Kapusta

Kalorie: 29 kcal Białko: 1.7 kcal Tłuszcze: 0.2 kcal Węglowodany: 7.4 kcal

Kapusta głowiasta to najpopularniejsza w Polsce odmiana kapusty. Jest warzywem uprawianym; nie występuje w naturze. Znana była już w starożytnym Rzymie, gdzie stanowiła podstawę wielu legend. Oprócz odmiany głowiastej uprawia się także kapustę włoską, czerwoną, czy pekińską, które różnią się między sobą walorami smakowymi.

Kapusta – właściwości

Odmiany kapusty o zielonym kolorze liści zawierają dużo witaminy C. Pamiętać jednak należy, że kwas askorbinowy jest nietrwały. By jego straty były jak najmniejsze, warto jeść jak najświeższą kapustę. Oprócz witaminy C, zawiera ona jeszcze dużo witaminy K i E. W jej składzie spotkać można bogactwo potasu. Ten pierwiastek reguluje poziom ciśnienia krwi, a tym samym wpływa ochronnie na serce, zabezpieczając je przed zawałem. Zawiera ona również sporo wapnia, który wzmacnia kości i dlatego to warzywo powinno znaleźć się w diecie dzieci i młodzieży.

Jedzenie kapusty polecić można kobietom w ciąży i przygotowującym się do zajścia w ciążę. Zawiera ona kwas foliowy. Wpływa on korzystnie na prawidłowy rozwój płodu, zwłaszcza jego układu nerwowego. Poza tym w kapuście znaleźć można sporo wapnia, który to pierwiastek wzmacnia kości, chroniąc je przed osteoporozą.

Najwięcej cennych składników zawiera kapusta nie poddawana obróbce termicznej. Wówczas poprawia ukrwienie błony śluzowej w całym przewodzie pokarmowym. Regularne spożywanie tego warzywa pozwala zlikwidować zaparcia. 100 g kapusty zawiera 47 kcal. Może być stosowana nawet przez osoby z chorobami wątroby.

Charakterystyczny zapach, który kapusta uwalnia w trakcie gotowania, to związki siarki. Ten pierwiastek ma korzystny wpływ na wygląd zewnętrzny, poprawiając stan włosów, skóry i paznokci.

Powszechnie uważa się, że z powodu występujących w kapuście substancji goitrogennych, utrudniających wchłanianie jodu z pożywienia, powinny z niej zrezygnować osoby ze schorzeniami tarczycy. Niebezpieczne jest jednak spożywanie zbyt dużej ilości produktów bogatych w substancje goitrogenne, przy współwystępującym niedoborze jodu. W przypadku odpowiedniej podaży jodu nie ma przeciwwskazań do ich wykluczenia z diety, są one bowiem  źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych.

Kapusta – zastosowanie

Najpopularniejszym przetworem kapusty głowiastej jest kapusta kiszona. By zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaleca się by do kapusty dodać składniki mające im przeciwdziałać, na przykład kminek. Kapusta jest podstawą wielu tradycyjnych potraw, w formie farszu do pierogów, bigosu, czy kapuśniaku.

Kapusta może być podstawą do robienia okładów na skórę. Szczególnie skutecznie działają one w przypadku obrzęków, a także odmrożeń i odparzeń. Medycyna ludowa zaleca, by z liści kapusty wykonywać okłady na bolące stawy. Okłady z kapusty to także bardzo dobra metoda przeciwdziałania bolesnym skutkom ukąszeń i użądleń przez owady. Kapusta jest również wykorzystywana przez karmiące matki, ponieważ okłady z jej liści pomagają zapobiec stanom zapalnym piersi, spowodowanym przez zastoje mleka.

Niektórzy piją również sok z kapusty. Ma on działanie wzmacniające układ odpornościowy, ale także przeciwdziała obrzękom spowodowanym przez nadmierne odkładanie się wody w organizmie.

Poczytaj również na temat młodej kapusty!

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł