Jesteś na:

Czarci pazur. Działanie, skład, przeciwwskazania i stosowanie

16 18 20

Roślina o bardzo tajemniczej i intrygującej nazwie czarci pazur znana jest również jako diabelski pazur. Doceniona i powszechnie stosowana była już w medycynie ludowej. Ta niepozorna roślina skrywa w sobie wielką moc leczniczą. Zobaczmy jakie właściwości posiada.

Czarci pazur

Czarci pazur zaliczany jest do roślin płożących się i stanowi niepozorną, dorastającą do około 50 cm wysokości oraz 150 cm długości roślinę. Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) to inaczej czarci pazur, który występuje w rejonie Afryki Południowej. Powszechnie w lecznictwie wykorzystywany jest korzeń czarciego pazura o prozdrowotnych właściwościach, które zawdzięcza licznym substancjom o charakterze leczniczym.

Korzenie zbierane są po przekwitnięciu rośliny, z nich sporządzany jest specjalny proszek (Pulves Harpagophyti), a następnie ekstrakt płynny i suchy. W obu formach służą do produkcji kapsułek, tabletek, maści czy nalewek z czarcim pazurem.

Czarci pazur – działanie

Czarci pazur, dzięki zawartym w nim aktywnym składnikom, działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, szczególnie wpływając korzystnie na stany zapalne stawów. Co ciekawe, jego działanie porównywane jest z środkami farmakologicznymi stosowanymi w stanach zapalnych i bólowych. Bardzo dobrze sprawdza się w reumatyzmie i artretyzmie, łagodząc objawy chorób. Uśmierza bóle mięśniowe i kostne, zwłaszcza pomaga w stanach bólowych kręgosłupa. Ponadto wpływa na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, wspomagając procesy trawienne oraz stymulując apetyt. Wykazuje także właściwości żółciopędne. Substancje zawarte w diabelskim pazurze wykazują właściwości antyoksydacyjne, które chronią organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego. Poza tym, przypisuje się mu własności oczyszczające i usuwające toksyny z organizmu.

Czarci pazur – skład

Roślinne związki o charakterze leczniczym zawarte w czarcim pazurze reprezentują przede wszystkim irydoidy, których głównym, aktywnym składnikiem jest herpagozyd. Oprócz podstawowej cząsteczki tego związku chemicznego, istnieją także produkty rozpadu substancji. Irydoidy wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne o bardzo silnych właściwościach, porównywalnych do działania leków stosowanych w chorobach reumatycznych.

Kolejną grupą związków są flawonoidy, które pełnią rolę przeciwutleniaczy i barwników, a także naturalnych środków owadobójczych. W czarcim pazurze wykazano występowanie pochodnych luteoliny oraz kamferolu.

Sterole i triterpeny to kolejne grupy związków, jakie możemy znaleźć w składzie diabelskiego pazura. Sterole pomagają w obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi, działają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, a także biorą udział w syntezie hormonów steroidowych. Triterpeny również wykazują działanie wspomagające obniżanie stężenia cholesterolu we krwi oraz właściwości przeciwzapalne.

Następną grupą związków w tej roślinie są fenolokwasy, których przedstawicielami są kwas cynamonowy oraz kawowy i chlorogenowy. Spełniają one istotną funkcję w produkcji żółci, a także wykazują działanie bakteriostatyczne.

Czarci pazur – przeciwwskazania

Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości rośliny, preparaty z wyciągiem z czarciego pazura nie są polecane w kilku przypadkach. Wykazano interakcje między składnikami czarciego pazura, a lekami nasercowymi. Powinny go unikać także osoby z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Ponadto badania wykazują, że czarciego pazura nie powinny stosować osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą. Takich preparatów nie poleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym, gdyż nie do końca zostały zbadane skutki działania substancji aktywnych zawartych w czarcim pazurze na tę grupę osób.

Czarci pazur – stosowanie

Przede wszystkim nie należy przekraczać zalecanych dawek przyjmowanych preparatów, w których występuje czarci pazur, gdyż istnieją doniesienia o pewnych skutkach ubocznych i alergiach po zastosowaniu zbyt dużej jego ilości.

Stosowanie czarciego pazura może mieć różną formę. Dostępne są tabletki, kapsułki, napary, proszki do rozpuszczania czy balsamy i żele. Bardzo ważne jest trzymanie się zalecanych dawek na opakowaniach preparatów, które różnią się w zależności od zawartości wyciągu z czarciego pazura. Niektóre herbaciane kuracje zakładają sporządzanie naparów 3 razy dziennie przez okres 8 tygodni, po którym następuje przerwa.

Nazwa rośliny czarci pazur, choć brzmi obco i zapewne wiele osób po raz pierwszy stykając się z tą rośliną ma pewne obawy, to jednak jest bardzo cennym darem natury, bogatym w liczne właściwości prozdrowotne. Mnogość aktywnych składników zawartych w roślinie, powoduje, że posiada ona szerokie spektrum działania. Należy jednak pamiętać o wszystkich przeciwwskazaniach do stosowania oraz zalecanych dawkach.

Kup czarci pazur z rabatem 3% już teraz !
(wpisz bonavita w polu „kod specjalny” w koszyku)

Oceń
Czarci pazur. Działanie, skład, przeciwwskazania i stosowanie - 5.9/10. Oddano 335 głosy.
ponad miesiąc temu

Opinie

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?