Jesteś na:

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy, dieta

16 18 20

Idealna cera jest marzeniem wielu z nas, ale tylko nieliczni mogą się nią poszczycić. Zanieczyszczenia środowiska, życie w ciągłym biegu i brak czasu na sen negatywnie wpływają na cały nasz organizm – również na cerę. To, jak wyglądamy często zdradza, jak żyjemy.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z cerą jest trądzik pospolity. Nieestetyczne grudki i krosty mogą być zmorą osoby w każdym wieku, ale najwięcej problemów mają z nimi nastolatkowie w wieku pokwitania. Wówczas mówimy o tzw. trądziku młodzieńczym.

U podłoża zmian skórnych w wieku młodzieńczym leżą wahania hormonalne, które skutkują nadmiernym wytwarzaniem łoju. Ten z kolei zatyka gruczoły w skórze. Zablokowane ujście przewodu gruczołu łojowego i nakładająca się na niego warstwa zrogowaciałego naskórka tworzą zaskórnik potocznie zwany pryszczem. Dodatkowo obraz kliniczny mogą pogarszać obecne na powierzchni skóry bakterie, które indukują proces zapalny. Grudki stają się wtedy czerwone i bolesne. Na gorszy przebieg choroby wpływa także nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy.

Szacuje się, że trądzik dotyka 80% młodzieży, jest zatem dużym problemem, zwłaszcza że może wywierać negatywny wpływ na aspekt emocjonalny. Wstydliwe zmiany na skórze są nierzadko przyczyną stresu, depresji czy odrzucenia.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Bardzo ważnym elementem walki z trądzikiem jest właściwa pielęgnacja skóry twarzy. W tym celu należy używać kosmetyków hipoalergizujących o działaniu antybakteryjnym oraz nawilżającym, które niwelują nadmiar tłuszczu oraz usuwają zrogowaciałe komórki.

Skóra powinna być delikatnie osuszana po każdym mycia, tak, aby jej nie podrażniać. Twarz powinno się myć dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Stosujemy do tego celu specjalne żele lub pianki przepisane przez lekarza.

Na zmiany skórne korzystnie działa maseczka z drożdży rozcieńczonych w ciepłej wodzie. Taką papkę delikatnie nakładamy na twarz i pozostawiamy na 10–20 minut. Następnie zmywamy ciepłą wodą i osuszamy. Skuteczne są także tabletki drożdżowe, które działają na poprawę cery. Najlepszy efekt dają w początkowym stadium zmian skórnych.

Okazuje się, że stosowany zewnętrznie olejek z drzewa herbacianego ma działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Wykazuje właściwości antyseptyczne, dezynfekujące, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Może być stosowany punktowo, gdyż wysusza zmiany trądzikowe.

Na rynku dostępne są również preparaty z cynkiem do miejscowego stosowania. Maść cynkowa jest dostępna w każdej aptece bez recepty. Ma działanie ochronnie na skórę, ściągające, przeciwgrzybicze i przeciwtrądzikowe.

Dodatkowymi elementami mogącymi pomóc w problemach z cerą jest

 • unikanie stresu,
 • wysypianie się,
 • prowadzenie regularnego trybu życia,
 • unikanie palenia tytoniu – zarówno czynnego, jak i biernego.

W przypadku trądziku występującego na plecach powinniśmy nosić luźne, przewiewne koszule z naturalnych materiałów, a jeśli zmiany chorobowe pojawiają się na czole, należy zrezygnować grzywki.

Do czynników, które mogą powodować nasilenie się objawów trądziku należą:

 • przebywanie w pomieszczeniach źle wentylowanych,
 • praca w wysokiej temperaturze,
 • narażenie na promienie słoneczne,
 • kontakt z chlorowaną wodą,
 • zbyt częste mycie twarzy.

Trądzik młodzieńczy – dieta

Trądzik młodzieńczy bardzo często ma podłoże genetyczne. Sama dieta nie jest antidotum na tę przypadłość, ale modyfikacja jadłospisu może wspomóc proces leczenia. Istnieją doniesienia naukowe mówiące o wpływie niektórych produktów spożywczych na przebieg choroby.

Zauważono, że pewne pokarmy negatywnie wpływają na stan skóry, powodując zaostrzenie zmian trądzikowych. Należą do nich:

Należy również obserwować reakcje organizmu na poszczególne pokarmy i eliminować te, po spożyciu których następuje nasilenie objawów choroby. Dieta jest kwestią bardzo indywidualną i to co jednemu pomaga, innej osobie może zaszkodzić.

Zauważono, że stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa może poprawiać stan skóry. Produkty te są bogate w antyoksydanty – substancje zwalczające wolne rodniki oraz wyciszające stan zapalny. Pomocne jest także zachowanie równowagi witaminowo-mineralnej, która jest potrzebna młodemu organizmowi do prawidłowego rozwoju.

Przy trądziku należy zwrócić szczególną uwagę na podaż witamin A, B2 oraz B6, a także cynku. Ten ostatni odpowiada za gojenie się ran, a jego dobrym źródłem są przede wszystkim płatki owsiane, pestki dyni, sezam i orzechy brazylijskie. Pomocny może okazać się również selen, wykazujący właściwości przyspieszające złuszczanie naskórka. Jego dużą ilość znajdziemy w orzechach, czerwonym mięsie, a także rybach.

Dodatkowymi zaleceniem mogącym pomóc w łagodzeniu objawów choroby jest spożywanie posiłków w małych porcjach 45 razy na dzień. Ważne jest również, aby dieta była normokaloryczna.

Literatura:

 1. Janda K., Chwiłkowska M. Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences; 2014, 60, 2, 13-18.
 2. Baranowska A. i wsp. Standard edukacji pielęgniarskiej wobec pacjentów z trądzikiem. Problemy pielęgniarstwa; 2011; 19 (1): 116-121.
 3. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego.  Farmacja Współczesna, 2016; 9: 1-5.
 4. Alternatywne terapie trądziku pospolitego. https://www.ollie.pl/alternatywne-terapie-tradziku-pospolitego/ dostęp: 30.04.2018

Kup dietę za 20zł

Wysyłana na e-mail w kilka minut
Oceń
ponad tydzień temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?