Jesteś na:

Dieta South beach – efekty, jadłospis, opinie

16 18 20

W ostatnich latach powstało mnóstwo programów dietetycznych o różnych założeniach. Pośród słusznych zaleceń doktorów nauk o zdrowiu znaleźć można niestety również szereg komercyjnych programów sprzedawanych przez celebrytów. Duża część z popularnych diet odchudzających zakłada niską podaż węglowodanów – podobnie jest w przypadku diety South Beach.

Dieta South beach

Dieta South Beach, której autor – Arthur Agatston ma tytuł doktora zyskała dużą popularność w wielu regionach świata, dobrze znana jest również w Polsce. Program ten kojarzony jest jako nieco mniej restrykcyjna forma ketogenicznej diety Atkinsa i w odróżnieniu od niej podzielony jest na etapy. Pierwszy z nich trwający 2 tygodnie – nieco ekstremalny – zakłada wyłączenie wszelkich produktów, które są źródłem węglowodanów. Dieta skomponowana jest wtedy z około 10% węglowodanów, 60% tłuszczów oraz 30% białka. Drugi etap, w którym dąży się do uzyskania pożądanej masy ciała i jej stabilizacji, pozwala na zwiększenie podaży węglowodanów do 40% pokrycia podaży energii, redukcji ulega ilość tłuszczu do podaży 30% energii, natomiast podaż białka pozostaje bez zmian [1].

Dieta South beach – efekty

Najbardziej spektakularne efekty stosowania diety South Beach obserwowane są w pierwszych 2 tygodniach. Właśnie w pierwszym etapie następuje największa utrata masy ciała – uszczuplone zostają zapasy glikogenu, a wraz z nim wody. Sylwetka staje się wizualnie szczuplejsza, jednak należy pamiętać, że jest to efekt chwilowy, ponieważ powrót węglowodanów do diety zawsze poskutkuje powrotem do stanu wyjściowego. Etap ten może mieć pozytywny efekt w postaci adaptacji organizmu do diety o mniejszej zawartości węglowodanów i przyzwyczajenia do niższej podaży kalorii.

Dieta South Beach zyskała popularność jako odchudzająca właśnie dzięki temu, że zakłada wykluczenie węglowodanów. W pewnym momencie świat dietetyki został zdominowany przez tego typu systemy żywieniowe – skończyło się obwinianie tłuszczów za epidemię otyłości, a rozpoczęło się szykanowanie cukrów i insuliny. Pamiętać należy, że źródło spożywanych kalorii nie ma tak dużego znaczenia, jak ich ilość i głównym czynnikiem sprzyjającym utracie masy ciała jest konsekwencja w trzymaniu diety. Niektóre skrajności w stosowaniu diety mogą zarówno wspomagać leczenie niektórych jednostek chorobowych, jak i je indukować, zatem jeśli podejmowana jest dietoterapia bez konsultacji ze specjalistą – powinno zacząć się od zbilansowanej diety [2].

Dieta South beach – jadłospis

Poniżej przykładowy jadłospis dla założeń podobnych do pierwszego etapu diety South beach. Dieta składa się w 65% z tłuszczów, 30% białek oraz 5% węglowodanów, zapewnia podaż około 2 tysięcy kilokalorii.

Śniadanie – jajecznica na boczku z dodatkiem pomidora.

Składniki:

 • 30g Wieprzowina, boczek bez kości
 • 180g Jaja kurze całe
 • 200g Pomidor

Drugie śniadanie – pieczona na papierze pierś z kurczaka i papryka, do tego orzechy włoskie.

Składniki:

 • 30g Orzechy włoskie
 • 120g Papryka czerwona
 • 200g Mięso z piersi kurczaka, bez skóry

Obiad – pieczona w worku do pieczenia z przyprawami karkówka, do tego surówka z kapusty kiszonej i marchewki.

Składniki:

 • 300g Wieprzowina, karkówka
 • 500g Kapusta kiszona z marchewką

Kolacja – sałatka z mieszanki sałat, tartej marchewki z dodatkiem oleju lnianego i łososia.

Składniki:

 • 120g Łosoś wędzony na zimno
 • 100g Sałata/ dowolny miks sałat
 • 10g Olej lniany
 • 50g Marchew

Dieta South beach – opinie

Jeśli Dieta South Beach nie jest wprowadzana pod kontrolą dietetyka lub lekarza, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Nieprawidłowe dostosowanie ilości konkretnych składników odżywczych do aktualnego zapotrzebowania organizmu może skutkować słabą adaptacją i intensywnymi skutkami ubocznymi. Program dietetyczny South Beach zbiera pozytywne opinie głównie dzięki wyraźnej utracie masy ciała w pierwszym etapie oraz wysokiej sytości jadłospisów, jednak pamiętać należy, że jest to efekt dosyć złudny, związany właśnie z adaptacjami organizmu, który może szybko się odwrócić.

Dieta South Beach jest dosyć restrykcyjnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wywołanie utraty masy ciała. Nie jest to program tak bardzo eliminacyjny, jak na przykład dieta Atkinsa, i z tego właśnie względu uznawany jest za bezpieczniejszy. Warto jednak mieć na uwadze, że to wytrwałość w stosowaniu diety i jej kaloryczność, a nie jej skład mają zdolność redukowania masy ciała człowieka.

 

Literatura:

[1] Kushner R.F., Doerfler B.: Low-carbohydrate, high-protein diets revisited. Curr Opin Gastroenterol. 2008 Mar;24(2):198-203.

[2] Mobbs C.V., Mastaitis J., i wsp.: Low-carbohydrate diets cause obesity, low-carbohydrate diets reverse obesity: a metabolic mechanism resolving the paradox. Appetite. 2007 Mar;48(2):135-8. Epub 2006 Dec 1.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk, neurobiolog i trener personalny.

Opinie

 • Żaneta 30.05.2018, 5:55

  Mam swoje sprawdzone sposoby na zrzucanie kilogramów i to ich od zawsze się trzymam. Wystarczy, że prowadzę aktywny tryb życia, regularnie jem zbilansowane posiłki i stosuję iqgreen. Dzięki temu mam pewność, że nie przybiorę na wadze oraz nie dopadnie mnie efekt jojo.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone