Jesteś na:

Kawa – jak działa na jelito grube i potrzebę wypróżnienia?

16 18 20

Na to pytanie próbowało odpowiedzieć kilku naukowców. W roku 1990 przeprowadzono badanie, które miało na celu zarejestrowanie ruchów w końcowym odcinku jelita grubego po spożyciu kawy. Nie może to być przypadek, że w badaniu kwestionariuszowym ponad połowa osób odnotowała zauważalny efekt wzmożonej potrzeby defekacji po spożyciu napoju.

Kawa wprawia w ruch jelito grube

We wspomnianym badaniu mierzono ciśnienie w jelicie grubym po spożyciu kawy – nieprzetworzonej oraz bezkofeinowej, a także ciepłej wody. Badani nie jedli nic 12 h przed interwencją, aby wykluczyć wpływ posiłku na układ trawienny.

U osób, które przed badaniem zdeklarowały występowanie u siebie takiej reakcji także podczas badania zaobserwowano zwiększenie aktywności motorycznej jelita grubego. Z badań wynika, że za wystąpienie potrzeby skorzystania z toalety po wypiciu kawy odpowiada inny składnik napoju niż kofeina, bowiem kawa bezkofeinowa także się do tego przyczyniała. Zaobserwowano również, że kobiety są bardziej wrażliwe na taką stymulację.

Ewa , 23 lata
Podczas 3 miesięcznego odchudzania z Trizerem udało mi się schudnąć 15 kg. Straciłam 5 cm w udach, 13 w biodrach, 11 w talii oraz 2 w bicepsie. Przyjmowałam Trizer 3 razy dziennie przed głównymi posiłkami...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...
Marta , 19 lat
Mam lat 19. Zaczęłam dietę od 103 kilogramów. Schudłam 10 kilogramów.Zamierzam zgubić jeszcze 20 – oczywiście z Trizerem. Zaczęłam odchudzanie , bo źle się czułam ze swoją wagą i chciałam zmienić swoje życie na lepsze...

Jak to się dzieje?

Z racji tego, że efekt wzmożonej pracy jelita obserwuje się już w kilka minut po spożyciu kawy, nasuwa się wniosek, że to nie bezpośrednia stymulacja ściany prowokuje takie działanie. Przypuszcza się, że stoi za tym drażnienie receptorów żołądka i jelita cienkiego, które owocuje wzmożonym wydzieleniem niektórych hormonów, takich jak np. gastryna – wzmagająca motorykę jelita grubego.

Szacuje się, że u około 30% smakoszy kawy pojawia się efekt wzmożonego parcia na stolec. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy – do tej pory nie wiadomo. Nawet jeżeli zauważasz u siebie podobną tendencję, możliwe, że przy regularnym spożyciu napoju zaniknie ona w najbliższym czasie. Organizm na wysokie dawki pewnych substancji się uodparnia – podobnie jest z kawą. Prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności porannej wizyty w toalecie wzrasta drastycznie, jeśli napój zaserwujemy do śniadania. Obecność pokarmu także wprawia w ruch nasz układ trawienny. Warto przygotować się na taki scenariusz, aby nie dać się zaskoczyć.

Kup kawę z rabatem 3% już teraz !
(wpisz bonavita w polu „kod specjalny” w koszyku)

Literatura:

S.R. Brown, P.A. Cann, N. W. Read; Effect of coffee on distal colon function; Gut, 1990, 31, 450-453

 

Oceń
Kawa – jak działa na jelito grube i potrzebę wypróżnienia? - 6.3/10. Oddano 38 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

 • Gosia 06.10.2016, 2:42

  Pielęgniarka kiedyś mi powiedziała, że osoby, które cierpią na zaparcia mogą wykorzystać zdrowotne właściwości kawy. Warunek jest jednak jeden, aby wypić kawę na czczo i to też nie byle jaką. Nie powinniśmy dodawać ani cukru, ani mleka, bo to zaburza działanie przeczyszczające. Należy także pamiętać, że musi to być kawa parzona, a nie rozpuszczalna. Po wypiciu takiego naparu przez minimum godzinę nie powinniśmy przyjmować pokarmu stałego.

  Działanie przeczyszczające mogą oczywiście potwierdzić osoby, które dzień rozpoczynają od małej czarnej. i chyba warto, aby podzieliły się spostrzeżeniami na ten temat 😀

  Odpowiedz
  • prawdziwy 17.03.2017, 10:58

   Ja się podziele :-)

   Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?