Jesteś na:

Cytron – egzotyczny owoc zwany ręką Buddy

16 18 20

Nazwa tego owocu brzmi bardzo egzotycznie i intrygująco. Cytron nazywany też cedratem posiada żółtą barwę skórki, a jego smak kojarzony jest z owocami cytrusowymi, co również przejawia się w jego nazwie. Owoc znany jest także pod drugą nazwą – ręka Buddy. Nie tylko można go spożywać w surowej formie, ale swoje zastosowanie znajduje także w przemyśle perfumeryjnym oraz medycynie.

Cytron – owoce

Cytron (Citrus medica L.) prawdopodobnie pochodzi z północno-wschodnich Indii, uprawiany i stosowany był już w starożytności. Należy do rodziny rutowatych. Przywędrował jako jeden z pierwszych owoców cytrusowych do Chin oraz Europy. Istnieje wiele odmian tego owocu, a jedną z nich jest właśnie ręka Buddy.

Odmiana Fingered charakteryzuje się palczastymi, długimi wyrostkami, które tworzą owoc. Powszechnie uprawiana jest w Chinach oraz rejonach wschodniej Azji. Ręka Buddy prawdopodobnie wywodzi się z Indii i tam też upatruje się w tym owocu magicznych mocy. Wygląd tej odmiany cytronu jest zaskakujący i intrygujący.

Ręka Buddy nazywana jest też macką ośmiornicy, gdyż do złudzenia przypomina jej wygląd. Owoce są dość duże, dochodząc nawet do 30 cm i 2,5 kg. Skórka ręki Buddy jest żółtego koloru i faktury, która przypomina cytrynę. Stanowi nawet 70% owocu, jest bardzo aromatyczna i świetnie nadaje się do kandyzowania (prażenie w cukrze). Nadaje ciastom czy masom przepięknego aromatu. Właśnie ta skórka służy do wyrobu wielu produktów, w tym słodyczy. Biały miąższ, czasem lekko żółty, o kwaśnym smaku nie jest jadalny. Na Korsyce ze skórki owoców wytwarzany jest likier zwany Cedratine.

W niektórych rejonach Chin oraz Indii, buddyści wierzą, że położenie ręki Buddy obok sejfu, kasy lub zgromadzonego majątku ma zapewnić bogactwo i powodzenie finansowe. Owoc stosowany jest także w medycynie oraz przy produkcji perfum. Choć owoce ręki Buddy nie zawierają wiele soku, mimo tego wyciska się go z nich i dodaje do napoi, podbijając ich smak i aromat. Cenione są szczególnie ze względu na swój zapach, najbardziej intensywny podczas dojrzewania owoców.

Ręka Buddy jest kolejnym egzotycznym owocem, mało znanym w naszych stronach. Piękny i intrygujący wygląd i jeszcze piękniejszy zapach, zachwyca i wabi wielu amatorów tego owocu. W przemyśle wykorzystuje się grubą, masywną skórkę, ale można także z owoców pozyskać smakowity sok. Ponadto ręka Buddy podobno posiada magiczne właściwości, które zapewniają dobrobyt finansowy.

 

Kup dietę za 20zł

Wysyłana na e-mail w kilka minut
Oceń
Cytron – egzotyczny owoc zwany ręką Buddy - 6.9/10. Oddano 51 głosy.
Aleksandra Musiał
ponad miesiąc temu Ukończyła dietetykę na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biotechnologię ze specjalizacją analityka biotechnologiczna na Uniwersytecie Rolniczym.

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone

Chcesz być na bieżąco?