Jesteś na:

Dieta „odchudzanie na zawołanie” – zasady, produkty i efektywność

16 18 20

Dieta „odchudzanie na zawołanie” (ONZ) działa. Obietnica utraty masy ciała przy respektowaniu podstawowych jej założeń w większości przypadków zostanie spełniona. Można by zapytać – czego chcieć więcej? Czy tym razem „dieta cud” faktycznie podoła zadaniu i bez liczenia kalorii uda się osiągnąć cel? Jakim kosztem i na jak długo?

Odchudzanie na zawołanie

Odchudzanie na zawołanie to dieta zaproponowana przez anonimowego autora, której głównym celem jest przyspieszenie metabolizmu i pobudzenie organizmu do spalania tkanki tłuszczowej. Jego zdaniem wyłącznie białka i węglowodany odpowiedzialne są za tycie. Założenie to sprzeczne jest z obecnym stanem wiedzy. Tycie – czyli kumulacja tkanki tłuszczowej w organizmie wynika z dodatniego bilansu energetycznego. To oznacza, że każdy z głównych składników odżywczych dostarczany w nadmiarze (białko, tłuszcz czy węglowodany) może zostać przekształcony do związków tłuszczowych. Wynika to z faktu, że zarówno białko, węglowodany, jak i tłuszcze w wyniku szeregu reakcji mogą zostać w komórce przekształcone do acetylo-CoA – związku, z którego powstaje niezbędna dla komórek energia. Jeżeli jednak zapotrzebowanie energetyczne komórek zostaje zaspokojone, a w dalszym ciągu dostarczane są produkty energetyczne – acetylo-CoA wchodzi w proces lipogenezy – czyli syntezy tłuszczu. W związku z powyższym założeniem autora, podstawą diety są posiłki wyłącznie węglowodanowe spożywane naprzemiennie z posiłkami białkowymi. Podstawowe zasady diety zostały przedstawione poniżej.

Dieta „odchudzanie na zawołanie” – zasady

Naczelną zasadą jest brak restrykcji kalorycznych. Stosując „ONZ” najadamy się do syta konsumując 4 posiłki każdego dnia. Warunkiem jest jednak dostosowanie się do konkretnego schematu diety. Cały proces trwa 9 dni. W każdym kolejnym dniu zaleca się spożywanie odpowiednich posiłków.

 • Dzień 1 – 3 posiłki węglowodanowe i 1 węglowodanowo-białkowy
 • Dzień 2 – 3 posiłki węglowodanowe i 1 białkowy
 • Dzień 3 – 2 posiłki węglowodanowe i 2 białkowe
 • Dzień 4  – 1 posiłek węglowodanowy i 3 białkowe
 • Dzień 5 – 1 posiłek węglowodanowo-białkowy i 3 białkowe
 • Dzień 6 – 1 posiłek węglowodanowy i 3 białkowe
 • Dzień 7 – 2 posiłki węglowodanowe i 2 białkowe
 • Dzień 8 – 3 posiłki węglowodanowe i 1 białkowy
 • Dzień 9 – 3 posiłki węglowodanowe i 1 węglowodanowo-białkowy

10 dzień to dzień zakończenia diety. Autor zaleca powtarzanie 9 dniowego cyklu aż do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu.  

Dieta „odchudzanie na zawołanie” – produkty zalecane i zakazane

Podstawa diety to bardzo ograniczony asortyment produktów spożywczych. Zostały one podzielone na 2 grupy – białkową i węglowodanową. Osoba na diecie „ONZ” dowolnie komponuje swoje posiłki – białkowe lub węglowodanowe – w oparciu o poniższe wytyczne:

Produkty białkowe Produkty węglowodanowe
Mieszane orzechy Świeże morele
Sałatka z tuńczyka Świeże pomarańcze
Pieczony halibut Świeże grejpfruty
Chuda wołowina Świeże śliwki
Chuda szynka Świeże brzoskwinie
Indyk Świeże gruszki
Kurczak bez skóry Świeże jabłka
Sałatka jajeczna Warzywa, prócz ziemniaków
Produkty sojowe Chleb owsiany lub z otrębami
Jajka Sałata
Serek wiejski

Niedozwolone jest spożywanie produktów spoza wymienionych wyżej. Tym samym wyeliminowane zostają podstawowe składniki racjonalnej diety, jak kasze, przetwory zbożowe, oleje roślinne. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Wyobraź sobie jak będziesz wyglądać,
gdy pozbędziesz się wszystkich swoich ograniczeń!

Dieta „odchudzanie na zawołanie” – efekty

Niewątpliwie jednym z efektów  jest utrata masy ciała mogąca sięgać nawet 3 kilogramów w ciągu 9 dni. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia spożywanych kalorii. Choć dieta nie wymaga ich przeliczania – niewątpliwie wraz z narzuconymi produktami spożywa się ich o wiele mniej niż wynosi zapotrzebowanie. Ponadto wyeliminowane zostają tłuszcze – najbardziej kaloryczne ze wszystkich składników odżywczych. Choć dostarczają najwięcej energii są niezwykle istotne, a ich długotrwały deficyt prędzej czy później odciśnie swoje piętno na prawidłowej pracy organizmu. „ONZ” to dieta niezwykle niedoborowa i źle zbilansowana. Być może 9 dni nie wystarczy na rozwinięcie niedożywienia, jednak wielokrotne jej  powtarzanie może przynieść zgubne skutki.

Utrata masy ciała powinna być przede wszystkim racjonalna, a co się z tym wiąże – także powolna. Choć to proces długotrwały może być również satysfakcjonujący. Wbrew pozorom, pewne ograniczenia wynikające z diet ubogoenergetycznych wyzwalają ukryte pokłady fantazji, które pozwalają na tworzenie niezwykle kreatywnych dań z udziałem zdrowych, wartościowych, a przy tym niskokalorycznych produktów (których jest znacznie więcej niż tych zalecanych w diecie „ONZ”).  

Literatura:

 • WWW. Odchudzanienazawołanie.pl
 • Ming Yeong Lim; Metabolizm i żywienie, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012
Oceń
Dieta „odchudzanie na zawołanie” – zasady, produkty i efektywność - 6.3/10. Oddano 28 głosy.
ponad miesiąc temu

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?