Orzechy włoskie

Kalorie: 645 kcal Białko: 16 kcal Tłuszcze: 60.3 kcal Węglowodany: 11.5 kcal

Orzech włoski to gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Jako roślina dzika występuje na terytorium Bałkanów, południowo-wschodniej Europy, a także w Azji środkowej i wschodniej. W Polsce jego na wpół dzikie uprawy są bardzo częste. Owoce tego drzewo to orzechy w twardy skorupkach.

Właściwości odżywcze orzechów włoskich – witaminy i minerały

Orzechy włoskie to produkt kaloryczny, który zawiera w składzie wiele tłuszczów. Jednocześnie są to tłuszcze bardzo zdrowe, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wspierające obniżenie poziomu frakcji LDL cholesterolu we krwi. Już trzy orzechy są w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

Orzechy włoskie zawierają L-argininę, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiegają pojawieniu się chorób wieńcowych. Kwasy tłuszczowe nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ale także mają działanie przeciwzakrzepowe. Kwas elagowy zawarty w orzechach podnosi odporność, zapobiegając pojawieniu się nowotworów, ponieważ wiąże substancje rakotwórcze. Także sterole roślinne zawarte w orzechach włoskich poprawiają stan układu krążenia. Zawartość koenzymu Q10 wspomaga nie tylko zdrowie, ale także służy się pięknemu wyglądowi.

Wysoka zawartość fosforu to skuteczny środek wspomagający pracę mózgu. Orzechy włoskie przydadzą się w codziennej diecie uczniów oraz kobiet w ciąży. Posiadają bowiem całe spektrum witamin z grupy B, w tym kwas foliowy, który wpływa na rozwój płodu i zapobiega wadom rozwojowym.

Orzechy włoskie zawierają dużo garbników, a także związków antybakteryjnych. Dzięki dużej ilości cynku w składzie, orzechy włoskie poprawiają wygląd skóry, eliminując zaczerwienienia wywoływane przez drobne stany zapalne.

Kalorie – ile kalorii mają orzechy włoskie?

100 g orzechów włoskich bez skorupki dostarcza 665 kcal. Ponadto zawierają 16 g białka, 60,3 g tłuszczów, 18 g węglowodanów i 6,5 g błonnika.

Zastosowanie orzechów włoskich

Orzechy włoskie najlepiej kupować w formie niełupanej. Wówczas stanowią bardzo zdrową przekąskę. To także dodatek do wielu potraw, przede wszystkim deserów. Tradycyjnie orzechy włoskie są wykorzystywane do przygotowywania potraw bożonarodzeniowych. Pasują do serów i owoców. Mogą być również stosowane do dań mięsnych. Z orzechów włoskich wytłacza się olej, o bardzo cennych właściwościach, który można dodawać do sałatek i innych potraw na zimno.

Orzech włoski ma liczne zastosowania w kosmetyce. Z jego liści tworzy się napar, który łagodzi objawy nadmiernego pocenia się zwłaszcza stóp i dłoni. Zielone, niedojrzałe owoce służą jako element soku, który barwi włosy na kasztanowo. Juglon, który występuje w tych orzechach, to naturalny barwnik, który nadaje skórze delikatnie brązowy odcień, przypominający opaleniznę. Liście orzecha włoskiego eliminują żylaki.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł