Jesteś na:

Jak oczyścić wątrobę z toksyn – poznaj 7 sposobów

16 18 20

Wątroba to jedyny narząd, który samodzielnie regeneruje się po uszkodzeniu. Niestety, dzisiejsze środowisko życia, prowadzona dieta, nasycone chemią produkty, brak ruchu czy nadmiar leków w znacznym stopniu jej to utrudniają. Wówczas trzeba ją wspomóc. Detoks cieszy się obecnie dużą popularnością, a apteki oraz gabinety odnowy biologicznej mają bogatą ofertę skierowaną do osób, które chcą oczyścić swe ciało ze szkodliwych substancji. Istnieją również domowe sposoby na detoks.

Wątroba – największa fabryka, magazyn i filtr w organizmie

Wątroba pracuje bez chwili wytchnienia, nazywana jest fabryką produkującą niezbędne do życia związki. Dzięki procesom w niej zachodzącym odbywa się przemiana składników, które są dostarczane z pożywieniem. Przykładowo białka rozkładane są na aminokwasy, które stanowią budulec dla wszystkich tkanek, a także wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. krzepnięcie krwi. Wątroba zajmuje się również trawieniem tłuszczu – znaczna jego część zostaje przetworzona na lipoproteiny i cholesterol, z którego produkowana jest żółć. To ona umożliwia trawienie tłuszczów oraz wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin.

Wątroba bierze również czynny udział w zagęszczeniu glukozy i przetworzeniu jej na glikogen. W chwili, gdy organizm zaczyna odczuwać deficyt energetyczny zmagazynowany w wątrobie glikogen jest rozkładany na glukozę, która z kolei trafia do krwi i staje się źródłem energii. Przez wątrobę przechodzą również wszystkie toksyny, zarówno te dostarczane z zewnątrz, jak i produkowane przez organizm. Składniki chemiczne znajdujące się w jedzeniu, leki, bakterie czy zanieczyszczone środowisko to tylko kilka przykładów. Koniecznością staje się zagwarantowanie odpowiedniego wsparcia wątrobie, co korzystnie wpłynie na jej pracę.

Oczyszczanie wątroby – o czym należy pamiętać?

 1. Unikaj alkoholu
  Wątroba jest najważniejszym organem odpowiedzialnym za metabolizowanie alkoholu i jednocześnie jest szczególnie podatna na uszkodzenia przez niego spowodowane. Nadmierne lub regularne picie alkoholu przyczynia się do stłuszczenia wątroby,  może również wywołać stan zapalny, a nawet marskość, czyli całkowitą niewydolność narządu.
 2. Odtruwająca dieta
  Aby uwolnić się od zanieczyszczeń i przyspieszyć regenerację wątroby warto wspomóc się właściwą dietą. Konieczne staje się przestrzeganie kilku zasad: większe posiłki zastąp mniejszymi, ale za to jedz 5-6 razy dziennie; wprowadź surowe warzywa do swojego jadłospisu; przyrządzaj produkty na parze lub gotuj w małej ilości wody pod przykryciem; nie smaż, lecz duś  na wodzie i z dodatkiem olejów roślinnych z pierwszego tłoczenia bądź piecz w folii; staraj się z jedzenia wybierać pokarm bogaty w błonnik; ogranicz spożycie tłuszczów oraz węglowodanów prostych.
 3. Pij wodę w odpowiedniej ilości
  Woda pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Należy ją pić regularnie w małych ilościach w ciągu całego dnia, unikać powinniśmy natomiast spożywania dużych objętości płynów w trakcie posiłków.
 4. Jedz wyłącznie naturalne produkty
  Dieta oczyszczająca wątrobę wymaga spożywania pokarmów nieprzetworzonych.
 5. Wprowadź aktywność fizyczną
  Siedzący tryb życia prowadzi nie tylko do drobnych dolegliwości, ale i poważnych schorzeń. Brak ruchu zaburza przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie m.in. przemiany węglowodanowe, spalanie tłuszczów czy przyswajanie wapnia.
 6. Unikaj leków
  Nie tylko antybiotyki, ale i dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zażywane w dużych ilościach prowadzą do zatrucia i obumierania komórek wątroby.
 7. Stosuj dobre zioła
  Kocanka to raczej mało znane zioło, ale posiadające prozdrowotne właściwości. W szczególności pomaga przy oczyszczaniu wątroby z toksyn, a zaparzona herbata z kocanki poprawia trawienie. Kolejnym równie wartościowym ziołem jest ostropest plamisty, który zawiera sylimarynę stanowiącą barierę ochronną dla wątroby przed toksynami, działa przeciwzapalnie oraz zapobiega marskości organu.

Zadbaj o wątrobę zanim pojawią się problemy. Stosowanie powyższych wskazówek pozwoli uregulować jej pracę, by mogła bez przeszkód wykonywać swoją życiodajne funkcje.

 

Sprawdź ile kalorii dziennie spalasz

Oblicz

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak oczyścić wątrobę z toksyn – poznaj 7 sposobów - 3.5/5. Oddano 832 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i psychodietetyk.

Opinie

 • EM 05.10.2017, 12:46

  Fajnie, ale artykuł powinien być nazwany „7 rad jak nie dopuścić do zatrucia wątroby”. I to są mądre rady. Jeżeli chodzi o oczyszczanie, polecam kurację Andreasa Moritza.

  Odpowiedz
 • Alicja 27.07.2018, 3:26

  No i wszystkie sposoby są dobre. Da się oczyścić wątrobę w taki sposób, tylko potrzeba czasu i sumienności. Dla mnie najtrudniejsze było rzucenie palenia, dlatego kilka razy podchodziłam do detoksu. Z ziół polecam ostropest, czarnuszkę i chyba babkę płesznik ale nie pamiętam. Po kilku tygodniach czuć sporą różnicę w samopoczuciu 🙂

  Odpowiedz
 • jagoda 18.09.2018, 10:08

  ja właśnie ostropestem wspomagam wątrobę i znacznie lepiej działa teraz.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone