Pomidory z puszki

Pomidory są wartościowymi warzywami, które powinny znaleźć się w diecie każdej osoby. Niestety w okresie zimowym lub późno jesiennym dostępne w sklepach pomidory są sprowadzane z krajów europejskich, a ich smak nie jest satysfakcjonujący dla większości konsumentów. W takich sytuacjach warto sięgać po pomidorowe przetwory, m.in. pomidory z puszki.

Produkcja pomidorów z puszki opiera się na obraniu warzywa ze zbędnej skórki, rozdrobnieniu do pożądanej wielkości, obgotowaniu i zapasteryzowaniu, czyli krótkotrwałym zagotowaniu zamkniętej puszki w temperaturze powyżej 72 st. i jednocześnie niższej niż 100 st. C. W dobrej jakości przetworze nie powinna  znaleźć się żadna substancja konserwująca, gdyż proces pasteryzacji zapewnia czystość biologiczną produktu. Dostępne są pomidory z puszki krojone, w całości lub z przyprawami ziołowymi, czosnkiem.

Właściwości pomidorów z puszki – witaminy i składniki mineralne

Pomidory oraz przetwory pomidorowe są źródłem witamin oraz składników odżywczych. Zalecane są w profilaktyce chorób nowotworowych, ponieważ charakteryzują się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym. Zawierają dużą dawkę likopenu oraz beta-karotenu, czyli antyutleniaczy, których rola opiera się na niwelowaniu nadmiaru szkodliwych dla organizmu reaktywnych form tlenu, które powstają w procesach metabolicznych. Udowodniono, że zawartość likopenu w przetworach pomidorowych nie maleje, a zwiększa się w wyniku obróbki termicznej, stąd łatwo wywnioskować, że świeże pomidory dostarczają mniej tego składnika niż sok, przecier czy też pomidory z puszki. Warto dodać, że likopen lepiej wchłania się do organizmu w towarzystwie oliwy z oliwek, dlatego przygotowując potrawy z pomidorów z puszki, warto jako tłuszcz wykorzystać właśnie oliwę.

W pomidorach z puszki znajduje się, podobnie jak w świeżych pomidorach, spora ilość potasu, który wpływa korzystnie na gospodarkę wodno-elektrolitową, warunkuje prawidłową kurczliwość mięśni oraz obniża ciśnienie krwi. W pomidorach gotowanych znajduje się ponadto fosfor, który wzmacnia kości oraz żelazo, którego odpowiednia podaż w diecie zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju anemii. Do pomidorów z puszki nie należy dodawać dużo soli, ponieważ w procesie ich wytwarzania zostaje ona dodana, w celu zwiększenia trwałości produktu. Nadmiar soli w diecie jest niekorzystny, gdyż sód zatrzymuje wodę w organizmie, co powoduje obrzęki, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, co z kolei sprzyja chorobom serca oraz rozwojowi nadciśnienia.

W wyniku gotowania w pomidorach z puszki znajduje się znacznie mniej witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy A niż w świeżych pomidorach, ponieważ w trakcie obróbki termicznej dochodzi do rozpadu wrażliwych na wysokie temperatury witamin.

Kalorie – ile kalorii mają pomidory z puszki?

100 g pomidorów z puszki dostarcza ok. 23 kcal, z czego 4 g węglowodanów oraz 1,3 g białka.

Pomidory z puszki – zastosowanie

Pomidory z puszki świetnie sprawdzają się w kryzysowych sytuacjach. Przygotujesz z nich szybką zupę pomidorową oraz pomidorowy sos do makaronu lub ryżu. Gdy masz więcej czasu możesz wykorzystać je do przygotowania smacznego domowego sosu do pizzy, keczupu, potraw meksykańskiej (chili con carne) oraz dań kuchni włoskiej z makaronem.

Pomidory z puszki stanowią lepsze źródło likopenu, czyli substancji o silnych właściwościach antynowotworowych. Warto zwrócić uwagę na zawartość sodu w produkcie, gdyż w wersjach doprawianych ziołami lub czosnkiem może być go znacznie więcej niż w produkcie bez dodatków aromatycznych, które samodzielnie możemy dodać.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł