Barszcz biały – kalorie, przepis. Barszcz biały na zakwasie

biały barszcz skład przepis
🕣 3 min czytania

Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024

Każdego roku przed Wielkanocą warto zastanowić się nad świątecznym menu i rozważyć przygotowanie barszczu białego. Chociaż może wydawać się podobny do tradycyjnego żurku, barszcz biały przez bogatszy skład, cechuje się zdecydowanie lepszym smakiem, barwą i konsystencją.

Barszcz biały

Barszcz biały to nieco bogatsza wersja popularnego żurku. Według niektórych są to dwie tożsame nazwy. Inni zwracają uwagę, na to, że barszcz biały ma delikatniejszy smak, ze względu na zakwas przygotowywany z mąki pszennej, a nie żytniej.

Barszcz biały skład, kalorie

Ze względu na dużą zawartość tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: kiełbasa, boczek, czy śmietana, barszcz biały możemy zaliczyć do kalorycznych zup. Porcja barszczu, na który przepis znajduje się na końcu artykułu, dostarcza około 600 kcal. Oczywiście możemy spróbować zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym, bądź zrezygnować z boczku. Jednak znacznie wpłynie to na smak przygotowanego barszczu. Biorąc pod uwagę fakt, że barszcz biały gości na naszych stołach od święta, nie musimy przejmować się jego wysoką wartością energetyczną i możemy przygotować go wg tradycyjnej receptury.

Barszcz biały na zakwasie

Zakwas jest jednym z najistotniejszych składników barszczu białego. W przeciwieństwie do zakwasu przygotowywanego na żurek, do przygotowania zakwasu na barszcz biały zamiast mąki żytniej razowej, używa się mąki pszennej pełnoziarnistej. W najprostszej wersji wystarczy wymieszać mąkę z przegotowaną, ciepłą wodą (na 100 g mąki potrzeba około 500 ml wody). Taki roztwór pozostawić w ciepłym miejscu (przykryty gazą), nie zapominając, aby codziennie go przemieszać. Po kilku dniach (około 3 dni) zakwas jest gotowy. Aby wzbogacić smak do podstawowej wersji można dodać kilka ząbków czosnku, majeranek, ziele angielskie lub listki laurowe. Prawidłowo przygotowany zakwas ma lekko kwaskowaty smak i przyjemny zapach.

Jak ugotować barszcz biały?

Po przygotowaniu zakwasu (0,5 l), możemy zabrać się za przyrządzenie barszczu białego. W tym celu musimy przygotować:

Przepis na biały barszcz

Składniki:

  • 2 litry wody
  • 2 cebule
  • 200 g wędzonego boczku
  • 3 białe kiełbasy
  • włoszczyzna (około 200g)
  • 2 łyżki chrzanu
  • 4 łyżki śmietany 18%
  • 5 małych ziemniaków
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 liście laurowe
  • kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego
  • łyżeczka majeranku
  • 4 jajka
  • natka pietruszki

Przygotowanie: do garnka wlać wodę. Wrzucić boczek, rozgniecione ząbki czosnku, liście laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego oraz majeranek. Gotować około godziny. W tym czasie opalić cebulę. Na 10 minut przed końcem gotowania dodać cebulę do garnka. Po tym czasie boczek i cebulę wyjąć z wywaru, dodać włoszczyznę i pokrojone ziemniaki, gotować około pół godziny. W razie potrzeby dolać więcej wody. Z wywaru wyciągnąć włoszczyznę, dolać zakwas. Zagotować, mieszając od czasu do czasu. Jajka ugotować na twardo. Wyciągnąć z nich żółtka, białka pokroić. Żółtka rozetrzeć ze śmietaną. Wymieszać z kilkoma łyżkami wywaru. Dodać do barszczu. Wymieszać. Kiełbasę* pokroić w plasterki, dodać do barszczu. Gotować kilka minut. Na samym końcu dodać 2 łyżki chrzanu i doprawić solą oraz pieprzem. Na dnie talerza umieścić pokrojone białko jaja i boczek. Wlać barszcz. Udekorować posiekaną natką pietruszki oraz plasterkami marchewki z ugotowanej włoszczyzny.

*Kiełbasę można również upiec w piekarniku (180°C), z dodatkiem cebuli. W tym celu, na dnie naczynia żaroodpornego umieścić pokrojoną cebulę, na wierzchu położyć ponacinaną białą kiełbasę, całość polać niewielką ilością oleju. Piec około 15 minut. Po ostudzeniu pokroić na plastry i dodać do barszczu.

rozwiń

Barszcz biały z pewnością świetnie sprawdzi się jako danie na świątecznym stole. Jednak ze względu na wysoką kaloryczność i dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych powinniśmy zrezygnować z jego częstszego spożycia. Alternatywnym wyjściem może okazać się modyfikacja przepisu. Jednak w takim przypadku musimy liczyć się ze zmianą smaku, który może znacznie odbiegać od smaku barszczu przygotowanego w sposób tradycyjny.

Literatura:

  1. Elementarz gotowania, Irena Gumowska, Wydawnictwo Warta, Warszawa 1988, wydanie II, s.24
  2. Kuchnia polska, pod redakcją Marii Librowskiej, Państwowe Wydawnictwo ekonomiczne, Warszawa 1989, wydanie XXIX, s.247-256
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Paulina Grupa , Blogerka, pasjonatka zdrowego stylu życia.
Dodaj do ulubionych