Chrom – objawy niedoboru i suplementacja. Właściwości odchudzające chromu

chrom działanie właściwości suplementacja
🕣 3 min czytania

Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024

Chrom to mikroelement, którego właściwości zdrowotne zostały odkryte podczas badań nad cukrzycą. Często jest on polecany w trakcie odchudzania – czy jednak będzie wystarczający podczas redukcji masy ciała? Z czym wiąże się niedobór tego pierwiastka? Co powinniśmy wiedzieć na temat jego suplementacji zanim się na nią zdecydujemy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Chrom organiczny

Chrom to pierwiastek, który występuje w ustroju w śladowych ilościach. W latach 60. XX wieku odkryto, że odgrywa on ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przede wszystkim bierze udział w przemianach składników odżywczych, co pociąga za sobą szereg ważnych funkcji. W pożywieniu chrom występuje w niewielkich ilościach, ale warto sięgać po jego naturalne źródła. Znajduje się on przede wszystkim w mięsie, rybach, owocach morza, jajach, a także pełnoziarnistych produktach zbożowych i niektórych warzywach (groszek zielony, szparagi, brokuły, sałata, karczoch) i owocach (jabłko).

Właściwości chromu

Chrom jest odpowiedzialny za regulację metabolizmu węglowodanów w organizmie. Wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy, wzmaga działanie insuliny i przyspiesza proces przemiany materii.  Pierwiastek ten obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi, stosuje się go w leczeniu depresji, zespole policystycznych jajników, w celu budowania masy mięśniowej, itd. Ponadto działa ochronnie na naczynia krwionośne oraz tkanki. Jego suplementację zaleca się cukrzykom, osobom ze schorzeniami układu krążenia, pragnącym zrzucić kilka dodatkowych kilogramów oraz chcącym przybrać na masie mięśniowej. Chrom zwiększa transport glukozy i aminokwasów do komórek mięśniowych i hamuje działanie enzymów katabolicznych. W związku z tym może działać jak anabolik, jednak ta właściwość nie została jeszcze klinicznie potwierdzona.

Chrom na odchudzanie

Chrom w połączeniu ze zrównoważoną dietą i odpowiednią aktywnością fizyczną ułatwia pozbycie się nadmiernych kilogramów. Pierwiastek ten przyspiesza spalanie tłuszczu, a poprzez regulację poziomu glukozy we krwi, zapobiega napadom wilczego głodu i podjadaniu, a także ogranicza apetyt na słodycze.

Przyjmowanie preparatów chromu jako środka na odchudzanie może wykazywać jednak pewne skutki uboczne, m.in. bóle głowy, rozdrażnienie, wahania nastroju, kłopoty ze snem, nieregularne bicie serca, reakcje alergiczne, niedobór żelaza. Ponadto suplementacja chromem może podnosić ryzyko uszkodzenia wątroby lub nerek, więc osoby cierpiące na schorzenia tych narządów powinny zaczerpnąć opinii lekarza przed planowanym włączeniem go do swojego jadłospisu.

Niedobór chromu

Aktualne normy żywienia nie określają dziennej dawki chromu. Przyjmuje się, że dorośli ludzie powinni go dostarczać w ilości 0,050,2 mg w ciągu dnia, a różnorodna dieta spokojnie pokryje zapotrzebowanie na ten składnik. Na niedobór chromu najbardziej narażone są osoby, które drastycznie się odchudzają, uprawiają sport, ciężko pracują fizycznie, nadużywają alkoholu i cukru, cierpią na schorzenia nerek i układu pokarmowego. Objawy, które najczęściej towarzyszą niedostatecznej podaży tego składnika to bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, lęki, wzrost poziomu cholesterolu i cukru w surowicy krwi.

Chrom – suplement

Na rynku można spotkać wiele preparatów zawierających związki chromu w formie pochodnych nieorganicznych, np. pikolinianu chromu lub chelatu aminokwasowego chromu z niacyną, które przeznaczone są głównie dla osób na diecie redukcyjnej. Ich cena jest uzależniona od ilości tabletek oraz dawki chromu i waha się od 1279 zł.

Suplementacja chromem trójwartościowym jest zasadniczo uznana za bezpieczną. Uważa się jednak, że duże dawki mogą utrudniać przyswajanie żelaza i cynku oraz wpływać na metabolizm wapnia w kościach. Z niektórych badań przeprowadzonych do tej pory wynika, że preparaty zawierające chrom mogą być wsparciem dla osób z insulinoopornością, cukrzycą typu 2, chorobami serca, zaburzeniami psychicznymi, chorobą Parkinsona a także zespołem policystycznych jajników. Wyniki tych analiz nie były jednak jednoznaczne i nie można stwierdzić, że chrom pomoże w walce z tymi schorzeniami. Potrzeba dalszych badań, by dokładniej poznać mechanizm działania tego pierwiastka w organizmie, jego toksyczności i czynników wpływających na efektywność suplementacji.

Chrom wpływa na poziom glukozy we krwi, dlatego ważne jest, by osoby przyjmujące leki na cukrzycę zażywały go za zgodą i pod kontrolą lekarza. Pierwiastek ten może także wchodzić w interakcje z lekami zobojętniającymi soki żołądkowe, m.in. lekami przeciwbólowymi, insuliną, kortykosteroidami beta-blokerami.

Podsumowując, funkcja chromu wiąże się przede wszystkim z regulacją przemiany węglowodanów w organizmie. Przeprowadzone do tej pory badania nie dają jasnej odpowiedzi co do wspomagania leczenia wielu schorzeń, a suplementacja tym pierwiastkiem powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Jako środek na odchudzanie może on jedynie wspomóc prawidłowe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną, ale nie stanowi cudownego środka, który bez większego zaangażowania z naszej strony wymodeluje sylwetkę. Jak we wszystkim należy zachować umiar i rozsądek.

Literatura:

Kudelska W., 2009. Wybrane substancje chemiczne stosowane w preparatach odchudzających. Chemia i ochrona środowiska, XIII, s. 9 – 15

Król E., Krejpcio Z., 2008. Poglądy na temat roli chromu (III) w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Via Medica, s. 168 – 175

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Małgorzata Mleko , Psychodietetyk i żywieniowiec
Dodaj do ulubionych