Koncentrat pomidorowy

Kalorie: 92 kcal Białko: 5.6 kcal Tłuszcze: 1.5 kcal Węglowodany: 13.9 kcal

Koncentrat pomidorowy to najpopularniejszy wytwarzany koncentrat warzywny. Lepsze jakościowo są te przetwory, w których znajduje się największa zawartość pomidorów oraz nie ma dodatków substancji pomocniczych, takich jak skrobia modyfikowana, konserwanty. Dopuszczalne są w produkcie naturalne aromaty, zioła i przyprawy, sól kuchenna oraz ewentualnie kwas cytrynowy (lub askorbinowy) w roli przeciwutleniacza.

Koncentrat pomidorowy jest przetworem uzyskiwanym ze świeżych pomidorów. W wyniku gotowania przecieru wraz z przyprawami, dochodzi do odparowania nadmiaru wody, co pomaga w osiągnięciu odpowiedniej gęstości produktu. Wówczas uzyskuje się koncentrat o zawartości ekstraktu 12%, 20%, 30%, 35% i 40%. Gotowy produkt zabezpiecza się przed zepsuciem metodą pasteryzacji, co nie wymaga dodatku substancji konserwujących. Koncentrat pomidorowy jest nietrwałym produktem, więc ekonomiczniej jest kupować mniejsze opakowania lub wykorzystywać otwarte od razu w całości.

Właściwości koncentratu pomidorowego – witaminy i składniki mineralne

Koncentrat pomidorowy jest produktem o wysokim stopniu przetworzenia, co zwiększa straty witaminy C, karotenoidów oraz witamin z grupy B, naturalnie występujących w pomidorach. Koncentrat pomidorowy stanowi natomiast skoncentrowane źródło likopenu, czyli antyutleniacza z rodziny karotenoidów, który posiada silne właściwości neutralizujące wolne rodniki, dzięki czemu zabezpiecza przed stresem oksydacyjnym oraz rozwojem nowotworów.

100 g koncentratu pomidorowego dostarcza ponad 1000 mg potasu, co stanowi ok. 20% dziennego zapotrzebowania! Potas uczestniczy wraz z sodem oraz chlorem w regulacji nawodnienia komórek ciała, regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. Wpływa na przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, zapobiegając skurczom mięśni oraz wspomaga pracę mięśnia sercowego. Bierze czynny udział w wykorzystywaniu białek oraz węglowodanów w reakcjach metabolicznych, co przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym oraz po chorobie. Koncentrat pomidorowy poleca się dodawać do posiłków osobom z nadciśnieniem, gdyż dostarcza dużo potasu oraz niewiele sodu, którego nadmiar jest typowy w diecie Polaków.

W koncentracie pomidorowym znajduje się również niewielka ilość fosforu oraz magnezu. Natomiast na wyróżnienie zasługuje wysoka zawartość żelaza, która zapobiega anemii i jest szczególnie ważna w diecie młodych dziewcząt oraz kobiet i ciężarnych. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, która rozprowadza po organizmie tlen i zapobiega niedotlenieniu tkanek.

Kalorie – ile kalorii ma koncentrat pomidorowy?

100 g koncentratu pomidorowego dostarcza 92 kcal, z czego 13,9 g węglowodanów, 5,6 g białka oraz 1,5 g tłuszczu.

Koncentrat pomidorowy – zastosowanie

Koncentrat pomidorowy stosuje się w celu wzmocnienia lub nadania pomidorowego smaku potrawom. Przygotowuje się z niego keczup oraz sos do pizzy. Warto dodać łyżkę lub dwie do domowej zupy pomidorowej przygotowanej z przecieru oraz do sosu pomidorowego do klopsików lub spaghetti. Koncentrat pomidorowy sprawdzi się również jako dodatek do zupy gulaszowej, leczo oraz potraw w sosach pomidorowych na bazie nasion roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca).

Źródła?

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł