Jesteś na:

Stłuszczenie wątroby – leczenie i objawy choroby występującej nie tylko u alkoholików!

16 18 20

Niebezpiecznie kojarzona z chorobą alkoholików może dotyczyć każdego, kto zmaga się z nadwagą lub przyjmuje leki hormonalne. Polega na odkładaniu się tłuszczów w komórkach wątroby.

U osób nadużywających alkoholu stłuszczenie wątroby określane jest jako alkoholowe stłuszczenie wątroby. Natomiast, u osób które rzadko lub w ogóle nie piją alkoholu, dla rozróżnienia, wprowadzono nazwę niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Oprócz otyłości, za przyczynę choroby uważa się czynniki genetyczne, niewłaściwy tryb życia, zaburzenia hormonalne czy nadużywanie leków.Stłuszczenie wątroby – objawy

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby, podobnie jak to spowodowane nadużywaniem alkoholu, zwykle przebiega bezobjawowo. Niekiedy w obu przypadkach mogą pojawić się:

 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • złe samopoczucie,
 • hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby oraz związany z tym dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym,
 • splenomegalia, czyli powiększenie śledziony (stosunkowo rzadko).

Stłuszczenie wątroby – leczenie

Dobrą wiadomością dla osób cierpiących na NAFLD jest to, że choroba ta jest uleczalna. Jedynym i podstawowym warunkiem jest zmiana trybu życia. Stłuszczenie wątroby, to choroba, której nie leczy się lekami. W swój rozkład dnia należy wpleść aktywność fizyczną, a także zmienić jadłospis wprowadzając zdrowe i pełnowartościowe produkty.

 • Dieta powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Węglowodany należy dostarczyć w postaci drobnych i średnioziarnistych kasz, płatków błyskawicznych, jasnego pieczywa, biszkoptów, sucharów drożdżowych, drobnych makaronów i gotowanych ziemniaków w postaci puree.
 • Źródłem białka powinny być przede wszystkim produkty mleczne, głównie w postaci naturalnych napojów fermentowanych, takich jak: kefir, jogurt, maślanka czy mleko zsiadłe o zawartości 1–2% tłuszczu oraz jaja, chude sery twarogowe, chude gatunki mięs i ryb, najlepiej w postaci gotowanej, duszonej na wodzie i ewentualnie pieczone bez dodatku tłuszczu. Owoce najlepiej podawać w formie gotowanej lub pieczonej.
 • W stłuszczeniu wątroby poleca się spożywać głównie tłuszcze roślinne wysokiej klasy np. olej słonecznikowy, sojowy, arachidowy, oliwa z oliwek. W menu chorego może znaleźć się także masło, niewskazane są natomiast margaryny, a także smalec, mięso wieprzowe oraz sery żółte i topione.
 • Niezbyt dobre jest także dodawanie do zup kwaśnej śmietany i zasmażek, a także grzybów. Zupy powinny być przyrządzane na bazie wywarów z mięsa chudego.
 • Osoba cierpiąca na stłuszczenie wątroby powinna unikać picia zimnych napojów, bo niska temperatura jest powodem skurczu naczyń krwionośnych w jelitach, a to z kolei zmniejsza wydzielanie żółci.
 • Wskazane jest stosowanie ziół zamiast soli. Wpływają one dobrze na wątrobę i wspomagają jej pracę (np. tymianek, majeranek, estragon, szafran, rozmaryn, oregano oraz kminek).
 • Warto jeść karczochy, bo pobudzają one wydzielanie żółci i pić herbatki ziołowe z ostropestu, ponieważ silnie odtruwa wątrobę.

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, na którą mamy wpływ i możemy się z niej skutecznie wyleczyć, jeśli tylko zmienimy tryb życia na bardziej aktywny i wprowadzimy do codziennego jadłospisu zdrowe i niesmażone potrawy. Warto głównie sięgać po produkty wysokiej jakości i świeże lub gotowane, duszone, pieczone w folii lub naczyniu żaroodpornym, czyli przyrządzone lekkostrawnie.

Główną zasadą jest bezwględny zakaz smażenia mięs i innych produktów, ponieważ ma to niezwykle negatywny wpływ na wątrobę. Należy unikać słodyczy, białej mąki i produktów z niej wytworzonych. Niekorzystne są także ostre przyprawy – chili, curry, ocet, musztarda oraz produkty, które zawierają dużo konserwantów i innych sztucznych dodatków. Jeść należy powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. To bardzo służy wątrobie i pomoże w szybszej rekonwalescencji.

Oceń
Stłuszczenie wątroby – leczenie i objawy choroby występującej nie tylko u alkoholików! - 6.2/10. Oddano 76 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?