Jesteś na:

Sauna parowa ma zróżnicowane działanie lecznicze, ale to nie jedyne jej zalety

16 18 20

Sauna jest coraz popularniejsza w Polsce. Dostęp do niej oferuje prawie każdy klub fitness oraz pływalnia. Możemy wyróżnić kilka rodzajów saun, oprócz parowej znane są również sauny suche, solne, mokre, infrared (sauny na podczerwień). Każda z nich posiada inne właściwości. W tym artykule skupię się jednak na saunie parowej.

Sauna parowa

Sauna parowa inaczej nazywana jest łaźnią rzymską. Wilgotność, jaką osiąga  to 100%, jednak temperatura utrzymywana jest w granicy od 40oC50oC.  Pamiętajmy jednak, że łączny dzienny czas przebywania w saunie, nie powinien przekroczyć 30 minut. Z sauny parowej należy korzystać nie więcej niż 3 razy w tygodniu, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Sauna parowa – zalety

Gorąca para, która unosi się w saunie parowej, sprzyja odprężeniu całego ciała. Możemy się w niej zrelaksować po dniu ciężkiej i stresującej pracy. Temperatura w niej nie jest, aż tak wysoka, jak w przypadku innych rodzajów saun. Dzięki temu korzystanie z niej przez osoby nieznoszące gorąca jest przyjemniejsze i nie powoduje duszności. Możemy również spędzić w saunie parowej więcej czasu (do 15 minut) niż np. w saunie suchej.

Sauna parowa – działanie

Sauna parowa posiada wiele właściwości również leczniczych. Korzystając z niej regularnie możemy zwiększyć swoją odporność na choroby. Jest to spowodowane zmianami temperatury, do jakich dochodzi podczas przerwy w kąpieli parowej. Temperatura panująca w saunie parowej sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a niska temperatura podczas schładzania ciała, czyli podczas przerwy, powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. W ten sposób hartujemy swój organizm. Sauna parowa polecana jest również osobom stosującym diety odchudzające, ponieważ przyspiesza trawienie. Po kilkukrotnym zażyciu kąpieli parowej, możemy zauważyć większą elastyczność i jędrność naszej skóry. Dzięki temu naniesione po kąpieli w saunie kremy czy balsamy, lepiej wchłaniają się w skórę. Korzystanie z sauny parowej ma także duży wpływ na nasze samopoczucie. Nasz organizm pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza endorfiny (hormony szczęścia).

Sauna parowa, posiada wiele właściwości upiększających oraz zdrowotnych. Jednak pamiętajmy o tym, że osoby z problemami zdrowotnymi nie powinny z niej korzystać. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny parowej jest: niewydolność oddechowa, choroba wrzodowa, trądzik, grzybica. Kobiety w ciąży czy w okresie menstruacji również powinny jej unikać. Pamiętajmy, aby z sauny parowej korzystać z umiarem, wówczas kąpiele w niej przyniosą nam same korzyści.

Kup dietę już teraz !
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Oceń
Sauna parowa ma zróżnicowane działanie lecznicze, ale to nie jedyne jej zalety - 7.0/10. Oddano 774 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

  • Kargol Władyslaw 22.12.2017, 7:20

    Korzystam od ok. 2miesięcy z sauny suchej temp.ok.80,oo, wilgotność ok.5%.Siedzę w niej ok.20 minut bo dopiero po tym czasie widzę krople na skórze, a drugi raz po przerwie ok.15 minut.Zauważyłem znaczną poprawę cery na twarzy, brak też oznak astmy tzw.wysiłkowej.Spadła też nieco waga.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?