Pieprz czarny

Pieprz czarny to jedna z najbardziej rozpowszechnionych przypraw na świecie. Stosowany jest w celu nadania ostrości i wyrazistości daniom. Należy do rodziny pieprzowatych. Jest to krzew pnący. Owoce, z których wytwarzany jest pieprz, zbiera się dopiero po okresie trzech lat. Wywodzi się on z Indii, ale obecnie jego uprawy obejmują kraje strefy tropikalnej. W celach przyprawowych wykorzystuje się ziarna w całości, a także zgniecione i zmielone.

Właściwości odżywcze pieprzu czarnego – witaminy i minerały

Za aromat i zapach pieprzu odpowiadają olejki eteryczne, natomiast ostrości nadaje tej przyprawie piperyna. Podstawową funkcją piperyny jest zwiększenie wchłaniania selenu, witaminy B i beta-karotenu. Ułatwia ona także absorpcję koenzymu Q10 oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ułatwiając trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.

Pieprz czarny ma działanie rozkurczowe, dzięki czemu obniża ciśnienie tętnicze, umożliwiając właściwe dotlenienie tkanek. Pieprz wzmacnia korzystne działanie zdrowotne innych leków i substancji ziołowych. Czarny, dojrzały pieprz ma udowodnione działanie poprawiające sprawność umysłu i koncentrację. Może mieć on wpływ na obniżenie poziomu stresu. Wspomagająco stosuje się go przy objawach depresji. Olejek pieprzowy to znakomity lek pomagający przy objawach przeziębienia i grypy. Działa on napotnie i intensywnie rozgrzewa, dzięki czemu ułatwia łatwiejsze pozbycie się infekcji.

Pieprz wpływa na pobudzenie apetytu. W 2012 roku naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opublikowali wyniki badań, zgodnie z którymi piperyna przyczynia się do szybszego procesu spalania tkanki tłuszczowej. Znajduje się ona w wierzchniej warstwie ziarenka. Koncerny farmaceutyczne są w stanie oddzielić ją od innych części pieprzu, dzięki czemu używa się jej do przygotowywania preparatów wspomagających odchudzanie. Piperyna wpływa na podniesienie temperatury ciała, a co za tym idzie – przyspiesza metabolizm organizmu.

Zastosowanie pieprzu czarnego

Pieprz to popularna przyprawa, występująca w różnych odmianach. Pieprz czarny najczęściej pojawia się na polskich stołach. Warto kupować produkt niezmielony, w całych ziarnach. Świeżo zmielony pieprz ma głębszy aromat i wykazuje większą ostrość. Trzymać go trzeba w szczelnym opakowaniu, by nie utracił swojego aromatu.

Pieprz stosować można w formie miejscowego okładu. Ma on działanie miejscowo znieczulające, ale jednocześnie wpływa na pojawienie się zaczerwienień i przebarwień na skórze, dlatego nie wolno trzymać go zbyt długo. Olejek pieprzowy uzyskiwany z wyciągu z tej rośliny, można wsmarowywać w bolące stawy. Łagodzi on stany zapalne, a także przyniesie ulgę chorym na schorzenia reumatyczne. Liście pieprzu mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Dawniej używano ich w sposób podobny do antybiotyku.

Czarny pieprz wykorzystywany jest w rolnictwie jako naturalny pestycyd. Jest to środek owado- i insektobójczy, w naturalny sposób odganiający niechcianych gości.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł