trwają liczne badania, które mają znaleźć skuteczny sposób na zapobieganie, diagnozowanie i leczenie nowotworów.

Ciśnienie krwi. Jak prawidłowo zmierzyć je w domu i jaki ciśnieniomierz wybrać?

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

Czyli o aparaturze i metodach, które pozwolą nam uzyskać najbardziej dokładne wyniki.