Jesteś na:

Nadmierny apetyt u dzieci może być przyczyną groźnej choroby

16 18 20

Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, obserwuje się wzrost otyłości wśród dzieci. Jest to sytuacja alarmująca ze względu na młody wiek i nieustanny rozwój organizmu, którego procesy fizjologiczne mogą być zakłócone niekontrolowanym rozrostem tkanki tłuszczowej.

Nadmierny apetyt u dzieci może w prosty sposób prowadzić do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, nadwagi, a w końcu do otyłości. Jakie mogą być tego przyczyny?

Nadmierny apetyt u dzieci

Prawidłowym sygnałem do spożycia pokarmu jest głód. To on steruje apetytem i wysyła informację do mózgu. Ośrodkiem sterującym głodem i sytością jest podwzgórze. Niekiedy rodzice, obawiając się o prawidłowe żywienie dziecka, przekarmiają je, myśląc, że w ten sposób uchronią je przed chorobami.

Dzieci często są nagradzane jedzeniem lub gdy zaczynają być marudne, podajemy im małą przekąskę, by mogły się czymś zająć. W trakcie oglądania bajek, na spacerze, gdy się nudzą – nieświadomie uczymy dzieci jedzenia w stanach sytości, czyli wtedy, kiedy nie odczuwają fizjologicznej potrzeby jedzenia. W ten sposób, krok po kroku, rodzi się nadmierny apetyt, który niezaspokojony, wywołuje nierzadko histerię i płacz.

Jest to bardzo dużym błędem, gdyż takie zachowanie uczy dzieci nieprawidłowych nawyków, a nadmierny apetyt prowadzi do otyłości i związanych z nią wielu chorób.

Nadmierny apetyt u dzieci – przyczyny

Zwykle bywa tak, że zwiększonym apetytem odznaczają się dzieci z większą masą urodzeniową oraz te bardziej ruchliwe i żywiołowe. Jednak zdarza się, że dzieci całkiem przeciętne wykazują nadmierną chęć jedzenia. Zawsze należy obserwować dziecko i śledzić jego rozwój.

Gdy zauważamy, że masa ciała dziecka niepokojąco rośnie, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, gdyż nadmierna tkanka tłuszczowa nie tylko obciąża organizm, ale także może prowadzić do poważnych powikłań i zaburzeń w prawidłowym rozwoju.

Za regulację głodu i sytości odpowiedzialne są hormony grelina i leptyna. Zaburzenie osi hormonalnej powoduje przesyłanie nieprawidłowych informacji do mózgu, który mimo, iż jesteśmy po jedzeniu, otrzymuje informację o stanie głodu, więc skłania nas do spożycia posiłku. Tak zaburzona gospodarka hormonalna może być przyczyną nadmiernego apetytu.

Także stres odgrywa istotną rolę w regulacji głodu i sytości. Kiedy dziecko jest poddawane czynnikom stresującym, nie czuje się komfortowo, często się denerwuje lub przeżywa silne, negatywne emocje – może pojawić się problem z nadmiernym apetytem. Dzieci w ten sposób rekompensują sobie sytuacje stresowe i łagodzą lęk.

Nadmierny apetyt niekiedy może być przyczyną poważnej choroby genetycznej: zespołu Pradera – Williego. Do objawów tej choroby należą:

  • nadmierny apetyt
  • brak odruchu ssania, trudności w karmieniu
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego
  • niski wzrost
  • zmiany zachowania
  • hipogonadyzm u obu płci

Zaburzenia odżywiania już na wczesnym etapie rozwoju mogą mieć poważne skutki. Nie tylko w postaci otyłości, ale także poprzez nieprawidłowy rozwój dziecka. Nadmierny apetyt może być sygnałem poważnej przyczyny, która go powoduje. Nie należy tego faktu bagatelizować. Najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza, który wykluczy chorobowe podłoże zaburzenia.

Kup dietę już teraz !
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !
Oceń
Nadmierny apetyt u dzieci może być przyczyną groźnej choroby - 7.0/10. Oddano 235 głosy.
Aleksandra Musiał
ponad miesiąc temu Ukończyła dietetykę na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biotechnologię ze specjalizacją analityka biotechnologiczna na Uniwersytecie Rolniczym.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?