Jesteś na:

Kępki żółte powiek - przyczyny i leczenie żółtaków

16 18 20

Żółtawe lub brązowe zmiany grudkowe związane z odkładaniem cholesterolu w skórze, które lokują się najczęściej w okolicach powiek, noszą nazwę kępków żółtych.

Ich nieestetyczny wygląd to nie jedyna wada – lekarze twierdzą, że pojawienie się takich zmian może sugerować podwyższony poziom złego cholesterolu, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych chorób serca.

Kępki żółte powiek

Kępki żółte powiek są to zmiany skórne o charakterze grudek, których źródłem są złogi cholesterolu. Przybierają żółtą lub pomarańczową barwę, a ich wielkość może sięgać 7 centymetrów. Zazwyczaj jednak pojawiają się w postaci mniejszych, licznych zmian na skórze powiek. Ich najczęstszą lokalizacją jest kąt przyśrodkowy oka – okolica okołonosowa. Nie dają dolegliwości bólowych, ani także nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia czy życia. Jednak mogą być objawem podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi.

Żółtaki mogą pojawić się u każdego, jednak bardziej predysponowane są osoby starsze, a w szczególności kobiety. Gdy zauważymy na powiekach zmienioną strukturę skóry o żółtym zabarwieniu, należy zgłosić się do lekarz, który zleci wykonanie badań w kierunku poziomu lipidów we krwi.

Kępki żółte powiek – przyczyny

Kępki żółte powiek tak naprawdę mogą się pojawić u osób zdrowych z prawidłową przemianą tłuszczów. Zwiększone ryzyko pojawienia się żółtaków mają osoby o nieprawidłowym stężeniu lipidów we krwi (podniesiony poziom cholesterolu, trójglicerydów, fosfolipidów). Hiperlipoproteinemia jest dużym ryzykiem rozwoju kępków żółtych. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom, jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Bardziej narażone na pojawienie się żółtaków są osoby, u których stwierdzono wrodzoną chorobę metaboliczną – hipercholesterolemię rodzinną.

Żółtaki powiek – leczenie

Leczenie żółtaków polega przede wszystkim na kontroli stężenia lipidów w surowicy krwi, zwłaszcza cholesterolu, w czym pomocna może okazać się dieta z niską jego zawartością. Bardzo ważna jest diagnoza przyczyny występowania tego schorzenia, a także leczenie ewentualnej choroby współistniejącej (zwłaszcza chorób metabolicznych, jak cukrzyca).

Prawidłowe leczenie przyczyny występowania żółtaków nie tylko może spowodować ich zanik, ale także poprawi jakość życia i wpłynie korzystnie na zdrowie, bo choć same kępki żółte nie zagrażają naszemu życiu, to przyczyna jaka je powoduje może znacząco wpływać na nasze zdrowie. Gdy zmiany są duże i jest ich wiele, można zdecydować się na zabieg chirurgiczny lub laseroterapię, które pomogą uporać się z tą wadą estetyczną.

Kępki żółte to zmiany skórne, które same w sobie nie zagrażają naszemu zdrowiu. Są to jednak zmiany widoczne i mogą powodować dyskomfort estetyczny. Żółtaki mogą przepowiadać problemy ze złym stężeniem lipidów, dlatego też po zaobserwowaniu takich zmian należy udać się do lekarza i zdiagnozować przyczynę ich powstania, której skuteczne leczenie, spowoduje zanik żółtawych zmian o charakterze grudkowym.

Dietę za 20zł

Kup w kilka minut przez internet
Oceń
Kępki żółte powiek - przyczyny i leczenie żółtaków - 6.9/10. Oddano 270 głosy.
Aleksandra Musiał
ponad miesiąc temu Ukończyła dietetykę na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biotechnologię ze specjalizacją analityka biotechnologiczna na Uniwersytecie Rolniczym.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?