Jesteś na:

Mnemotechniki sposobem na szybsze zapamiętywanie

16 18 20

Na co dzień dociera do nas bardzo dużo informacji, które chcielibyśmy zapamiętać, ale z racji różnych ograniczeń nie jesteśmy w stanie. Zapisujemy wówczas ważne dane na kartkach, lecz te zdarza nam się gubić. I tak, udajemy się do sklepu bez listy zakupów i nie pamiętamy co mieliśmy kupić. Istnieją jednak techniki, dzięki którym zapamiętywanie informacji może być czymś prostym i skutecznym. Warto znać niektóre metody niezależnie czy musimy utrwalić w pamięci listę zakupów, dane do egzaminu czy nowy numer telefonu.

Mnemotechniki

Mnemotechnikami określamy zespół działań umysłowych, które pozwalają na przyswojenie informacji w sposób trwały tak, by można było nią manipulować i sięgać w każdej chwili.  Określenie pochodzi od greckiego słowa mneme – pamięć i technikos – „wykonany zgodnie ze sztuką”. Łatwiej zapamiętujemy informacje, które wywołują w nas skojarzenia albo reakcje emocjonalne aniżeli suche fakty. Ponadto szybciej przyswajamy wiadomości pozytywne; żywe, kolorowe i bogate ilustracje. Kodowaniu danych sprzyjają także różne symbole, które są zakorzenione w naszej świadomości. W oparciu o te podstawową wiedzę tworzone są różnego rodzaju mnemotechniki.

Na efektywność mnemotechnik wpływają skojarzenia i wyobraźnia. Odpowiedzialna za nią jest prawa półkula, której domeną jest wyobraźnia, rytm, kolor, zmiana wielkości, relacje przestrzenne. Lewa półkula to przede wszystkim myślenie logiczne i funkcje werbalne. To ją używa się najczęściej podczas zapamiętywania słów, cyfr, myślenia logicznego i technicznego. Jednak by ją odciążyć od nieustannego powtarzania informacji warto spróbować innych metod na zapamiętywanie danych. Jest to możliwe, jeśli skorzysta się z atutów prawej półkuli.  

Rodzaje mnemotechnik

Mnemotechniki można podzielić ze względu na stopień trudności – na łatwe, które polegają na kategoryzacji podobnych elementów i trudne, w których wykorzystuje się wyobraźnię i kreatywność.

 • Grupowanie – polega na uporządkowaniu informacji według zasad, na przykład podobieństwa znaczeniowego. Z ciągu wyrazów: tablica, ocena, kapusta, nauczyciel, marchew, ogórek, ołówek, ziemniaki, buraki, dyrektor można wyodrębnić dwie kategorie: warzywa i szkoła.
 • Pałac pamięci – w terminologii naukowej znana jako metoda miejsc. Wykorzystuje się w niej wyobraźnię. Polega na kojarzeniu informacji z miejscami, które się zna, bo mija się je w drodze na uczelnię czy do pracy. Pomaga zapamiętać dużą ilość wiadomości w określonym porządku
 • Akronimy – inaczej skrótowce przydają się, gdy chcemy zapamiętać wiadomość składającą się z kilku lub kilkunastu słów. Naszym zadaniem jest stworzenie nowego słowa albo wyrażenia z pierwszych zgłosek lub liter innych wyrazów, które chcemy zapamiętać. Można wyróżnić te akronimy, które mają znaczenie, np. HOME (ang. dom), gdy musimy zapamiętać nazwy jezior Ameryki: Huron, Ontario, Michigan, Erie. I te – nieznaczące – np. KOSDKP – gdy uczymy się nazw okresu paleozoiku: kambr, ordowik, sylur, dewon, karbon, perm.
 • Metoda haków pamięciowych to tworzenie skojarzeń (haków) cyfr z obrazami przypominającymi kształtem te cyfry. I tak na przykład: 1 to świeca, 2 to łabędź, 3 to serce, 4 to krzesło, 5 – hak dźwigu, 6- wiśnia, 7 – kosa, 8 – bałwan, 9 – balon, 10 – rycerz z mieczem i tarczą. Skojarzenia te powinny być abstrakcyjne, wesołe o zabarwieniu pozytywnym i osobistym, gdyż te łatwiej pamiętamy.
 • Łańcuchowa metoda skojarzeń – kolejna technika, w której wykorzystuje się wyobraźnię i fantazję. Polega na stworzeniu historyjki lub opowiadania, na które składa się ciąg skojarzeń z wyrazów do zapamiętania. Podczas jej tworzenia ważne jest poczucie humoru, absurdalność, przesada.

Mnemotechniki dla dzieci

Dzieci również mogą korzystać z mnemotechnik już od najmłodszych lat. Pozwoli to na rozwijanie wyobraźni, kreatywnego myślenia i podejścia do problemów. Wczesne zaimplementowanie w dzieciach tego typu sposobów do nauki przyspieszy i ułatwi ten proces. W późniejszej edukacji będą wiedziały, jak szybko i efektywnie się uczyć. Można zaproponować dzieciom takie techniki:

 • Piktogram, czyli ilustrowanie określonych informacji do zapamiętania, takich jak piosenki, bajki, wierszyki. Polega na tworzeniu przez uczniów rysunków, które oddają daną treść. W taki sposób mogą się uczyć znaków drogowych, bowiem do ich nazw muszą przygotować rysunkowe odpowiedniki.
 • Wierszyki/rymowanki, które opiera się o element żartu, ponieważ dzieci lepiej zapamiętują śmieszne wierszyki niż „suche” informacje. Tę technikę stosuje się podczas nauki ortografii. Przykładem jest zapamiętanie reguły pisowni „u””: Zapamiętaj zawsze tu, pisz otwarte zwykłe „u” w słowach: skuwka i zasuwka, gdyż wyjątkiem są te słówka. Mogą być stosowane także, gdy potrzeba zapamiętać konkretne dane: Jeden cztery dziewięć dwa, Kolumb lądy odkrywa  (1492r – odkrycie Ameryki)
 • Pantomima, w której wykorzystuje się ekspresję dzieci do uczenia się alfabetu czy cyfr. Za pomocą swojego ciała przedstawia się kolejno litery z alfabetu.
 • Mapa myśli przydatna jest u starszych dzieci i jej zadaniem jest uporządkowanie informacji. Na środku kartki umieszcza się słowo klucz, do którego dopisuje się w postaci haseł, rozgałęzień lub rysunków bardziej szczegółowe dane. Przydatna jest w nauce planet układu słonecznego, gdy dzieci mogą dopisywać do właściwych obrazków ich nazwy.

Mnemotechniki jako techniki zapamiętywania informacji świetnie sprawdzą się jako niecodzienne metody nauki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie czasu potrzebnego na zapamiętywanie danych. Wpływają także korzystnie na ilość zapamiętanego materiału i sprzyjają jego trwałości. Wykorzystuje się je podczas nauki języków obcych czy zapamiętywania długich ciągów informacji. Ułatwiają utrwalanie nowych danych i ich późniejsze odtworzenie. W życiu codziennym warto korzystać z mnemotechnik, ponieważ pozwalają na szybkie wydobywanie wiadomości i kojarzenie różnych faktów ze sobą. I co najważniejsze: wpływają korzystnie na obie półkule wykorzystywane podczas kodowania danych. Dzięki takiej gimnastyce nasz mózg dłużej pozostaje sprawny i bardziej wydajny.

 

Sprawdź ile kalorii dziennie spalasz

Oblicz

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Mnemotechniki sposobem na szybsze zapamiętywanie - 4.6/5. Oddano 37 głosy.
Autor artykułu:
, Psycholog i pasjonatka zdrowego stylu życia.

Opinie

 • Janczasta 11.02.2017, 5:49

  Jeśli lubicie mnemotechniki, to pewnie też spodobają wam się takie rzeczy jak synchronizacje półkul mózgowych do nauki. Polecam sobie przetestować.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone