Ryż brązowy

Kalorie: 322 kcal Białko: 7.1 kcal Tłuszcze: 1.9 kcal Węglowodany: 68.1 kcal

Brązowy ryż uznawany jest za zdrowszy odpowiednik ryżu białego. Nic w tym dziwnego – ma o wiele więcej właściwości prozdrowotnych niż całkowicie oczyszczone, białe ziarno. Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów żywnościowych na całym świecie. Aż połowa populacji mieszkańców naszej planety żywi się ryżem codziennie. Jest to też jedna z najstarszych roślin uprawnych – w Chinach ryż uprawiano już ponad dziewięć tysięcy lat temu i uprawiany jest on tam do tej pory. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Chińczycy są dość zdrowym narodem, warto korzystać z ich zdobyczy kulinarnych i stosować ryż brązowy w codziennej kuchni.

Czym się różni ryż brązowy od tego, który jest nam najbardziej znany? W procesie jego produkcji usuwa się wyłącznie najbardziej zewnętrzną i niejadalną warstwę, a reszta ryżowej łuski pozostaje. W efekcie ryż jest nieco ciemniejszy i twardszy po przygotowaniu, ale pociąga to za sobą mnóstwo właściwości zdrowotnych.

Ryż brązowy – właściwości

Ryż brązowy najwięcej substancji odżywczych kryje w swojej łusce. Zawiera ona przede wszystkim dużo błonnika, który oczyszcza przewód pokarmowy ze złogów i toksyn, pęcznieje w żołądku i na długo zapewnia uczucie sytości. Wpływa też na obniżenie poziomu ciśnienia krwi oraz złego cholesterolu LDL. Ryż brązowy polecany jest osobom na diecie odchudzającej, gdyż zawiera mnóstwo węglowodanów złożonych, które są o wiele dłużej rozkładane w organizmie niż węglowodany proste z ryżu białego, a to oznacza, że na dłużej zapewniają uczucie sytości.

Ale to nie wszystko – węglowodany złożone nie powodują gwałtownych wyrzutów insuliny we krwi, dzięki czemu nie doprowadzają do powstania uczucia głodu. Stabilizacja poziomu cukru we krwi ma jeszcze jedną zaletę – ryż brązowy mogą bez obaw spożywać osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i uwalnia glukozę powoli, nie powodując jej skoków w organizmie. W medycynie wschodniej od stuleci jest stosowany jako skuteczny środek leczniczy dla cukrzyków.

Brązowy ryż jest też doskonałym źródłem witamin i minerałów. Zawiera witaminę B6, E i K, kwas foliowy, tiaminę, niacynę i kwas pantotenowy. Spośród pierwiastków najwięcej jest w brązowym ryżu magnezu, wapnia, fosforu, potasu, miedzi, manganu, cynku i selenu. Taki kompleks witamin i minerałów dostarcza organizmowi większość niezbędnych dla niego substancji. Brązowy ryż to doskonały produkt dla osób, które są na diecie odchudzającej. Z jednej strony, ułatwia trzymanie się diety, gdyż opóźnia pojawienie się uczucia głodu, a z drugiej strony – dostarcza mnóstwo witamin i minerałów, które podczas restrykcyjnej diety dostarczane są w niepełnej ilości.

Ryż brązowy zastosowanie

Brązowy ryż doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie używamy ryżu białego. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga on nieco dłuższej obróbki termicznej niż zwykły ryż – w przeciwnym razie może być trochę za twardy. Ryż brązowy doskonale sprawdza się w sałatkach, w towarzystwie mięsa czy aromatycznych sosów. Jest świetnym zamiennikiem dla ziemniaków oraz białego ryżu czy makaronu – osoby, które dbają o zdrowe i świadome odżywianie zdecydowanie powinny korzystać z jego wartości smakowych i odżywczych jak najczęściej. Brązowy ryż świetnie smakuje także w wersji słodkiej – można podawać go z owocami czy bakaliami. Taki słodki deser czy przekąska nie tylko na dłużej zapewni uczucie sytości, ale też nie spowoduje nadmiernego przybierania na wadze.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł