Jesteś na:

Kuracja cytrynowa Tombaka    

16 18 20

Michał Tombak twórca kuracji cytrynowej zaleca jej stosowanie w licznych jednostkach chorobowych. W kuracji leczniczej należy wypijać sok z 200 cytryn. Metoda ta przez wielu uznana została za kontrowersyjną, niezaprzeczalny jest jednak fakt, iż świeżo wyciśnięty sok z cytryny stanowi bogate źródło witamin i minerałów.

Kuracja cytrynowa to nic innego jak metoda oczyszczania organizm z zalegających złogów, toksyn. Stosowana w celu usunięcia z organizmu kwasu moczowego. Najlepszym sposobem do uzyskania efektu oczyszczenia jest codzienne picie świeżego soku z cytryny. Posiada on właściwości oczyszczające ale jest również doskonałym środkiem profilaktycznym w przewlekłych infekcjach oraz bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Metoda przez wiele osób uznana została za kontrowersyjną ze względu na kwasowość soku z cytryny, przez innych z kolei zalecana w takich chorobach jak: kamica żółciowa, nerkowa, anemia, osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość oraz w chorobach wątroby.

Co to jest kuracja cytrynowa

Kuracja sokiem z cytryny to metoda dostarczająca organizmowi witamin i niezbędnych składników mineralnych, a dzięki działaniu kwasu cytrynowego pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn. Kwas cytrynowy wiąże się z wapniem tworząc sól, która po rozpuszczeniu pełni funkcję regulującą tkankę kostną, wpływa na przemianę materii. Kurację cytrynową stosuje się podczas osteoporozy, pelagry, choroby reumatycznej, czy też kamicach. Profilaktycznie używana również u osób otyłych, chorujących na cukrzycę oraz nadciśnienie. Ważne jest by pić sok świeżo wyciśnięty z cytryn o cienkiej skórce, zaraz po wyciśnięciu, ponieważ szybko ulega utlenieniu i neutralizacji działania. Metoda kontrowersyjna, a przez wielu badaczy uznana za skuteczną. Pomimo wyciąganych hipotez o jej negatywnym działaniu i wątpliwościach wywołanych kwasowością soku z cytryny, jak np. niebezpieczeństwie zakwaszenia organizmu i wpływu na powstawanie lub nasilenie wrzodów żołądka, okazuje się jednak, iż sok z cytryny nie drażni błony śluzowej żołądka. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny wypijany rano na czczo, 30 min przed posiłkiem zmniejsza uczucie głodu, wspomaga układ pokarmowy, zawiera również pektyny wspomagające odchudzanie.

Kuracja cytrynowa Tombaka

Kuracja cytrynowa zalecana przez Tombaka – jej twórcę, jest metodą oczyszczania organizmu z kwasu moczowego. Wyróżnia się kurację profilaktyczną i leczniczą.

Kuracja profilaktyczna polega na wypijaniu świeżego soku z 30 cytryn w ciągu 10 dni. W pierwszy dzień pić należy sok z 1 cytryny, w kolejne dni aż do dnia piątego zwiększa się spożycie o 1 cytrynę. Następnie od dnia szóstego do dziesiątego zmniejsza się porcję o 1 cytrynę na dzień, tj. w pierwszy i dziesiąty dzień wypija się sok z jednej cytryny, w drugi i dziewiąty z dwóch cytryn, itd. Kuracja dopuszcza rozcieńczenie soku wodą z ewentualnym dodatkiem miodu.

Kuracja cytrynowa Tombaka jest metodą oczyszczania organizmu z kwasu moczowego.

Kuracja cytrynowa Tombaka jest metodą oczyszczania organizmu z kwasu moczowego.

Kuracja lecznicza opiera się o większą ilość wypijanego świeżego soku z cytryny. Stosuje się ją w schemacie: w pierwszy i dwunasty dzień wypija się sok z 5 cytryn, w 2 i 11 dzień z 10 cytryn. W dzień 3 i 10 należy wypić sok z 15 cytryn, w 4 i 9 z 20, natomiast w dzień 5,6,7,8 sok z 25 cytryn. Stosowana w chronicznych chorobach takich jak kamica. Kuracja dwunastodniowa to łączne spożycie 200 cytryn.

Kuracja cytrynowa oczyszcza i dostarcza organizmowi witamin i składników mineralnych. Pełni funkcję regulującą układ pokarmowy. Kuracja oparta na codziennym spożywaniu soku z cytryny nie wymaga specjalnych warunków, stosowania diet, zaleceń. Kontrowersyjna jest metoda lecznicza Tombaka, która wskazuje na spożywanie 200 cytryn w przeciągu 12 dni. Kuracja cytrynowa to metoda profilaktyczna i wspomagająca funkcjonowanie organizmu. Uznana za skuteczną i bezpieczną nawet dla osób z chorobą wrzodową. Codzienne wypijanie na czczo wody z sokiem z cytryny zmniejsza uczucie głodu i reguluje przemianę materii.

Oceń
Kuracja cytrynowa Tombaka     - 6.4/10. Oddano 403 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

 • lekkozdegustowana 11.03.2016, 2:31

  Chyba większość z Nas wie, że cytryna ma odczyn zasadowy i alkaizuje organizm. (dziwi mnie, że autor o tym fakcie nie wspomniał) Jak można napisać w artykule o obawach dot. „kwasowości soku z cytryny” oraz „zakwaszenia organizmu” przez jej stosowanie?! Chyba tylko bardzo niedoinformowane osoby są w stanie mieć tak irracjonalne, nielogiczne obawy lub pomyśleć, że o odczynie ph świadczy smak..

  Odpowiedz
  • Monia 19.06.2016, 5:48

   Powszechnie krąży opinia na temat kwasowości cytryny. Sądzimy, że sok cytrynowy może zakwasić nasz organizm. Jest to jednak mylna opinia. Albowiem sok z cytryny jest kwaśny jedynie w naszej jamie ustnej. Sok cytrynowy powinniśmy pić podobnie jak sok z pomarańczy czy grejpfruta. Różni się on od tych drugich tylko tym, że ma kwaskowaty smak. Warto również nadmienić, że pH kwasów żołądkowych wynosi 1,5 – 2 pH, pH soku z cytryny wynosi około 2,4 pH, natomiast sprite czy 7up ma przeszło 3pH! Osoby, które chorują na katar bądź wrzody żołądka mogą wręcz odczuć korzystny skutek tejże kuracji.

   Odpowiedz
 • Maria 23.05.2016, 12:08

  cytryna może mieć objętościowo ilość soku w bardzo dużym zakresie ilościowym.Dlatego wskazane jest podanie nie ilości cytryn lecz ilości soku z cytryn np. w mililitrach

  Odpowiedz
 • sadowska, wiesława 16.01.2017, 8:44

  stosowałam kurację z 200 cytryn ponad 7 lat temu-miałam wrzody do tej pory czuję się świetnie a o wrzodach zapomniałam.

  Odpowiedz
 • Dorota 21.01.2017, 4:34

  zrobilam dwie kuracje czyli wypilam sok z 400 cytryn. Mialam wielkie problemy ze stawami.Lekarz po wykonaniu wiele kosztownych badan stwierdil,ze to jest paranoidalne zapalenie stawow.Bralam leki ale to wracalo. POkuracji minelo 2 lata imam spokoj.

  Odpowiedz
 • tee 23.01.2017, 8:45

  tez robilam kuracje lecznicza , na bolace stawy. czuje sie lepiej, ale musze jeszcze stosowac te profilaktyczna bo to stare problemy ze stawami ! duzo witamin i mineralow,cos wspanialego ! polecam kazdemu.

  Odpowiedz
 • teri 17.02.2017, 6:02

  dziekuje za fajny artykul i za wasze komentarze. wlasnie mam wrzody zoladka i ciagle sie przeziebiam, zaczne stosowac te kuracje.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?