Chlorella – skład, działanie, stosowanie, przepis

🕣 2 min czytania

Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024

Chlorella to jednokomórkowy glon, który w swoim składzie zawiera ponad 70 substancji biologicznie czynnych. Wchodzi w skład codziennej diety Japończyków czy Chińczyków, którzy dodatkowo stosują ją jako suplement.

Chlorella – skład

Chlorella jest wyjątkowym źródłem witaminy B12 – zawiera jej więcej niż wątroba wołowa, idealnie wpasowując się w dietę osób z tendencją do niedokrwistości. Dzięki temu, że jako jedna z niewielu roślin zawiera tak dużą dawkę witaminy b12, mogą po nią sięgać również wegetarianie, aby utrzymywać odpowiedni poziom tej krwiotwórczej witaminy.

W skład algi wchodzi także 16 innych witamin, z czego największy udział mają witamina A, B3, E, K. Aż 60% chlorelli stanowi białko, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, z mniejszym udziałem metioniny.

Chlorella stanowi również źródło bardzo cennego chlorofilu – naturalnego zielonego barwnika, który oczyszcza nasze ciało z metali ciężkich oraz innych toksyn. Ma on niezwykłą zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń. Wiąże substancje toksyczne i pomaga je usuwać z organizmu.

Chlorella jest bardzo dobrze tolerowana przez alergików, mogą ją stosować absolutnie wszyscy od niemowlaka po staruszka. Zarówno osoby z niedoborami, jak osoby zdrowe.

Chlorella – działanie

Chlorella niezwykle pozytywnie oddziałuje na organizm ludzki, m.in.:

  • wiąże trucizny m.in. metale ciężkie (np. kadm z papierosów, pestycydy),
  • wspomaga pracę makrofagów odpowiedzialnych za ochronę organizmu przed patogenami,
  • wspiera system obronny naszego organizmu przy produkcji takich substancji jak interferon, który unieszkodliwia wirusy,
  • idealnie nadaje się dla osób z niedoborami (np. witaminy B12) oraz niedożywionych, ponieważ w jednej roślinie znaleźć możemy bardzo zróżnicowane składniki odżywcze: witaminy, aminokwasy oraz mikroelementy,
  • jest niezwykle zasobna w beta karoten, który organizm przekształca w witaminę A,
  • korzystnie oddziałuje na żołądkowo-jelitową błonę śluzową, wspomagając jej działanie ochronne przed szkodliwymi substancjami.

Chlorella – stosowanie, efekty uboczne

Poleca się spożywać chlorellę w ilości od 2 do 3 gramów na dobę, jest to około 10–15 tabletek. Dawka ta jest dobrze tolerowana zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Na początku przyjmowania chlorelli mogą wystąpić zwiększone ilości gazów w jelitach, lecz znikają one w ciągu tygodnia.

Jeśli podczas przyjmowania chlorelli czujesz się napęczniały, pij więcej wody niegazowanej oraz spożywaj więcej produktów naturalnie fermentowanych (kefiry, jogurty, zsiadłe mleko).
Chlorella nie wykazuje żadnych efektów ubocznych. Spożycie jej nawet w nadmiernych ilościach nie wpływa szkodliwie na organizm.

Chlorella – przepis

W Azji chlorellą wzbogaca się takie produkty jak makarony czy ciasta. Warto umieszczać chlorellę w codziennym jadłospisie, ponieważ komponuje się ona dobrze z potrawami zarówno słonymi, jak i słodkimi.

Przepis na zielone puree ziemniaczane

Składniki:

  • 1kg ziemniaków
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • łyżeczka tymianku
  • ok. 2 gramy chlorelli
  • odrobina soli

Przygotowanie: ziemniaki ugotować aż będą miękkie. Przełożyć do dużego naczynia i ugnieść razem z masłem i chlorellą. Doprawić tymiankiem oraz niewielką ilością soli.

rozwiń

Niezwykły skład chlorelli pozwala nazywać ją zielonym skarbem wód. Jej dobroczynne działanie mogą odczuć zarówno osoby z niedoborami, jak i zdrowe. Chlorella oczyszcza organizm z toksyn, dodaje energii do życia, uzupełnia niedobory ważnych składników odżywczych oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Anna Mielczarek ,
Dodaj do ulubionych