Jesteś na:

Zdrowie

Oceń
Zdrowie - 3.0/5. Oddano 8 głosy.

Arnika – właściwości. Maść arnikowa i olej z arniki

Patrycja Nawojowska wczoraj

Choć arnika od wielu lat znana jest jako zioło lecznicze, nadal nie wiemy o niej wszystkiego. Nie znajdzie się jej na przypadkowej łące, w przeciwieństwie do niektórych ziół, ale dzięki specjalnym uprawom może być pozyskiwana i stosowana w środkach leczniczych – maść arnikową na stłuczenia i siniaki znają prawie wszyscy. Czy ma jeszcze inne przeznaczenie?

Szczawiany wapnia w moczu – przyczyny, objawy. Dieta przy kamicy szczawianowej

Dominika Guzik 2 dni temu

Wówczas gdy w drogach moczowych zgromadzą się nierozpuszczalne złogi kryształków bądź osadów rozmaitych substancji chemicznych: kwasu moczowego, cystyny, soli wapnia: fosforanów i szczawianów, a ich stężenie przekroczy próg rozpuszczalności, w organizmie rozwija się stan chorobowy nazywany powszechnie kamicą nerkową. Samo przesycenie moczu substancjami zdolnymi do krystalizacji nie wystarcza do pojawienia się kamieni w drogach moczowych, bowiem czynnikiem sprawczym odpowiedzialnym za rozwój choroby jest brak równowagi pomiędzy aktywatorami a inhibitorami krystalizacji.

Barwniki – syntetyczne, naturalne. Jak zrobić barwnik spożywczy?

Paulina Michalak 2 dni temu

Nie od dziś wiadomo, że cechy organoleptyczne produktu determinują jego zakup, a barwa jest jednym z kluczowych aspektów zachęcających do nabycia. A jak w warunkach domowych zabarwić żywność?

Liść laurowy – właściwości. Wywar z liści laurowych i jego skutki uboczne

Alicja Bławat 2 dni temu

Drzewo triumfu. Jego piękno i niezwykły aromat docenili Grecy i Rzymianie. Natchnienie dla poetów, laur dla zwycięzców. W kuchni idealnie podkreśla smak dań, dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości, na trądzik, na paznokcie. Jak stosować?

Justyna Paroń 3 dni temu

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się w Polsce fitoterapia, czyli dziedzina medycyny, która zakłada wykorzystanie naukowo przebadanych roślin i ziół w celach leczniczych. Ze względu na kojące oraz antyseptyczne właściwości rośnie popularność olejku herbacianego, który stosowany jest jako dopełnienie wielu kuracji leczniczych

Hipoglikemia reaktywna – objawy, dieta

Dominika Guzik 5 dni temu

Podczas gdy stężenie glukozy w osoczu krwi spadnie poniżej normy (< 50–55 mg/dl), a wraz z nim wystąpią charakterystyczne symptomy neuroglikopenii to znak, iż mamy do czynienia z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Choć stan niedocukrzenia jest charakterystyczny dla osób z cukrzycą, ta postać hipoglikemii może dotknąć nie tylko diabetyków.

Witamina B3 (PP, niacyna) – działanie, niedobór. W jakich produktach jest witamina B3?

Justyna Paroń 5 dni temu

Nie ulega wątpliwości, że kluczowa dla zdrowia człowieka jest odpowiednia podaż witamin wraz z codzienną dietą. O jednych witaminach mówi się więcej, inne cieszą się mniejszym zainteresowaniem, jednak nie znaczy to, że są mniej istotne dla funkcjonowania organizmu. Doskonałym przykładem jest witamina B3, której odpowiednia podaż ma fundamentalne znaczenie w kształtowaniu i zachowaniu zdrowia.

Leczenie miażdżycy – dieta, zioła. Leczenie naturalne miażdżycy

Paulina Chrzan 6 dni temu

Miażdżyca tętnic jest chorobą wartą uwagi, gdyż blisko połowa zgonów na całym świecie jest spowodowana właśnie przez nią. Rozwija się powoli i niepostrzeżenie, gdyż początkowe fazy są praktycznie bezobjawowe. Warto wiedzieć, że wdrożenie prawidłowego żywienia i aktywnego trybu życia może całkowicie zniwelować ryzyko wystąpienia tej przypadłości. Dodatkowo, istnieją preparaty roślinne, obecne w każdej kuchni, które działają terapeutycznie i zgodnie z badaniami, doprowadzają nawet do eliminacji farmakoterapii.

Glukozamina – skutki uboczne, opinie. Glukozamina na stawy

dietetyk kliniczny Tomasz Chudziński 6 dni temu

Glukozamina od lat ma tylu samo zwolenników co przeciwników, stanowi temat wiecznych dyskusji pośród różnych specjalistów z dziedziny zdrowia, jest też często wymieniana jako tzw. „must have” przez sportowców trenujących dyscypliny siłowe lub siłowo-wytrzymałościowe. Czy suplementacja glukozaminą rzeczywiście przynosi korzyść dla naszych stawów? Czy jest bezpieczna dla organizmu? Czy naprawdę warto włączyć ją do diety codziennej? Bazując na najnowszych doniesieniach medycznych, postaramy się udzielić odpowiedzi na zadane pytania. Zapraszamy do lektury!

Lapacho – właściwości. Kora i herbata lapacho

Paulina Chrzan 6 dni temu

Lapacho to stosunkowo słabo znane drzewo pochodzące z rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Podobnie jak w przypadku popularniejszej już yerba mate, słynie ze swojego zdrowotnego wpływu na organizm człowieka. Coraz powszechniej jest stosowana nie tylko w rejonach rodzimych, ale na całym świecie. Wśród korzyści leczniczych wymienia się m.in. pomoc w walce z nowotworami, a także działanie łagodzące reumatyzm.

Aloes – działanie. Aloes w ciąży, dla dzieci

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Aloes jest wyjątkową rośliną, która posiada silnie nawilżające właściwości na organizm człowieka, łagodzi stany zapalne oraz wzmacnia skórę, która stanowi barierę między wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym. Czy kobiety w ciąży i małe dzieci mogą korzystać z dobrodziejstwa aloesu?

Krwawnik – działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Herbata z krwawnika

Alicja Bławat ponad tydzień temu

Powszechnie występująca roślina, pozornie określana jako chwast. Bardzo ceniona przez Greków, Rzymian. Uprawiana przez benedyktynów i dominikanów. Nazywana „lekiem na wszystkie choroby”. Krwawnik pospolity ułatwia gojenie ran, ma działanie spazmolityczne i przeciwzapalne, spełnia również szereg innych funkcji, o których warto wiedzieć.

Olej z czarnuszki – właściwości. Do picia, na trądzik, alergię, zmarszczki, łysienie

Katarzyna Urbańska ponad tydzień temu

Olej z czarnuszki na raka i inne dolegliwości. Czy warto go stosować? Czy jest bezpieczny?

Nadciśnienie w ciąży – zioła na nadciśnienie. Jak leczyć nadciśnienie?

Martyna Jaros ponad tydzień temu

Nadciśnienie tętnicze w ciąży diagnozuje się, gdy wartość trzykrotnie zmierzonego ciśnienia wynosi minimum 140 i/lub 90 mm Hg. Obecnie mówi się, że problem dotyczy ok. 5–10% kobiet ciężarnych i stanowi jedną z najczęstszych przyczyn powikłanej ciąży, śmierci matki lub płodu.

Miażdżyca – objawy, przyczyny, dieta. Jak leczyć miażdżycę?

Ewa Świndryk ponad tydzień temu

Prawie każdy z nas lepiej lub gorzej potrafi wytłumaczyć, czym jest miażdżyca. Pomimo tej świadomości, rutynowe badania omijamy szerokim łukiem, odrzucając fakt, że problem może dotyczyć też nas. Brak diagnozy i odpowiedniego leczenia prowadzi do poważnych powikłań. Koniecznie sprawdź, czy nie znajdujesz się w grupie ryzyka i dowiedz się, jak chronić swój układ krążenia.

Refluks żółciowy – objawy, leczenie, domowe sposoby

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Aktualne dane dotyczące nadciśnienia tętniczego są alarmujące – choroba ta dotyka blisko 30 % społeczeństwa większości krajów, natomiast osób nieświadomych podwyższonego ciśnienia krwi może być nawet ok. 50%. Budzący nadzieję jest fakt, iż dieta nazywana w skrócie DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) ma udowodnione naukowo działanie i przynosi widoczne efekty u osób ją stosujących. Jakie są zasady jej stosowania i jakie rezultaty można z nią osiągnąć?

Głóg – dwuszyjkowy i jednoszyjkowy, Działanie głogu i przeciwwskazania

Dominika Guzik ponad tydzień temu

Wiosną zachwyca pięknem białych bądź bladoróżowych kwiatów, jesienią zaś czerwienią owoców wzbogaca krajobraz pól, bezdroży, parków i ogrodów… Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż Crataegus sp. w kulturze Zachodu od setek lat uznawany jest za jedną z najstarszych roślin farmaceutycznych.

Kudzu – działanie, dawkowanie. Przeciwwskazania i skutki uboczne korzenia kudzu

Paulina Chrzan ponad tydzień temu

Kudzu jest surowcem stosunkowo słabo znanym w Polsce. Jego działanie jest szerokie, m.in. antycukrzycowe i przeciwmiażdżycowe, jak i łagodzące menopauzę i wspomagające pracę wątroby. Zalety z jego spożywania można dwoić i troić, jednak nie jest odpowiedni dla każdego. O tym jak i ile go spożywać, dowiesz się z poniższego tekstu.

Czarny bez – właściwości, przepisy. Syrop z czarnego bzu

Małgorzata Mleko ponad tydzień temu

Czarny bez – czy zasłużył na miano polskich “superfoods”? Co można przyrządzić z jego owoców?

Refluks – objawy, zioła. Jadłospis przy refluksie

Ewa Świndryk ponad tydzień temu

Czy często doświadczasz uczucia pieczenia w nadbrzuszu lub kwaśnego odbijania po spożytym posiłku? Te objawy mogą świadczyć o chorobie refleksowej przełyku. Koniecznie sprawdź czy problem ten nie dotyczy też Ciebie!