Jesteś na:
szkolenie

Szaleństwo i twórczość: ludzki wymiar choroby psychicznej - wykład dr Jolanty Życińskiej (Drzwi Otwarte)

Wróć do kalendarza
Informacje
Kiedy:
09 lipca 2016
10:15
Czas zakończenia:
11:00
Gdzie:
Uniwersytet SWPS Katowice
ul. Techników 9
Katowice, śląskie, Polska
Organizatorzy:
Uniwersytet SWPS Katowice
Zapisy:
brak, bez rezerwacji

Czy szaleństwo i twórczość się wykluczają? A może odwrotnie – aby być artystą trzeba być choć trochę szalonym? Jakie są objawy takiego „boskiego” szaleństwa? Czy artysta zdaje sobie sprawę z zaburzenia i chce się poddać terapii? A co za tym idzie – czy leczenie poprawia wydajność pracy twórczej? Celem wykładu jest podjęcie próby odpowiedzi na postawione pytania. Zostaną one zilustrowane za pomocą unikatowych wyników badań naukowych oraz biografii takich twórców jak Carlo Zinelli i Mark Rothko (malarze), Wacław Niżyński (tancerz i choreograf) i Robert Schumann (kompozytor).

Dr Jolanta Życińska jest psychologiem, adiunktem na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS. Interesuje się psychologią zdrowia, a szczególnie podmiotowymi i społecznymi zasobami w sytuacji choroby, modelami zmiany zachowań zdrowotnych oraz projektowaniem i ewaluacją oddziaływań w tym obszarze. Jest autorką wielu publikacji poruszających te zagadnienia, między innymi monografii: „O rzuceniu palenia inaczej. Podręcznik dla osób, które chcą rzucić palenie i dla tych, które chcą im w tym pomóc” i „Psychologia zdrowia. W poszukiwaniu pozytywnych inspiracji” (współautorka); oraz artykułów w takich czasopismach jak „Quality of Life Research”, „Reports of Practical Oncology and Radiotherapy” czy „Polish Psychological Bulletin”. Wraz z zespołem praktyków opracowała między innymi polską adaptację narzędzia przesiewowego do oceny dystresu (DT) oraz dokonała walidacji narzędzia do oceny zmęczenia wśród pacjentów onkologicznych (BFI), jest także współautorką skróconej wersji testu do pomiaru sensu życia (PIL). Obecnie przygotowuje monografię na podstawie programu badawczego finansowanego przez MNiSW, którego była kierownikiem, na temat motywacji do zmiany zachowań ryzykownych w chorobie przewlekłej. W latach 2002-2015 była członkiem Zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Wykład odbędzie się w ramach Drzwi Otwartych. Więcej informacji i zapisy: http://swps.pl/katowice/aktualnosci/5736-drzwi-otwarte-2016-07-09

Zapraszamy! :)

Dodano: 22 czerwca 2016
Data aktualizacji: 22 czerwca 2016
Zgłoś zmiany, edytuj wydarzenie:

Ocena

Aby móc wystawić ocenę

Wydarzenie nie zostało jeszcze ocenione.

Wydarzenia - Katowice