Limonka

Kalorie: 30 kcal Białko: 0.7 kcal Tłuszcze: 0.2 kcal Węglowodany: 10.5 kcal

Limonka to owoc drzewa o tej samej nazwie. To bliski kuzyn cytryny, różniący się od niej kolorem skórki. Pochodzi z Azji południowo-wschodniej, ale obecnie jest to popularna roślina w wielu rejonach świata. Drzewa limonki należą do rodziny rutowatych. Dorastają do wysokości około pięciu metrów. Swoje owoce rodzą one przez cały rok. Najlepiej uprawia się je w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Największymi producentami limonki na świecie są Chiny, Indie, Meksyk, Argentyna i Brazylia.

Właściwości odżywcze limonki – witaminy i minerały

Owoce limonki to bogate źródło witaminy C. Oprócz niej w tym zielonym produkcie znajdują się inne witaminy, chociaż w niewielkiej ilości. Wymienić można witaminy z grupy B. Także zawartość składników  mineralnych nie jest szczególnie duża. Jest to przede wszystkim miedź, żelazo oraz wapń.

W limonkach odnaleźć można spore zasoby bioflawonoidów, które wpływają na pracę układu odpornościowego. Dzięki nim stosowana zewnętrznie limonka wpływa na redukcję przebarwień oraz zmiękcza naskórek. Limonki mają działanie alkalizujące. To znaczy, że odkwaszają one organizm. Pomagają utrzymać także równowagę kwasowo-zasadową. Bioflawonoidy mają działanie antyoksydacyjne.

Cytrusy, do których zalicza się limonka, powinno się stosować zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy łatwo o przeziębienie i grypę. Sok z limonki łagodzi stany zapalne.

Limonen to organiczny związek chemiczny, charakterystyczny dla limonki. Wykazuje on właściwości przeciwdziałające rozwojowi nowotworów, a także wpływa na zwiększenie się ilości enzymów, które w organizmie wspomagają usuwanie zbędnych substancji powodujących rozwój nowotworów. Składnik ten powoduje wytworzenie się specjalnego dla cytryn i limonek, orzeźwiającego zapachu.

Kalorie – ile kalorii ma limonka?

100 g limonki dostarcza 30 kcal. Ponadto zawierają 0,7 g białka, 0,2 g tłuszczów, 10,5 g węglowodanów i 2,8 g błonnika.

Zastosowanie limonki

Limonka w kuchni ma podobne zastosowanie jak cytryna. Jest ona jednak nieco bardziej kwaśna. Szczególnie chętnie wykorzystywana jest w celu przygotowania deserów, a także jako składników koktajli. To owoc ceniony przez barmanów, dodający alkoholowym drinkom nieco kwasowości. Limonki mają działanie orzeźwiające, dlatego warto sięgać po nie latem. Pasuje również do dań obiadowych, na przykład jako element dressingu sałatkowego. Dobrze dodać ją do pieczonej lub grillowanej ryby.

By w prawidłowy sposób oczyścić organizm z toksyn, zaleca się picie na czczo szklanki wody z sokiem wyciśniętym z całej limonki. Taki napój dodaje energii i pozwala pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii z głębi organizmu. Wpływa on na przykład na poprawę wyglądu skóry.

Limonka jest produktem wykorzystywanym chętnie w kosmetyce. W wersji sproszkowanej sok ten dodawany jest do preparatów o działaniu rozjaśniającym. Limonka wykorzystywana jest również jako olejek zapachowy stosowany w preparatach upiększających. Zmęczonym stopom ulgę przyniesie wymoczenie ich w wodzie z dodatkiem soku z limonek.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł