Jesteś na:

alkohol

Oceń
alkohol - 2.9/5. Oddano 12 głosy.

alkohol Mówi się, że Rosjanie i Polacy to dwa narody, wśród których ilość spożywanego alkoholu jest największa. Pomimo tego, że jest to stereotyp i w wielu przypadkach może być krzywdzący, trudno zaprzeczyć, że z łatwością znajdujemy okazję do wypicia kilku kieliszków wódki. Zarówno na domowych imprezach, dyskotekach czy nawet w czasie świat religijnych na stołach często goszczą różne rodzaje alkoholi. Od słabych piw po mocne wódki i nalewki. Niejednokrotnie powtarza się negatywne skutki picia alkoholu i jego toksyczny wpływ na organizm. W zasadach zdrowego żywienia picie wysokoprocentowych napojów jest zakazane, ale… Na pewno każdy słyszał też o dobroczynnym wpływie piwa na nerki i poziom cholesterolu czy wina na układ trawienny. Najzdrowszy jest jednak umiar. W tym dziale dowiecie się więcej na temat zarówno dobrych jak i złych skutków picia alkoholu. Wiadomo, nie można z nim przesadzać, jednak jeśli się zdarzy, podpowiemy również jak najszybciej pozbyć się kaca.

Dereń – uprawa, właściwości, nalewka

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Większa świadomość konsumentów oraz wyższy poziom wiedzy sprawia, że chętniej poszukujemy i sięgamy po produkty roślinne o prozdrowotnych właściwościach, zamiast po kolejne lekarstwa. Dereń jadalny jest nie tylko rośliną ozdobną. W medycynie ludowej wykorzystywano jego potencjał sięgając po świeże owoce oraz ich przetwory, liście lub korę rośliny niwelując m.in. stany podgorączkowe i anemię.

Nalewka z bursztynu – właściwości, zastosowanie, dawkowanie, przepis

Marcin Grzelak ponad miesiąc temu

Bursztyn bałtycki jest dobrze znany jako wyrób jubilerski jednakże mieszkańcy wschodniej Europy wykorzystują go także w medycynie ludowej. Nalewka z bursztynu stosowana jest jako naturalne lekarstwo na rozmaite choroby i dolegliwości.

Miód pitny – właściwości, rodzaje oraz przepis

Marta Gzyl ponad miesiąc temu

Miód pitny to najstarszy napój alkoholowy w Europie środkowej oraz północnej. Znany był już za czasów Piastów i Jagiellonów. Spożywany głównie przez zamożną szlachtę. Miód pitny jest narodowym polskim trunkiem, zarejestrowanym jako Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Poznajmy rodzaje miodów pitnych, ich właściwości oraz sposób na samodzielne przygotowanie.

Jak leczyć kaca alkoholowego

W pozbyciu się zespołu dnia następnego najlepiej sprawdzają się napoje izotoniczne, które szybko nawadniają organizm. Najlepiej jednak go unikać i kontrolować ilość spożywanego alkoholu.

Alkoreksja – procenty zamiast jedzenia

Magdalena Mirta ponad miesiąc temu

Szczupła sylwetka ciągle jest w modzie, a sposobów by ją osiągnąć jest naprawdę wiele. Zarówno tych zdrowych np. zmiana nawyków żywieniowych i urozmaicenie diety, aktywność fizyczna, jak i szkodliwych, będącymi zaburzeniami w obrębie odżywiania, np. anoreksja czy bulimia. Wśród tych ostatnich pojawiają się także nowe odmiany jak: diabulimia, manoreksja i alkoreksja.

Alkohoreksja – przyczyny, objawy i leczenie

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Alkohoreksja jest mało znaną odmianą anoreksji, która przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie widnieje w klasyfikacji ICD-10, natomiast objawy schorzenia są specyficzne i charakterystyczne, toteż warto je poznać bliżej, by móc zareagować, gdy zauważymy niepokojące objawy wśród dzieci, znajomych czy przyjaciół.

Trzeźwy umysł w czasie upałów, czyli o spożywaniu alkoholu latem

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Słońce, plaża, wygodny leżak i …. zimne piwo w ręku. Brzmi znajomo? Niestety, taki obraz letniego wypoczynku jest często spotykanym widokiem. Czy picie alkoholu w czasie upałów jest dobrym sposobem na ugaszenie pragnienia? Jakie alkohole wybierać, kierując się zasadą „mniejszego zła”? Co powinniśmy jeść i pić, by spożywane „procenty” wywołały możliwie najmniejszy szkodliwy efekt na nasz organizm?

Alkohol a siłownia – mity

Wszystkie skutki picia alkoholu negatywnie wpływające na treningi siłowe niestety nie są mitem. Alkohol odwadnia organizm, powoduje spowolnienie reakcji i utrudnia produkcje testosteronu. Zatem nie polecamy leczyć kaca na siłowni.

Dieta na kaca, czyli co jeść dzień po imprezie

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Są takie wieczory, których nie da się zapomnieć. Są też takie, których wolelibyśmy nie pamiętać – po nich zwykle przychodzą dość nieprzyjemne poranki, a wraz z nimi tzw. syndrom dnia poprzedniego, szerzej znany jako kac. Jak przetrwać go w najmniej nieprzyjemny sposób? Co jeść, by jak najszybciej sobie z nim poradzić?

Do kolacji lampka czerwonego wina bądź jabłkowego cydru!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Oczywiście nie polecamy regularnie pić alkoholu, a jak już to w umiarze. Niektóre alkohole jednak mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu od czasu do czasu lampka czerwonego wina bądź jabłkowego cydru bardziej pomoże niż zaszkodzi!

Zioło niezbędne przy leczeniu skutków alkoholizmu

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Niewiele ludzi o tym mówi, lecz alkoholizm w Polsce jest poważnym problemem. Rzucenie tego zgubnego nałogu jest pierwszym i najważniejszym krokiem. Nie można jednak zapominać o rekonwalescencji, dzięki której możemy powrócić do pełni zdrowia.

L-karnityna a alkohol

Najlepiej zdecydować się, albo imprezujesz albo trenujesz. Alkohol i siłownia nie jest najlepszym połączeniem. Najnowsze badania wykazują jednak dobroczynny wpływ suplementacji l-karnityny na regenerację wątroby u osób nadużywających etanolu.

Piwo – używka która może leczyć lub niszczyć

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Piwo towarzyszy dość często zabawom i spotkaniom towarzyskim w gronie przyjaciół. Napój ten może służyć nie tylko relaksowi, ale także zdrowiu. Poznajcie właściwości lecznicze piwa!

Dieta w chorobie alkoholowej – zalecenia

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Choroba alkoholowa, alkoholizm, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa - te wszystkie określenia opisują jedno zaburzenie – utratę kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Jakie są jej skutki? Jak leczyć tę chorobę i jaka dieta będzie w tym pomocna?

Agresywne zachowanie po alkoholu – winne geny!

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Naukowcy z University of Helsinki przeprowadzili badania, z których wynika, że agresywne zachowanie po spożyciu alkoholu może być wynikiem mutacji genów. Badania przeprowadzone były na Finach, wśród których wspomnianą mutację posiada ponad 100 tysięcy osób.

Skutki stosowania używek przez kobiety w ciąży

Marta Gzyl ponad miesiąc temu

Poważnym problemem jest stosowanie używek w ciąży. Niesie to ze sobą groźne skutki dla prawidłowego przebiegu ciąży, rozwoju płodu, noworodka i dziecka w jego dalszych latach życia.

Wpływ diety na raka jelita grubego

Aneta Pietrzak ponad miesiąc temu

W Polsce i na świecie choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów. Częstotliwość zachorowalności na nowotwór jelita grubego dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn.

Piwo – podział, gatunki i etapy produkcji

Klaudia Niemira ponad miesiąc temu

W polskiej historii o piwie po raz pierwszy wspomina się w piśmiennictwie z 1414 roku. Wydaje się jednak, że był to trunek który już przed tą datą solidnie zakorzenił się w polskiej kulturze i historii.

Kuchnia duńska – charakterystyka, tradycje, alkohole

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Kuchnia duńska nie posiada skomplikowanych i czasochłonnych potraw. Duńczycy kierują się zasadą, aby nic się nie zmarnowało. Niestety podróżujący po Dani wegetarianie mogą napotkać problemy w zaspokojeniu swojego głodu. Kraj ten obfituje raczej w dania mięsne i rybne.

Domowe alkohole – rozgrzewają i leczą

Bonavita.pl ponad miesiąc temu

Wśród domowych przetworów warto zwrócić uwagę również na domowe alkohole. Nie tylko dobrze smakują i rozgrzewają, ale również posiadają wiele cennych właściwości leczniczych.

Dna moczanowa – objawy, przyczyny, leczenie i dieta

Marta Konował ponad miesiąc temu

Dna moczanowa to choroba, która dotyka mężczyzn w średnim wieku i kobiety po menopauzie. Można z nią jednak skutecznie walczyć odpowiednią dietą i zmianą stylu życia.

7 najczęściej fałszowanych produktów spożywczych

Paulina Michalak ponad miesiąc temu

Konsumując żywność nigdy nie mamy pewności, czy aby na pewno skład jest zgodny z deklarowanym na opakowaniu. Jak oszukują producenci żywności i o czym powinniśmy wiedzieć nabywając te produkty?

7 produktów groźnych dla Twojej wątroby

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Chcesz cieszyć się zdrową i dobrze funkcjonującą wątrobą uważaj na te produkty!