Jesteś na:

Nadmierny apetyt u dzieci może być przyczyną groźnej choroby

16 18 20

Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, obserwuje się wzrost otyłości wśród dzieci. Jest to sytuacja alarmująca ze względu na młody wiek i nieustanny rozwój organizmu, którego procesy fizjologiczne mogą być zakłócone niekontrolowanym rozrostem tkanki tłuszczowej.

Nadmierny apetyt u dzieci może w prosty sposób prowadzić do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, nadwagi, a w końcu do otyłości. Jakie mogą być tego przyczyny?

Nadmierny apetyt u dzieci

Prawidłowym sygnałem do spożycia pokarmu jest głód. To on steruje apetytem i wysyła informację do mózgu. Ośrodkiem sterującym głodem i sytością jest podwzgórze. Niekiedy rodzice, obawiając się o prawidłowe żywienie dziecka, przekarmiają je, myśląc, że w ten sposób uchronią je przed chorobami.

Dzieci często są nagradzane jedzeniem lub gdy zaczynają być marudne, podajemy im małą przekąskę, by mogły się czymś zająć. W trakcie oglądania bajek, na spacerze, gdy się nudzą – nieświadomie uczymy dzieci jedzenia w stanach sytości, czyli wtedy, kiedy nie odczuwają fizjologicznej potrzeby jedzenia. W ten sposób, krok po kroku, rodzi się nadmierny apetyt, który niezaspokojony, wywołuje nierzadko histerię i płacz.

Jest to bardzo dużym błędem, gdyż takie zachowanie uczy dzieci nieprawidłowych nawyków, a nadmierny apetyt prowadzi do otyłości i związanych z nią wielu chorób.

Nadmierny apetyt u dzieci – przyczyny

Zwykle bywa tak, że zwiększonym apetytem odznaczają się dzieci z większą masą urodzeniową oraz te bardziej ruchliwe i żywiołowe. Jednak zdarza się, że dzieci całkiem przeciętne wykazują nadmierną chęć jedzenia. Zawsze należy obserwować dziecko i śledzić jego rozwój.

Gdy zauważamy, że masa ciała dziecka niepokojąco rośnie, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, gdyż nadmierna tkanka tłuszczowa nie tylko obciąża organizm, ale także może prowadzić do poważnych powikłań i zaburzeń w prawidłowym rozwoju.

Za regulację głodu i sytości odpowiedzialne są hormony grelina i leptyna. Zaburzenie osi hormonalnej powoduje przesyłanie nieprawidłowych informacji do mózgu, który mimo, iż jesteśmy po jedzeniu, otrzymuje informację o stanie głodu, więc skłania nas do spożycia posiłku. Tak zaburzona gospodarka hormonalna może być przyczyną nadmiernego apetytu.

Także stres odgrywa istotną rolę w regulacji głodu i sytości. Kiedy dziecko jest poddawane czynnikom stresującym, nie czuje się komfortowo, często się denerwuje lub przeżywa silne, negatywne emocje – może pojawić się problem z nadmiernym apetytem. Dzieci w ten sposób rekompensują sobie sytuacje stresowe i łagodzą lęk.

Nadmierny apetyt niekiedy może być przyczyną poważnej choroby genetycznej: zespołu Pradera – Williego. Do objawów tej choroby należą:

  • nadmierny apetyt
  • brak odruchu ssania, trudności w karmieniu
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego
  • niski wzrost
  • zmiany zachowania
  • hipogonadyzm u obu płci

Zaburzenia odżywiania już na wczesnym etapie rozwoju mogą mieć poważne skutki. Nie tylko w postaci otyłości, ale także poprzez nieprawidłowy rozwój dziecka. Nadmierny apetyt może być sygnałem poważnej przyczyny, która go powoduje. Nie należy tego faktu bagatelizować. Najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza, który wykluczy chorobowe podłoże zaburzenia.

Oceń
Nadmierny apetyt u dzieci może być przyczyną groźnej choroby - 7.0/10. Oddano 218 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?