Opinie
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Cytologia to potoczne określenie badania przesiewowego, służącego do rozpoznawania m.in. groźnego raka szyjki macicy. Jest to jedno z podstawowych badań podczas rutynowej kontroli ginekologicznej. Pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium i szybkie podjęcie leczenia, które niejednokrotnie ratuje życie.
Cytologia to metoda diagnostyczna, w medycynie została włączona do standardu badań kontrolnych. Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian w komórkach budulcowych dróg rodnych kobiety i jest pierwszym sygnałem ewentualnych stanów przedrakowych. Gdy dojdzie do poważnych zmian, za pomocą cytologii można wykryć raka szyjki macicy, który obecnie jest jednym z groźniejszych typów nowotworów złośliwych w Polsce.
Zwykle uznaje się, że rozpoczęcie aktywności seksualnej kobiety jest odpowiednim momentem do wykonania pierwszego badania cytologicznego, a gdy inicjacja seksualna jeszcze nie nastąpiła to kryterium klasyfikujące do badania to wiek: 18–21 lat. Co bardzo ważne, badanie jest bezbolesne i nie wymaga szczególnych i długich przygotowań.
Badanie cytologiczne nie może być wykonywane podczas menstruacji. Można je wykonać najwcześniej 2 dni po ustaniu miesiączki, a najpóźniej 4 dni przed pojawieniem się kolejnego krwawienia – najlepszym okresem na badanie jest pierwsza połowa cyklu. Na około 4 dni przed badaniem nie powinno się stosować żadnych leków czy preparatów dopochwowych, irygacji (płukania pochwy) czy tamponów. Przynajmniej na 24h przed poddaniem się badaniu powinnyśmy powstrzymać się od stosunków płciowych oraz poddawania się innym badaniom ginekologicznym np. USG dopochwowemu czy pobieraniu wymazów z dróg rodnych.
Materiał do badania jest pobierany podczas wizyty ginekologicznej przed badaniem, pobieraniem wymazów, posiewów czy wykonywaniem USG transwaginalnemu. Jeśli zauważamy dziwną wydzielinę z pochwy, odczuwamy pieczenie i inne dolegliwości, należy najpierw zgłosić się do lekarza i wyleczyć ewentualne stany zapalne, aby poddać się cytologii.
Ważne jest, aby podczas wizyty u ginekologa podać informację o dacie ostatniej miesiączki oraz o ewentualnych, przebytych chorobach związanych z układem rozrodczym.
Badanie cytologiczne, jak już wspominaliśmy jest bezbolesne. Wykonywane jest podczas wizyty ginekologicznej i stanowi rutynowe badanie przesiewowe w kierunku wykrycia raka szyjki macicy. Cytologia jest pobierana przez lekarza ginekologa za pomocą specjalnej szczoteczki (cytobrush). Po wprowadzeniu wziernika do pochwy i uwidocznieniu tarczy części pochwowej szyjki macicy, lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki (cytobrush) złuszcza komórki nabłonka błony śluzowej pochwy przez pocieranie. Tak pobrany materiał wędruje do laboratorium, gdzie poddawany jest ocenie mikroskopowej.
Najczęściej wykonywaną analizą jest ocena mikroskopowa komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego, który pokrywa część pochwową szyjki macicy. Uprzednio komórki poddaje się utrwaleniu i wybarwieniu metodą Papanicolaou. Badanie takie pozwala na wykrycie i ustalenie stopnia zagrożenia rozwoju nowotworu.
Czas oczekiwania na wyniki zależy od laboratorium, ale średnio czeka się na nie kilka dni. Po ocenie mikroskopowej morfologii komórek klasyfikuje się obraz cytologiczny wg Papanicolaou:
Badanie cytologiczne służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych oraz już rozpoczętego procesu nowotworowego.
Badanie cytologiczne powinno być regularnie powtarzane od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego. Kobiety z wysokim ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, powinny to badanie wykonywać raz na rok, a raz na dwa lata kobiety z niskim ryzykiem. Kobiety ciężarne powinny przeprowadzić cytologię w I i III trymestrze ciąży. Badanie to stanowi także kontrolę leczenia nadżerek tarczy szyjki macicy.
Cytologia jest bardzo ważnym badaniem przesiewowym, które wykrywa wszelkie nieprawidłowości w komórkach nabłonkowych dróg rodnych. Stanowi niezwykle istotny element w diagnostyce raka szyjki macicy. Odpowiednia kontrola i rutynowe badania, mogą zapobiec ciężkim chorobom (nowotworom) oraz w porę wprowadzić odpowiednie leczenie.
Wirus HPV kojarzy się ze zwiększonym zagrożeniem wystąpienia u kobiet raka szyjki macicy. Ale nie każdy wie, że zarazić się nim mogą także mężczyźni. czytaj więcej
Płeć jest niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym specyfikę naszej diety. Dowiedz się, których ze składników odżywczych nie może zabraknąć w diecie kobiety. czytaj więcej
PCOS można leczyć odpowiednio zbilansowana dietą. Zobacz, jakie zasady należy wprowadzić do codziennej diety. czytaj więcej
PCOS – Zespół wielotorbielowatych jajników, jest poważnym schorzeniem, które wpływać może na problemy z płodnością. Nieleczone, może być przyczyną pojawienia się nowotworu błony śluzowej macicy. czytaj więcej
Niepłodność dla kobiet starających się o dziecko jest bardzo poważnym problemem. Jakie są jej przyczyny? czytaj więcej
Efekt odchudzania może pozostać z Tobą na zawsze. Samo odchudzanie może być przyjemne i smaczne. Osiągnij szczupłą sylwetkę i zadbaj o swoje zdrowie! czytaj więcej
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Bądź na bieżąco, nie przegap okazji bycia zdrowym!