Jesteś na:

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy, przyczyny i leczenie

16 18 20

Zapalenie żołądka może rozwijać się miesiącami, nie dając charakterystycznych objawów. Przysparza wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a niekiedy dopiero krwawienie z przewodu pokarmowego, skłania do wizyty w gabinecie lekarskim.

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane jest przez ubytek w ścianie narządu, który z czasem powiększa się, a stan zapalny postępuje dając objawy podobne do choroby wrzodowej.

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane nadżerką, powodowane jest płaskim ubytkiem w błonie śluzowej żołądka. Podobnie jak w chorobie wrzodowej, której ubytek w błonie sięga głębszych warstw, pojawia się ból w nadbrzuszu, pieczenie oraz zgaga. Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka może postępować, prowadząc do groźnych dla zdrowia powikłań.

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy

Objawy powodowane przez nadżerkę w błonie śluzowej żołądka nie są charakterystyczne. Ból w nadbrzuszu, nasilający się nad ranem zazwyczaj na czczo (powodowany drażnieniem błon śluzowych kwasem solnym, ulgę przynosi zwykle zjedzenie śniadania lub wypicie szklanki napoju), uczucie pieczenia za mostkiem, zgaga, mdłości, wymioty, a nawet krwawienie, można przypisać także innym dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Często objawy pojawiają się nagle, z dużym nasileniem.

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny

Nadżerka często mylona jest z wrzodami. Różni się od tych ostatnich głębokością ubytku w błonie śluzowej, mianowicie dotyczy tylko jej powierzchniowych warstw. Często też przebiega łagodniej od choroby wrzodowej. O najlepszych sposobach na leczenie wrzodów żołądka dowiesz się w artykule: Wrzody żołądka – objawy, skuteczne leczenie i najlepsza dieta!

Najczęstszą przyczyną powstania nadżerki są infekcje bakteryjne. Groźna dla błony śluzowej jest bakteria Helicobacter pyroli, która wywołuje zapalenie.

Inna przyczyną mogą być toksyczne substancje, drażniące błonę śluzową i powodujące stan zapalny. Zaliczamy do nich m.in. alkohol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (szczególnie popularną aspiryna).

Niekiedy przyczyną mogą być czynniki autoimmunologiczne. Organizm człowieka w takiej sytuacji, sam wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnej tkance.

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka – leczenie

W zależności od przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka, ustalane jest odpowiednie leczenie.

Eradykacja (całkowite usunięcie) bakterii H. pylori jest podstawą leczenia w przypadku infekcji bakteryjnej. Najczęściej zaleca się 7-dniową kurację kombinacją antybiotyków oraz inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol).

Bardzo ważne w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka jest regularne stosowanie leków hamujących wydzielanie żołądkowe (wydzielanie żołądkowe kwasów znacząco podrażnia i zaostrza stan zapalny).

Ważna w leczeniu jest również odpowiednia dieta, lekka i łagodna. Powinno się zrezygnować z potraw ciężkostrawnych, tłustych, mocno przyprawionych, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego.

W przypadku krwawienia może być konieczna interwencja chirurgiczna, która zapobiegnie dalszym powikłaniom.

Zjawisko zapalenia błony śluzowej jest bardzo powszechne. Wcześnie rozpoznana i dobrze leczona choroba, jest w pełni wyleczalna, a dyskomfort i wszelkie dolegliwości związane ze stanem zapalnym żołądka, ustępują.

Kup dietę za 20zł

Sprzedaż online w kilka minut
Oceń
Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy, przyczyny i leczenie - 7.0/10. Oddano 1293 głosy.
Aleksandra Musiał
ponad miesiąc temu Ukończyła dietetykę na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biotechnologię ze specjalizacją analityka biotechnologiczna na Uniwersytecie Rolniczym.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?